Növényvédelem

A KITE kínálatában – Biológiailag kontrollált növényvédelmi megoldások

Agrofórum Online

Biológiai növényvédelmi kínálatát a KITE Zrt. a Syngenta Bioline-nal együttműködve fejlesztette ki.

Változnak a fogyasztói igények, aminek következtében egyre inkább a középpontba kerülnek egészséges élelmiszerek – mondta Hadászi László, a KITE fejlesztési igazgatója 2016. június 2-án a „Biológiailag kontrollált növényvédelem és biostimulátorok” című rendezvényen, a KITE Zrt. derecskei, kertészeti telephelyén. A lakosság többsége ma már kizárólag a vegyszermentesen megtermelt élelmiszert tartja egészségesnek, pedig a szakemberek tudják, hogy korszerű, jól megválasztott növényvédelmi beavatkozásokkal is lehet egészséges és biztonságos élelmiszert termelni.

Az említett lakossági igényt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert aki ezt teszi, előbb-utóbb piacait fogja elveszíteni – mondta az igazgató. A megoldást az integrált növényvédelemre való áttérés jelenti, amelyben a hasznos élő szervezetek felhasználásának, illetve ezek zöldség, gyümölcs és dísznövény hajtató kertészetekbe való betelepítésének a jelentősége kiemelkedő.

Biológiai növényvédelmi kínálatát a KITE Zrt. a Syngenta Bioline-nal együttműködve fejlesztette ki. Kínálatukban összesen nyolc makroszervezet szerepel. Ezek egy jól körülhatárolható integrált növényvédelmi program keretében eredményes biológiai védekezésre nyújtanak lehetőséget zöldség, gyümölcs és dísznövény hajtató kertészetekben a termesztett kultúrák legjelentősebb kártevői ellen.

Az integrált növényvédelmi program okszerű, időzített és szigorúan meghatározott szerekre korlátozott kémiai növényvédelmi kezelésekből és hangsúlyozottabban biológiai védekezési megoldásokból áll. Ez utóbbiak közül eredményes megoldást kínál:
– hajtatott paprika, uborka, tojásgyümölcs, szamóca és dísznövényekben károsító tripszek, molytetű és szélesatka ellen ragadozó atka (Amblyseius swirskij) kitelepítése;
– hajtatott paprika, szamóca és dísznövényekben károsító tripszek, atkák, levéltetvek, lepke kártevők ellen virágpoloska (Orius laevigatus) kitelepítése;
– hajtatott paprika, paradicsom, uborka, szamóca és dísznövényekben károsító levéltetvek ellen levéltetű fürkész (Aphidius Colemani) kitelepítése;
– hajtatott paprika, uborka, paradicsom, tojásgyümölcs, szamóca és dísznövényekben károsító kétfoltos takácsatka ellen ragadozó atka (Phytoseiulus persimilis) kitelepítése;
– hajtatott paradicsom, uborka, tojásgyümölcs és dísznövényekben károsító üvegházi molytetű, dohányliszteske ellen fürkészdarázs (Encarsia formosa) kitelepítése;
– hajtatott paprika, uborka, tojásgyümölcs és dísznövényekben károsító üvegházi molytetű, dohányliszteske ellen földi posztméh (Bombus terrestris) kitelepítése.

A védekezés sikerét a termelőket segítő szaktanácsadási rendszer garantálja, amely rendszeres állományvizsgálat alapján közösen összeállított integrált növényvédelmi programot kínál.

Ehhez a betelepítendő élő szervezeteket a KITE Zrt. olyan egyedi kiszerelési egységekben biztosítja, amelyek a piacon, egyedülálló módon garantálják a makroszervezetek hatékonyságát.

Szélesebb értelemben a biológia védekezés része a növény kondíciójának fenntartása is, amely különféle termésnövelő anyagok (műtrágyák, szerves trágyák, ásványi trágyák, a talajéletet segítő mikrobakészítmények, talaj- és növénykondicionálók) használatával érhető el.

A KITE Zrt. kultúránként konkrét termékekre lebontott technológia javaslattal áll a termelők rendelkezésre. A paprika termesztésben ajánlott készítmények például:
– RHYZO gyökeredést serkentő jobb gyökeresedést, erősebb gyökérzetet eredményez;
– DELL” AGRO PLUS biostimulátor erősebb vegetatív és generatív fejlődést ígér, nő a stresszel szembeni ellenállás;
– CAOS, ill. KATON termékek alkalmazásával célzott tápelem pótlás (Ca, K) valósítható meg;
– MOLIBORO és TUNDAMIX termékekkel a mikroelem hiány előzhető meg;
– FOSVIT speciális termék növeli a növény ellenálló képességét a biotikus stresszel szemben.

(Agrofórum Online – Demes György)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Hogyan védekezzünk hatékonyan, organikusan a liszteskék ellen?

2023. szeptember 1. 15:10

Szobanövényekre és üvegházban termesztett növényekre egyaránt veszélyes egy apró kis rovarféle, amely nem elég, hogy táplálkozási szokásaival károsítja az állományt, de számos vírus terjesztéséért is felelős. Ismerjük meg a liszteskéket!

Inváziós kártevő: a babzsizsik

2019. március 24. 05:33

A babzsizsik közismert, veszélyes raktári kártevő, elsősorban a bab, másodsorban egyéb hüvelyes növények jelentős károsítója.

Picasso - Olajos növényekre fejlesztve!

2023. május 27. 05:32

A napraforgó és a repce évről évre a termesztett kétszikű kultúrnövények döntő hányadát adják mind a vetésforgóban betöltött szerepük, mind a jövedelmezőségük miatt. Annak ellenére, hogy a kétszikűek rendjének eltérő osztályába tartoznak, a gombaölő szeres védelmük mégis nagyon sok közös elemet hordoz.

A kukoricamoly kiiktatásával jövedelmezőbb lehet a kukoricatermesztés

2020. május 22. 06:16

A kukoricamoly károsítása a kukorica termésmennyiségét és a minőségét is veszélyezteti. A célzott védekezéssel ezeket a veszteségeket csökkentheti a termelő, ezzel párhuzamosan a jövedelmezőséget is javíthatja. A hatékony védekezés jelentős árbevétel-növelő technológiai elem lehet.