Terményárak
Terményárak

A készletadat és az erős dollár lejtőre küldte a gabonaárakat

A készletadat és az erős dollár lejtőre küldte a gabonaárakat

Kép: Canva

Alapos mínuszokat hozott a csütörtök az agrárpiacokon. Chicagóban a búza 3,3 százalékkal, a kukorica 5,5 százalékkal, a szójabab 3,6 százalékkal a repce pedig 3,1 százalékkal lett olcsóbb. Párizsban is mind a három kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica és a repce kurzusa is csökkent. Londonban stagnált a repce árszintje.

A chicagói kukorica határidős ára több mint egy hetes mélypontra esett, mivel a szűkös készletellátással kapcsolatos aggodalmak enyhültek, miután az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a piaci várakozások feletti amerikai készlet-adatokat jelzett előre. A búza és a szójabab ára szintén gyengült, az erősebb dollár pedig növelte a lefelé gyakorolt nyomást.

Elemzők szerint a kukoricát az USDA jelentése nyomás alá helyezte. „Nyilvánvaló, hogy az USDA előrejelzései jelentős szerepet játszanak a piaci folyamatokban. Bár a piac nagy része ennek ellenére is optimistának tartja ezeket a számokat” – mondta Tobin Gorey, az ausztrál Commonwealth Bank mezőgazdasági stratégiai igazgatója.

Az USDA a korábban vártnál 20 százalékkal nagyobb szezon végi készleteket vár és 12 százalékkal meghaladja az adat az elemőzi várakozásokat is.

A Consultancy Strategie Grains változatlanul hagyta az Európai Unió búza termelésére vonatkozó havi előrejelzését, mivel a franciaországi időjárással kapcsolatos csökkenést ellensúlyozták a délkeleti országok kedvező kilátásai.

Európában is alapvetően eladói nyomás jellemezte a kereskedést, kivételt csak a takarmánybúza jelentett, amely tartotta előző napi árát. Párizsban a malmi búza tonnánkénti ára 9,5 euróval egészen 216 euró/tonnáig csökkent a szeptemberi határidőre. A forgalom emelkedett az elmúlt napokhoz képest, összesen 27 104 kontraktust kötöttek. Decemberre még nagyobb volt az érdeklődés, 28 528 üzletkötés jött léte, az ár 8,5 euróval 215,75 euró/tonnáig csökkent. A kukorica 7 eurós mínusz után 250,25 euró/tonnába került. A repce piacán igazán látványos, tonnánként 22,5 eurós lejtmenet volt látható, ami 523,75 euró/tonnás árszinthez vezetett. Londonban a takarmánybúza kurzusa 212 angol/font tonnán az előző napi szinten stagnált.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Olcsóbb a búza a javuló kansasi kilátások miatt

2024. május 18. 09:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza olcsóbb lett, a kukorica stagnált, a repce kurzusa pedig pluszban zárt.

Olcsóbb lett a kukorica a gyorsabb vetési munkák miatt

2024. május 17. 09:40

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a kukorica enyhén drágult.

Ingadozó piacokat várnak a szakértők

2024. május 16. 14:10

Európában a malmi búza és a kukorica drágult, a repce és a takarmánybúza kurzusa pedig mínuszban zárt.

Korrekciós nap szakította meg a gabonaralit

2024. május 15. 08:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Az olajbonifikáció érdemben javíthat a repcetermesztés árbevételén

2022. július 5. 14:36

Fajtaválasztáskor érdemes alaposan tájékozódni a piacon elérhető repcék beltartalmi tulajdonságairól is.

Ormányosbogarak a repcében: most lehet védekezni

2024. február 8. 05:40

A repcében a tavasz folyamán elsőként általában a nagy repceormányos jelenik meg. Hőmérsékleti igénye picivel alacsonyabb, mint a valamivel kisebb testű repce szárormányosé.

Hat éve nem drágult ennyit egy hét alatt a búza

2021. július 20. 04:36

Európában a malmi búzáért 8,6 százalékkal, a kukoricáért 4,9 százalékkal, a repcéért 3,8 százalékkal, a takarmánybúzáért pedig 7,6 százalékkal kellett többet fizetni.

Negyedével emelkedhet a napraforgómag-termés az EU-ban

2022. december 6. 08:07

A repce termőterülete kismértékben emelkedne a főbb nyugati EU-termelő országokban, míg Észak-Európában, Magyarországon és Bulgáriában várhatóan csökkenne.