Növényvédelem

Út az egészséges kalászosokhoz…

Agrofórum Online

Hogyan lehet egészséges, ezáltal nagy termést biztosító kalászos növényállományt létrehozni?

Hogyan lehet egészséges, ezáltal nagy termést biztosító kalászos növényállományt létrehozni? Többek között erre a kérdésemre is választ kaptam a Gyenes Gáborral folytatott beszélgetés során, aki Jászdózsán és környékén az 1700 hektáros gazdaságában végzi a termeléshez, növényvédelemhez kapcsolódó feladatokat.

Gazdaság bemutatása

Hosszú és érdekes beszélgetést folytattam a fiatal növényvédő szakemberrel, aki édesapjával együtt és az ő nyomdokaiba lépve a növénytermesztést választotta hivatásául. A családi gazdaság napjainkra jelentős méreteket öltött, jól kihasználva a területi adottságokat. (Habár a talajok kötöttsége magas, KA~60). Termőterületük 35 %-át foglalják el a kalászos gabonák, beleértve az őszi búza és őszi árpa területeket. Nagy odafigyelést igénylő kultúrák is szerepelnek a vetésszerkezetben, mint például a repce, szója (2015-től), de emellett napraforgót, fénymagot is termesztenek, sőt 20 hektáron a gyümölcs kultúrák is jelen vannak a gazdaságban. A szántóföldön 5-6 növénnyel dolgoznak, így teremtik meg a stabilitásukat, hiszen egyik évben az egyik növény, másik évben pedig a másik növény hoz nagyobb eredményt.

Gyenes Gábor többek között növénytermesztő agrármérnök és növényvédő szakmérnök végzettséggel rendelkezik, így tisztában van vele, hogy milyen agronómiai feltételeket kell biztosítani a kalászosok számára ahhoz, hogy a lehető legnagyobb termésátlagot és árbevételt érjék el. A tápanyag-utánpótlás az elővetemény betakarítását követően a szármaradványok lezúzásával, talajba dolgozásával kezdődik (ez növeli a talajban lévő szerves anyag mennyiségét), melyet az őszi alapműtrágya kijuttatása követ, tavasztól a növény fejlődését a fejtrágyázás biztosítja, két menetben talajra juttatott szilárd műtrágyával. A kijuttatandó műtrágya mennyiségét a talajvizsgálati eredmények függvényében határozza meg a gondos gazda.

Őszi búza

Gyenes Gábor véleménye szerint a sikeres kalászos termesztést nagymértékben befolyásolja a növényvédelem. Tisztában van vele, hogy mire van szüksége a növénynek – hatékony, többkomponensű készítményekre –, de emellett a gazdaságosságot is szem előtt kell tartania, annak érdekében, hogy jó eredményt hozzon a gabona.

A növényvédő szerek kiválasztásánál fő döntési szempont az ár-érték arány (első a hatékonyság, azután az ár), továbbá a rezisztencia kialakulásának megelőzése érdekében fontos szempont, hogy több hatóanyagot tartalmazzanak a készítmények. Elmondása szerint egy-egy új készítmény nagy területen való felhasználását egy próba év előz meg, amikor 10-20 hektáron kerül kipróbálásra a növényvédő szer, és ha beválik – mind a hatékonyság, mind az ár megfelelő –, akkor következő évben már teljes felületen alkalmazza. Így történt ez sok-sok évvel ezelőtt a kalászos gyomirtó esetében is, amikor a DuPont™ Granstar® Superstar gyomirtó szert kezdték el használni. Tapasztalatai szerint kiváló gyomirtó hatékonysággal rendelkezik, tavasszal a kalászos gabona bármilyen stádiumban ki lehet juttatni, egészen a zászlós levél megjelenéséig. Ez nagyon fontos e területeken, ugyanis a kötött lassan melegedő talajokon viszonylag későn kelnek a gyomok, főként a mélyről gyökerezők (pl.: szerbtövis, napraforgó árvakelés, csattanó maszlag, mezei acat). Gyakran előfordul, hogy a talaj felázott állapota miatt sem lehet a gyomirtást korán elvégezni. Így a gyomirtás április második felére esik. A kezelést követően a gyomok megállnak a fejlődésben, majd elkezdenek sárgulni, fonnyadni és végül 2-3 héten belül teljesen elpusztulnak. Az első permetezés a gyomirtó szer mellett már a vetésfehérítő elleni védelemre szolgáló rovarölő szert, preventív jelleggel gombaölő szert és lombtrágyát is tartalmaz. (A keverési sorrend betartásával ez a tankkombináció nem okoz semmilyen problémát.)

A korai lombvédelemre alkalmazott Wirtuoz® az őszi búzában fellépő levélbetegségek elleni védelemben megállta a helyét, egészségesen tartotta az állományt virágzásig. Ez a tény nagyon fontos, ugyanis a búza „tüdeje” annak lombfelülete, ha ez a gombáknak köszönhetően idő előtt elszárad, akkor nem várható magas termés. A kijuttatott gyomirtó- és gombaölő szer megvásárlása a kedvező ára miatt tavaly a Wirtuoz® Superstar nevű csomag keretében történt és valószínűleg így lesz ez az idén is.

 

A második gombaölő szeres kezelést virágzás időszakában végezik, amikor a tankkombinációban a gombaölő szer mellett ismét rovarölő szert és a lombtrágyát használnak. 2014-ben a sárgarozsda (Puccinia striiformis) erős fertőzési nyomása miatt (mely az első kezelés eredményeként nem volt jelentős) a második kezelés a területet megosztva Acanto® Plus és Wirtuoz® készítményekkel történt (előbbivel az egyes sárgarozsdára érzékenyebb fajtákkal vetett területeken) a fuzárium védekezéssel egy időben. E készítmények először megállították a betegség terjedését (2-3 nap), majd a kialakult sárga foltokat beszárították (2-3 nap), és a még zöld felületeket megvédték a további fertőzéstől, ezáltal a levélzet, a növény nagy felülete egészséges maradt. Gyenes Gábor tapasztalata szerint mindkét fungicid tökéletesen működött a sárgarozsda és a területen előforduló egyéb levélbetegségek ellen. A készítményeknek köszönhetően a minőséget rontó kalászbetegségek (fuzárium, szeptória) sem ütötték fel a fejüket. Az egészséges növényállomány meghálálta az odafigyelést, ugyanis 350 hektár átlagában 4,8 t termést (minőség: A1) takarítottak be, mindezt úgy, hogy kb. 5 % terméskiesést okozott a mezei pockok (Microtus arvalis) kártétele. A szakmérnök elmondása szerint az őszi búzában minden évben technológiai elem a két gombaölő szeres kezelés.

Őszi árpa

Őszi árpa vetésre elsősorban azért kerül sor általában, hogy kielégítsék a környéken lévő állattartók takarmányigényét, ez számukra biztos piacot, eladhatóságot jelent. Tapasztalata szerint a könnyebb, homokosba hajló talajokon az őszi árpa jobban terem, mint az őszi búza. Ennek oka, hogy az őszi árpa vegetációja korábbra tehető. A vízigényes fenológiai fázisokban a növény fejlődéséhez szükséges vízmennyiség még biztosított, mivel kora tavasszal több csapadékra lehet számítani, mint a későbbiekben. Így magas, 7-8 t/ha termésátlagokat képesek elérni. De ehhez szükséges az is, hogy a lombbetegségektől megvédjék a növényt, melyet az Acanto® Plus (1 l/ha) készítménnyel biztosítanak. Az őszi árpában szenzációsan működik a termék, a gombabetegségek (pl. pirenofóra) megelőzése, terjedésének megakadályozása szinte szemmel látható a kezelést követően. Ezen túlmenően a kezelt területek ~7-10 nappal később kerülnek betakarításra, köszönhetően az Acanto® Plus gombaölő és zöldítő hatásának. A hosszabb vegetációs időszak azt eredményezte, hogy 2014-ben is 7 t/ha termésátlagot tudtak betakarítani. A gyomok kiiktatása az árpa területeken is a Granstar® Superstar készítménnyel történik, mivel e herbicid megadja a kellő szabadságot az utóvetemény tekintetében; nem okoz problémát a szója, repce vetése sem.

*
A beszélgetésünk zárásaként Gyenes Gábor azt javasolta az érdeklődők számára, hogy aki még nem használta a DuPont™ termékeket, az bátran tegye meg, mert nem fog bennük csalódni!

Kmellár-Kürtösi Mónika

(DuPont)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Tiszta vetőmag - sikeres növénytermelés - II. CHH Élelmiszer- és takarmányipari szakmai nap - Győr

2019. április 2. 07:11

A szakmai nap programjában előadások és interaktív gépbemutató szerepelt. A szakmai előadásokat meghívott intézményi és egyetemi előadók, illetve a CHH Műszaki Kft. szakemberei tartották.

Erős a levéltetvek kártétele - nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

2019. november 5. 06:37

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi.

Végveszélyben a torma!

2018. december 12. 09:37

A mostani magas árak elképzelhető, hogy új termelőket vonzanak be, akik jó lehetőséget látnak a torma termesztésében, és várható, hogy akár új tőkét is tudnak invesztálni az ágazatba, de akad olyan gazda is, aki most, a csúcson kívánja ezt a munkát abbahagyni. Az ágazat legnagyobb problémája továbbra is a munkaerőhiány,

Gyökeres változás küszöbén a növényvédelem és a növénytáplálás

2023. augusztus 4. 12:10

A klasszikus értelemben vett biológiai megoldások több évszázados múltra tekintenek vissza, ennek ellenére hosszú ideig háttérbe szorultak a kémiai alternatívák mellett.