A termelők minden eddiginél nagyobb figyelmet fordítanak a gazdaságuk energiahelyzetére. Ez a magas energiaárak idején egyre inkább magában foglalja a villamosenergia-tárolást is. Jean-Pierre Gödde egy sóakkumulátort mutatott be a HortiContact kiállításon, a holland üvegházi kertészek legjelentősebb rendezvényén. Ez nem egy új innováció, mégis sok termesztő számára újdonságnak számít.
A sóakkumulátor különlegessége, hogy alapvetően csak „asztali sót” tartalmaz. Az akkumulátor magja egy kerámiaburkolatba sűrített sóból áll. Nincs benne semmilyen vegyszer. A só felmelegszik, és ez a folyamat teszi lehetővé, hogy az akkumulátor megtartsa és tárolja az energiát. Más sóakkumulátorokkal ellentétben tehát nem hőtároló akkumulátorról van szó.
Belseje átlagosan 280 Celsius-fok körül marad. Kívülről, az akkumulátort körülvevő szigetelő ötvözetnek köszönhetően, ebből nem sok marad.
Ha a kezünket a külsejéhez érintjük, a hőmérséklet körülbelül 20 fokos
– magyarázta a szakember.
Hosszú élettartam
A Durable M.E. által kínált különböző formájú és méretű lítium-akkumulátorok mellett Jean-Pierre számára a sóakkumulátor „minden bizonnyal a legszebb darab”. Ezeket 2022-ben kezdte el forgalmazni, és elmondása szerint ennek több oka is van.
Ez a jövő, hiszen ez az akkumulátor hosszabb élettartamú, biztonságos, nem tűzveszélyes, és fenntartható, színtiszta európai termék
– mutatott rá Pierre, aki azt is elárulta, hogy a sóakkumulátor Svájcból származik. Nagyrészt ez az oka a lítium-akkumulátorokhoz képest magasabb árnak.
Ez nem egy alacsony béreket fizető ország, hanem egy olyan ország, amely a minőséget képviseli
– hangsúlyozta, majd hozzátette, hogy szerinte jelenleg éppen az ár az, ami gyakran visszatartja az embereket attól, hogy a sóakkumulátort válasszák.
Sokan még mindig rövid távon gondolkodnak. Egy lítium-akkumulátor általában tíz évig bírja, és jelenleg még mindig körülbelül negyven százalékkal olcsóbb, mint a sóakkumulátor.
Ez utóbbi élettartama akár 20 év is lehet, így a vásárló végül még mindig kevesebbet költ. Ez azért van, mert hosszabb ideig bírja, így hosszabb idő alatt lehet leamortizálni a beruházást. Ráadásul a sóakkumulátor kevés karbantartást igényel.
Ellenáll a zord körülményeknek
A Durable M.E. az akkumulátorrendszerek értékesítése során arra törekszik, hogy „a számlát 0-ra lehessen csökkenteni”. Ezt úgy éri el, hogy személyre szabott megoldásokat kínál. Ez magában foglalja egy energiagazdálkodási rendszer (amely kulcsfontosságú a villamosenergia-piaci igényekre való optimális reagáláshoz a hálózati kiegyenlítéshez), egy inverter és a hálózatra való csatlakozás, valamint (gyakran) a napelemek szállítását is.
– A telepítés alapvetően ugyanúgy működik, mint a lítium-akkumulátorok esetében – árulta el Pierre, aki azt is elmondta, hogy a sóakkumulátor használatára azonban kevesebb korlátozás vonatkozik.
A sóakkumulátort bátran elhelyezhetjük egy fészerben vagy pajtában, vagy a homlokzat mellett. A lítium-akkumulátorokat néha ki kell helyezni a szabadba, sőt, még az épületek minimális sugarú körén belül sem szabad őket használni. A lítium-akkumulátorok elhelyezése hűtött teret igényel, nem bírják jól a magas vagy az alacsony hőmérsékletet. Ideális esetben nem lehet 20 Celsius-foknál melegebb és 5 foknál hidegebb, különben a cellák károsodhatnak.
Mérhető adatok
A sóakkumulátorok esetében a legfőbb korlát elsősorban fizikai jellegű.
Tulajdonképpen bármennyit, akár 20 megawattot vagy még többet is tudunk szolgáltatni. Minden, amit csinálunk, mérhető. Termékeinket 10, 20 vagy 40 láb hosszúságú tengeri konténerekben szállítjuk, melyek térfogata 28,3, 59,7, illetve 119,4 köbméter. A lítium-akkumulátoroknál mintegy 40%-kal nehezebb tömeg még mindig különösen problematikus a mobil alkalmazáshoz
– folytatta a szakember, aki mindemellett tisztában van vele, hogy a kutatás jelenleg a súlycsökkentésre összpontosít. Mindazonáltal a sóakkumulátort már most is használják esetenként például közlekedési célokra. Hozzátette, Norvégiában egy buldózer egy ilyen akkumulátorral, mintegy ellensúlyként közlekedik. Ott nagyon hideg van, de az akkumulátor ezt is jól bírja.
A sóakkumulátor, bár az üvegházi gazdálkodásban friss innovációnak számít, szélesebb körben már nem újdonság.
Ezt az akkumulátort külföldön már sokat tesztelték és sokszor bevizsgálták, már huszonöt éve jelen van a piacon. Az egész mondhatni Dubaiban kezdődött. Arrafelé a városi öntöző- és világítási rendszerek működtetéséhez villamos energiát tárolnak ezzel a módszerrel, Mexikóban és Chilében pedig régóta sós akkumulátorok működnek a fennsíkokon. Egyébként a svájciak is nagyon széleskörűen tesztelik, úgyhogy 100 százalékos bizalmam van benne
– folytatta Jean-Pierre.
Az akkumulátor okos
Hamarosan megérkezik az első termelő, aki ténylegesen a sóakkumulátorral dolgozik. Ebben Jean-Pierre biztos. Az érdeklődés már tavaly is megvolt, és a vásáron folytatott beszélgetések során is bőven érkezett ajánlat a termesztők részéről.
Mint említettük, a Durable M.E. az akkumulátorokkal együtt egy energiagazdálkodási rendszert is szállít. Az üvegházi gazdálkodáshoz a CEMS, a nagygazdaságok számára kifejlesztett speciális rendszert alkalmazzák.
Ez egy igen széleskörben alkalmazható rendszer. Használni lehet például a hálózat kiegyensúlyozásának elősegítésére, amelyért kompenzációt ad a másnapi kereskedésre, ahol a legjobb vételi és eladási árakat automatikusan meghatározzák az akkumulátortárolóból, de egyszerűen saját célra is használni lehet
– magyarázta Jean-Pierre.
Az akkumulátor AI-val működik
Az akkumulátor mesterséges intelligenciával működik, amely a végfelhasználótól tanul. Megtanulja felismerni a mintákat, így például az időjárás-előrejelzés és az expozíciós beállítások ismerete alapján ennek megfelelően reagál, és időben feltöltődik.
Az utolsó szempont, amely meggyőzheti az üvegházi termesztőket a fenntartható akkumulátor mellett való döntésben, az, hogy a sóakkumulátor a „hálózati kapacitás bővítéseként” használható, ami különösen akkor érdekes, ha a hálózat „tele van”. Az akkumulátor telepítésekor a felhasználó saját energiarendszert hozhat létre, ami lehetővé teszi, hogy egy vállalkozás bővítése esetén a plusz áramigényt akkumulátorral és napelemekkel fedezze. Így nem lesz szükség egy további (nagyobb) kábelre az útról az elektromos dobozig
– magyarázta Jean-Pierre.
Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9511605/greenhouse-horticulture-eyes-up-salt-battery/