Hagyományteremtő jelleggel ünnepélyes keretek között ismerték el a kukorica posztregisztrációs fajtakísérletben legjobb eredményeket elérő fajták tulajdonosait. A kísérlet 2019-ben is folytatódik. A kukorica-eredménysor egyúttal ajánlati fajtalista is.
A tizenkét éve elindított kukorica posztregisztrációs fajtakísérleteket ebben az évben már a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködésben szervezte meg a Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Az eredményekről már korábban beszámoltunk, most a kísérletben legjobb eredményeket elérő cégeket díjazta a NAK, a GOSZ és a VSZT a 2019-es AGROmashEXPO keretében.
Zászlós Tibor, a NAK mezőgazdaságért felelős alelnöke és Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke köszöntőjükben hangsúlyozták, hogy a fajtakísérleti rendszer működtetésének célja, hogy az objektív eredmények birtokában a felhasználók kipróbált, megfelelő mennyiség és ismert minőség elérésére képes búza- és kukorica-növényfajták közül választhassanak. A kísérletek szakmai felügyeletét a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) biztosítja. A kilenctagú testületben a gazdálkodók, feldolgozók, kereskedők és fajtatulajdonosok egyaránt jelen vannak, így széles körű szakmai megalapozottsággal garantálják a kísérletek pártatlan és magas színvonalú kivitelezését.
A 2018-as kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet során a hibrideket a vetést megelőzően közjegyző jelenlétében kódolták a szervezők. Ezzel a lépéssel a kísérlet kivitelezői és értékelői teljes mértékben függetleníteni tudták magukat minden olyan körülménytől, amely akaratlanul is befolyásolhatta volna őket munkájukban. A visszakódolásra csak azután kerülhetett sor, miután a fajtatulajdonosokkal is egyeztetve minden vitás kérdést sikerült lezárni.
A kísérletekben 2018-tól számos újítást vezettek be. A megelőző években a fajták érésdinamikai vizsgálata mindössze néhány helyszínre korlátozódott. Idén az állami elismerés hatósági vizsgálataiban alkalmazott standard fajták kísérletbe állításával minden fajta esetén FAO-érték meghatározásra nyílt lehetőség. Kísérleti helyek a következők voltak (a NÉBIH telephelyei): Abaújszántó, Jánoshalma, Székkutas, Debrecen, Jászboldogháza, Szombathely, Eszterágpuszta, Mezőhegyes, Tordas, Iregszemcse, Nyíregyháza.
A vizsgált és megjelölt FAO-értékek az eltérő évjárati körülmények hatásaként természetesen eltérést mutathatnak az állami elismerésben hivatalosan deklarált, illetve a fajtatulajdonosok által közzétett és publikált értékektől. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jogszabályi felhatalmazás alapján a vizsgálati eredmények becsű módszer szerint értékelt listáját ajánlati fajtalistaként kezeli, és javasolja a hazai gabonatermesztők számára.
Mint Zászlós Tibor elmondta, a fajtakísérletben részt vevő őszi búzákat már elvetették, a 44 fajta kiértékelésére majd az aratás után kerül sor. Petőházi Tamás hozzátette, a kísérleti körbe az őszi káposztarepcét vonják be harmadikként.
A kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet legjobbjai éréscsoportonként:
– Korai fajtacsoport: I. helyezett P9363, II. helyezett Replik, III. helyezett P9415
– Középérésű fajtacsoport: I. helyezett P0023, II. helyezett KWS Kashmir, III. helyezett DKC4943
– Késői fajtacsoport: I. helyezett DKC5685, II. helyezett P0216, III. helyezett P9911