Növényvédelem

Mesterséges intelligenciával a fenntartható növényvédelmi megoldásokért

Syngenta

A Syngenta növényvédő szer üzletága együttműködésbe kezd a mesterséges intelligenciával (1) (AI) és mélytanulással (2) foglalkozó Insilico Medicine vállalattal. Ennek célja, hogy felgyorsítsa az új, még hatékonyabb növényvédelmi megoldások fejlesztését, amelyek megvédik a haszonnövényeket a betegségektől, gyomoktól és kártevőktől, valamint egyúttal az ökoszisztémát is óvják. A gyorsabb és hatékonyabb innovációnak köszönhetően az új megoldásokkal a Syngenta segíti a termelőket, hogy sikeresen birkózzanak meg a folyamatosan jelenlévő kihívásokkal, növeljék a termelékenységüket, és megfeleljenek az elérhető, minőségi élelmiszerek iránti globális igénynek.

“Együttműködésünk az Insilico Medicine-nel lehetővé teszi, hogy kiaknázzuk a mesterséges intelligenciában rejlő hatalmas lehetőségeket, és az innovációra fordított 2 milliárd dolláros vállalásunk részeként kifejlesszük a fenntartható növényvédelmi megoldások új generációját.” – fejtette ki Camilla Corsi, a Syngenta növényvédelmi kutatási vezetője. “Ezzel hozzájárulunk a mezőgazdaság átalakulásához, hiszen a termelőknek világszerte biztosítani tudjuk a szükséges eszközöket ahhoz, hogy egészséges, tápláló, elérhető élelmiszert termeljenek fenntartható és hatékony módon, a lehető legkisebb környezeti hatás mellett.”

Az Insilico Medicine sokévnyi tapasztalattal rendelkezik és jelentős eredményeket ért el a gyógyszeripari kutatásokban, a mesterséges intelligenciát és mélytanulást segítségül hívva az új hatóanyagok tervezéséhez, szintetizálásához és validálásához. Ennek a módszernek a segítségével jó eséllyel a haszonnövényeket a vetéstől az aratásig megóvó, új növényvédelmi megoldások fejlesztésének folyamata is átalakítható. A Syngentával szoros együttműködésben az Insilico Medicine mesterséges intelligencia vezérelte kismolekulák generatív kémiai technológiája3 nemcsak az aktív hatóanyagokhoz szükséges molekulák gyorsabb felfedezésében, hanem a még fenntarthatóbb és környezetbarátabb molekulák megtervezésében is segít majd.

“Örülünk, hogy együttműködhetünk egy olyan vállalattal, amely elkötelezett a termelőket segítő, biztonságos és fenntartható megoldások fejlesztése iránt” – mondta Alex Zhavoronkov, PhD, az Insilico Medicine alapítója és vezérigazgatója. “A mesterséges intelligenciánkat arra terveztük az alapoktól kezdve egészen a bonyolult kémiai műveletek elvégzéséig, hogy védje az emberi egészséget, miközben biztosítja a rövid- és hosszútávú biztonságot is. Ez a szakértelem kiemelkedően értékes a növényvédelemben is, különösen azon vállalatok számára, amelyek legfontosabb prioritása a termékbiztonság. A Syngenta innovatív szemléletű vállalat. Rengeteg briliáns tudóssal közösen azon fogunk dolgozni, hogy a mesterséges intelligenciát a mezőgazdaság szolgálatába állítsuk.”

“Az innovációk terén kivívott vezető szerepünk alapja az együttműködés, és hogy képesek vagyunk megérteni, milyen kihívásokkal néznek szembe a termelők” – hangsúlyozta Camilla Corsi. “Az Insilico Medicine-nel való együttműködésünk a képességeinkkel, a tudásunkkal és a rendelkezésünkre álló technológiákkal ötvözve hozzásegít minket, hogy még rövidebb idő alatt tegyük elérhetővé a termelők számára az új és még hatékonyabb növényvédelmi megoldásokat.”

1 Mesterséges intelligencia: A számítógép-tudomány azon ága, amely számítástechnikai alapon, valós, életteli problémákat próbál megválaszolni.

2 Mélytanulás: A mesterséges intelligencia eszköztára, amely az összefüggések alapos és teljes értékű megértésében segít. Jelenleg egyik legfontosabb felhasználási területe a gyógyszerkutatás.

3 Kismolekulák generatív kémiai technológiája: számítástechnikával támogatott hatóanyag-tervezés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Időszerű a fuzáriózis elleni védekezés

2023. május 25. 05:36

Az őszi búzát megfertőző kórokozók által előidézett növénybetegségek közül a gazdálkodók számára az egyik legnehezebben leküzdhető akadályt a kalászfuzáriózis jelenti.

Drónos növényvédelem – a jövő, vagy forrófejűek szakmaiatlan technikai sportja? – Kérdések és válaszok a dróntechnológiával kapcsolatban

2019. január 7. 08:11

Az elmúlt időszakban rengeteg kétség és kérdés merül fel a dróntechnológiával kapcsolatban, mind szakmai, mind gazdálkodói oldalról. Morva Tamás az Agrárközösség növényorvosa és növényvédelmi üzletág vezetője az alábbi írásban összegezte a leggyakoribb kérdéseket és a válaszokat.

Három generáció együtt: Rózsa pincészet

2023. március 15. 07:41

Aszút nyilvánvaló, hogy nem minden évben készítünk, csak akkor, amikor az évjárat ezt lehetővé teszi.

Veszélyes kártevők: Kukoricamoly

2019. június 18. 10:56

A kukoricamoly elsődleges tápnövényei az egyszikűek osztályába tartoznak. Több mint 240 növényfaj ismert, amelyen képes a kártevő lárvája kifejlődni, melyek közül kiemelkedik a kukorica.