Az AKI PÁIR adatai szerint a belföldön termelt és belföldön értékesített földrajzi jelzés nélküli, valamint az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok értékesítési ára csaknem 4 százalékkal 25,3 ezer forintra emelkedett hektoliterenként 2023. január–március között az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) elemzése szerint az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok közül a fehérborok feldolgozói értékesítési ára közel 16 százalékkal 24,8 ezer forint/hektoliterre emelkedett, míg a vörös- és rozéboroké mintegy 2 százalékkal 27 ezer forint/hektoliterre csökkent.
A KSH adatai szerint Magyarország bor-külkereskedelmi egyenlege (gyöngyöző bor és pezsgő nélkül) mind mennyiségben, mind értékben pozitív volt 2023 januárjában, mennyiségben 1 százalékkal csökkent, míg értékben csaknem 8 százalékkal nőtt 2022 januárjához képest. A borexport volumenben 4 százalékkal 75,3 ezer hektoliterre csökkent, ugyanakkor értékben 6 százalékkal 2,9 milliárd forintra bővült.
A külpiacon értékesített mennyiség nagyobb hányadát (75 százalék) a lédig borok tették ki. A borimport 2023. januárjában csaknem 4 ezer hektolitert tett ki, 41 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, és szinte teljes egészében palackos kiszerelésű volt – emelte ki az elemzésben az AKI.