Növényvédelem

A KITE kínálatában – Biológiailag kontrollált növényvédelmi megoldások

Agrofórum Online

Biológiai növényvédelmi kínálatát a KITE Zrt. a Syngenta Bioline-nal együttműködve fejlesztette ki.

Változnak a fogyasztói igények, aminek következtében egyre inkább a középpontba kerülnek egészséges élelmiszerek – mondta Hadászi László, a KITE fejlesztési igazgatója 2016. június 2-án a „Biológiailag kontrollált növényvédelem és biostimulátorok” című rendezvényen, a KITE Zrt. derecskei, kertészeti telephelyén. A lakosság többsége ma már kizárólag a vegyszermentesen megtermelt élelmiszert tartja egészségesnek, pedig a szakemberek tudják, hogy korszerű, jól megválasztott növényvédelmi beavatkozásokkal is lehet egészséges és biztonságos élelmiszert termelni.

Az említett lakossági igényt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert aki ezt teszi, előbb-utóbb piacait fogja elveszíteni – mondta az igazgató. A megoldást az integrált növényvédelemre való áttérés jelenti, amelyben a hasznos élő szervezetek felhasználásának, illetve ezek zöldség, gyümölcs és dísznövény hajtató kertészetekbe való betelepítésének a jelentősége kiemelkedő.

Biológiai növényvédelmi kínálatát a KITE Zrt. a Syngenta Bioline-nal együttműködve fejlesztette ki. Kínálatukban összesen nyolc makroszervezet szerepel. Ezek egy jól körülhatárolható integrált növényvédelmi program keretében eredményes biológiai védekezésre nyújtanak lehetőséget zöldség, gyümölcs és dísznövény hajtató kertészetekben a termesztett kultúrák legjelentősebb kártevői ellen.

Az integrált növényvédelmi program okszerű, időzített és szigorúan meghatározott szerekre korlátozott kémiai növényvédelmi kezelésekből és hangsúlyozottabban biológiai védekezési megoldásokból áll. Ez utóbbiak közül eredményes megoldást kínál:
– hajtatott paprika, uborka, tojásgyümölcs, szamóca és dísznövényekben károsító tripszek, molytetű és szélesatka ellen ragadozó atka (Amblyseius swirskij) kitelepítése;
– hajtatott paprika, szamóca és dísznövényekben károsító tripszek, atkák, levéltetvek, lepke kártevők ellen virágpoloska (Orius laevigatus) kitelepítése;
– hajtatott paprika, paradicsom, uborka, szamóca és dísznövényekben károsító levéltetvek ellen levéltetű fürkész (Aphidius Colemani) kitelepítése;
– hajtatott paprika, uborka, paradicsom, tojásgyümölcs, szamóca és dísznövényekben károsító kétfoltos takácsatka ellen ragadozó atka (Phytoseiulus persimilis) kitelepítése;
– hajtatott paradicsom, uborka, tojásgyümölcs és dísznövényekben károsító üvegházi molytetű, dohányliszteske ellen fürkészdarázs (Encarsia formosa) kitelepítése;
– hajtatott paprika, uborka, tojásgyümölcs és dísznövényekben károsító üvegházi molytetű, dohányliszteske ellen földi posztméh (Bombus terrestris) kitelepítése.

A védekezés sikerét a termelőket segítő szaktanácsadási rendszer garantálja, amely rendszeres állományvizsgálat alapján közösen összeállított integrált növényvédelmi programot kínál.

Ehhez a betelepítendő élő szervezeteket a KITE Zrt. olyan egyedi kiszerelési egységekben biztosítja, amelyek a piacon, egyedülálló módon garantálják a makroszervezetek hatékonyságát.

Szélesebb értelemben a biológia védekezés része a növény kondíciójának fenntartása is, amely különféle termésnövelő anyagok (műtrágyák, szerves trágyák, ásványi trágyák, a talajéletet segítő mikrobakészítmények, talaj- és növénykondicionálók) használatával érhető el.

A KITE Zrt. kultúránként konkrét termékekre lebontott technológia javaslattal áll a termelők rendelkezésre. A paprika termesztésben ajánlott készítmények például:
– RHYZO gyökeredést serkentő jobb gyökeresedést, erősebb gyökérzetet eredményez;
– DELL” AGRO PLUS biostimulátor erősebb vegetatív és generatív fejlődést ígér, nő a stresszel szembeni ellenállás;
– CAOS, ill. KATON termékek alkalmazásával célzott tápelem pótlás (Ca, K) valósítható meg;
– MOLIBORO és TUNDAMIX termékekkel a mikroelem hiány előzhető meg;
– FOSVIT speciális termék növeli a növény ellenálló képességét a biotikus stresszel szemben.

(Agrofórum Online – Demes György)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Őszi növényvédelem a kiskertben

2021. november 10. 12:07

Akár biogazdálkodásra adjuk a fejünk, akár a vegyszerekben bízunk a kiskertünkben, az őszi növényvédelem és annak fontosabb lépése ugyanúgy fontosak, mint az év többi szakaszában.

Sok fejtörést okoz az e-permetezési napló a gazdáknak

2023. május 23. 09:36

2023. január 1-jétől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felületén kell vezetnie a gazdálkodóknak az elektronikus permetezési naplót.

A csávázás és a Bayer neve elválaszthatatlan

2019. szeptember 16. 11:36

Elérkezett az őszi vetésű gabona vetőmagok csávázásának ideje. A munka megkezdése előtt nem árt felfrissíteni a tudásunkat, feleleveníteni az elmúlt évek tapasztalatát.

Inváziós kártevők: a vándorpoloska

2018. október 17. 02:47

A trópusi, szubtrópusi eredetű faj első példányai Európában először Olaszországban bukkantak fel 1998-ban. A rohamos terjedés következtében Magyarországon 2002-ben találták meg a rovart, mely rendkívül elszaporodott hazánkban, helyenként jelentős károkat okozva zöldség- és dísznövényekben, ill. szójavetésekben. Kártételéről, életmódjáról és az ellene való védekezés lehetőségeiről szól sorozatunk következő része.