Enyhe pluszokat mutattak az árjegyzések az elnökválasztás napján az Egyesült Államokban a főbb agrártermékeknél. A búza 0,3 százalékkal, a kukorica 0,6 százalékkal, a szójabab pedig 1 százalékkal drágult. A repce kivételt jelentett a maga 1,4 százalékos mínuszával. Európában ezzel szemben mind a négy kiemelten figyelt agrártermék, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is drágult a következő határidőre.
A chicagói szójabab határidős ára kedden emelkedett az exportpiac felől érkező optimizmus hatására és a vártnál lassabb amerikai betakarítási ütem miatt –közölték a kereskedők.
A búza kurzusa is erősödött, a kereskedők figyelemmel kísérték az amerikai és orosz termőterületeken a növekvő szárazságról szóló híreket, míg a kukorica ára azért lett magasabb, mert a kínai vásárlások folytatásában reménykednek sokan.
A szójabab drágulását támogatta az információ, mely szerint Brazília, a világ legnagyobb szójaexportőre amerikai szójababot vásárol, miközben a dél-amerikai ország a hazai élelmiszer-alapanyagok emelkedő árával küzd.
Elemzők szerint kukorica, rizs, búza és gyapot érkezhet Brazíliába az Egyesült Államokból, és előbbiekből vélhetően nagyobb mértékben vásárolnak, mint szójababból.
„Nehéz a piaci helyzet, mivel a Brazíliából a génmódosított (GMO) szójabab-fajtákat újra eladhatják harmadik félnek kivitelre” – mondta Mike Zuzolo, a Global Commodity Analytics elnöke.
A kukorica- és a szójabab-határidőket egyaránt a vártnál alacsonyabb betakarítási számok is alátámasztották az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) adatai szerint. Az amerikai betakarítás a kukorica esetében 82 százalékon, a szójabab esetében 87 százalékon állt, felülmúlva a növények elmúlt ötéves átlagát, de mindkettő elmaradt az elemzői várakozásoktól.
Európában egyértelmű vásárlói fölény alakult ki, a következő határidőre a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is drágult. Egy tonna malmi búzáért 205,25 eurót adtak a decemberi határidőre, ez 25 eurócentes emelkedést követően alakult ki. A forgalom megint nem volt túl élénk, 25 067 üzletet kötöttek. Érdekes, hogy márciusra enyhén, de mégis nagyobb volt az érdeklődés a piacon, itt összesen 25 536 kontraktus jött létre. Az árszint ebben az esetben 25 eurócenttel csökkent, ami 204,75 euró/tonnás záró árat eredményezett. A kukorica tonnánként 1,5 euróval 194 euróig drágult. A repce árjegyzése 6,25 euróval emelkedett, így 389,25 euróba került egy tonna repce a piac zárásakor. A takarmánybúza piacán is hasonló volt a hangulat, a 188,25 euró/tonnás árszint 25 eurócentes pluszt követően alakult ki.