Növényvédelem

Fókuszban a kiskultúrák – Mit ad a NÉBIH a gazdáknak?

Agrofórum Online

Ez a terület a szerválasztékot illetően mostohának számít, miközben komoly növényvédelmi gondokkal kellene megbirkózni.

„Fókuszban a kiskultúrák – mit ad a NEBIH a gazdáknak?” – ezzel a címmel tartott előadást a NÉBIH elnökhelyettese, Jordán László az AGROmashEXPO kiállításon január 30-án az FM és a Magyar Turizmus Zrt. közös nagy sátrában. A neves növényvédelmi szakember növényvédelmi szempontból vizsgálta a kis kultúrák termesztésével kapcsolatos gondokat.

Maga a „kis kultúrák” körülhatárolása sem teljesen egyértelmű. Erre vonatkozólag a 89/2004. FVM rendelet 7. melléklete ad eligazítást. Általában az olyan növények körét öleli fel, amelyeket jobbára kis területeken termesztenek, de a határok nem merevek. Így például a hibridkukorica vetőmagtermesztés is beleférne a kiskultúrák körébe.

A kis területen történő termesztés jellegénél, méreténél fogva a növényvédő szer gyártók számára relatíve kis mennyiségű növényvédő szer felhasználást jelent, ahol nem térül meg az engedélyezési eljáráshoz szükséges jelentős anyagi befektetés. Az elmúlt években tapasztalt növényvédő szer visszavonásokkal együtt így ez a terület a szerválasztékot illetően mostohának számít, miközben komoly növényvédelmi gondokkal kellene megbirkózni. A termelők sokszor ezért a hiányos technológia miatt kedvüket vesztik, felhagynak a termeléssel, ami társadalmi, szociális gondokhoz is vezethet (munkaerő-elvándorlás).

A felhalmozódó növényvédelmi gondokon sok termelő úgy teszi túl magát, hogy „fekete technológiával” dolgozva nem engedélyezett szereket használ (kockáztatva ezzel az esetleges lebukás veszélyét, ami adott esetben akár a termés megsemmisítésével is járhat). Mások eseti – szükséghelyzeti – engedélyt kérnek, de ez rendkívül hosszadalmas és többlépcsős eljárást igényel, és nem is erre van kitalálva. A gondok kezelésére, a kiskultúrák „felkarolása” ügyében az EU és EPPO közös kezdeményezésére Párizsban titkárságot hoztak létre. Ezen szervezet munkájának eredménye azonban még sok idő múlva jelenik meg.

A téma fontosságának tudatában hazánkban megindult a technológiafejlesztés, amelyhez több intézmény (FruitVeb, a Növényvédelmi és Növényorvosi Kamara, Növény- és Talajvédelmi Szolgálat) összefogott. A fő cél annak a lehetőségnek a kidolgozása, hogy az egyes kultúrákra a Magyarországon egyébként más növényi kultúrákban engedélyezett növényvédő szerek szerengedély-okiratait kiterjesszék. Ezt megelőzően a biológiai hatékonyság és a szermaradék-kérdést meg kell vizsgálni. Magát az értékelést a NÉBIH végzi. Eddig is sikerült már több engedélyokiratot kiterjeszteni (2012-ben 6, 2013-ban 19, 2014-en 32, 2015-ben 28), aminek köszönhetően a termelők mind több engedélyezett technológiával tudnak dolgozni. A NÉBIH ebben a munkában igyekszik elmélyíteni az együttműködést a termelőkkel, hasznos információkat adva és jó technológiai gyakorlatot mutatva. További segítséget jelent a szerek világában való eligazodáshoz a NÉBIH által készített növényvédő-szer adatbázis, amely az intézet honlapján megtekinthető (így bármilyen változás nyomon követhető), s az engedélyokiratokat abban meg lehet tekinteni, ami jogi esetekben is mérvadónak számíthat.

(Dr. Kölcsei Tamás – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Miért ültet rózsát a szőlősgazda a szőlősorok elé?

2019. május 23. 05:36

H. László kérdése: Többször láttam már, hogy a szőlősorok elé rózsát ültettek. Miért teszik ezt a gazdák?

Ideje REVANS-ot venni a kalászoskárosítókon!

2023. február 8. 08:12

A KITE Zrt. 2023-ban sem hagyja partnereit kalászostechnológiai csomagajánlat nélkül.

Miért száradnak el a díszfák levelei nyáron?

2018. augusztus 28. 06:50

Sz. Zsófia kérdése: Házunk előtt a vadgesztenyefák lombja leszáradt, mintha leforrázták volna. Az utcánkban sajnos a többi fa is ilyen. Más faféléknél is száradnak a levelek. Tehetünk valamit értük?

Eljött az idő a vírusvektor rovarok elleni védekezésre

2021. október 18. 05:36

Az őszi vetésű kalászos gabonákra a tél előtti időszakban is leselkednek különböző növényvédelmi jellegű veszélyek. Javarészt a még álló kezeletlen gabona árvakeléseknek köszönhetően a vírusvektor rovarok és egyes kórokozók folyamatos veszélyt jelentenek a nemrég kikelt árpa, majd pedig a búza állományokra. Kellő odafigyelés és ha szükséges, védelem nélkül ezek a kalászosok súlyos mértékben elfertőződhetnek gabona vírusokkal és gombás eredetű betegségekkel is. Ezek közül a vírusos megbetegedések vektorai, a levéltetvek és kabócák elleni védekezés ideje jött el.