Akár Kaliforniát, akár Bordeaux-t vesszük górcső alá, az 1990-es évek óta a borok alkoholtartalma növekedni látszik. Összetett folyamatok szemtanúi lehetünk - a decanter.com szerint.
Az elmúlt 30 év alkoholtartalommal kapcsolatos trendjeit a Liv-ex kutatások segítségével igyekszik megfigyelni. A Bordeaux-ból, Toszkánából, Piedmontból és Kaliforniából származó vörösborok átlagosan magasabb alkoholtartalommal bírtak a 2010 és 2019 közötti évtizedben, mint az 1990-es években – a Liv-ex, globális kereskedelmi platform adatai alapján. A sorba Burgundia is beállt, bár viszonylag jelentéktelen növekedést mutatott.
Az alkohol térfogat-százalékos mennyiségére vonatkozó vizsgálatokat a Liv-ex 35 000 bormintán végezte el. Az eredmények segítettek számszerűsíteni egy olyan jelenséget, amely az utóbbi időben gyakran forgott szóban a boriparban és azon túl is. Jóllehet, egyes termőrégiók (pl. az említett Burgundia) nem tapasztaltak növekedést az alkohol szintjét illetően, alapvetően a folyamat jól körvonalazható globális szinten. Az alkoholtartalom alakulására egy adott évjárat időjárási körülményei, valamint a borász által hozott számos döntés hatást gyakorol.
A Napa-völgy (Kalifornia) visszafogott, elegáns borairól méltán híres Corison Winery borásza, Cathy Corison elmondta, hogy számára az alkohol nem okoz gondot, sokkal inkább mint sok más érési tényezőt jelölő indikátor szerepel a palettán. Szerinte a meglehetősen korai szüret adta alacsony cukortartalom az, ami a Cabernet ízspektrum cseresznyés, kék áfonyás jellegét adja. Corison szerint a klímaváltozás dacára a borstílus megvalósítása nem ütközik akadályokba.