Az elmúlt héten szinte kivétel nélkül drágultak az agrártermékek az árupiacokon. Chicagóban a búza ára 12,9 százalékkal lőtt ki, az elmúlt hat évben ez a legnagyobb heti nyereség. A kukorica kurzusa 6,7 százalékkal emelkedett, míg a szójababé 4,3 százalékkal. A repce árszintje 1,5 százalékkal került feljebb. Európában is hasonló volt a hangulat, a malmi búzáért 8,6 százalékkal, a kukoricáért 4,9 százalékkal, a repcéért 3,8 százalékkal, a takarmánybúzáért pedig 7,6 százalékkal kellett többet fizetni.
Egy tonna búza Chicagóban a csaknem 13 százalékos rali után 254,97 dollárba került. A kukoricáért a hét százalékos plusz után 216,36 dollár/tonnát kellett fizetni. A szójabab 510,1 dollárba került tonnánként, míg a repce 404,5 dollárig drágult.
A kereskedők az amerikai síkság északi részén és a kanadai prérin a tavaszi búza növényeire összpontosítottak az aszály miatt és újabb hőségre számítottak.
„A területet a jövő héten további aszály fenyegeti. A tavaszi termés szinte olyan, mint a pirítós” – mondta Jack Scoville, a chicagói Price Futures Group elemzője.
A világ legfontosabb búzaexportőrét, Oroszországot is ellátási félelmek fenyegetik a kulcsfontosságú déli exportrégió alacsonyabb hozama miatt.
Emellett ott a szakadó eső, amely halálos áradásokat okozott Németországban és Belgiumban, amely aggodalmat keltett a késői termés vesztesége és a búza minőségi leminősítése miatt.
Ennek ellenére a kukorica határidős ára visszaesett pénteken, de heti viszonylatban maradt a plusz.
A melegebb, szárazabb időjárás kilátásai közepette a szójababra is jobban figyelnek a befektetők, hiszen az amerikai szójabab-termés belép kulcsfontosságú növekedési szakaszába.
„A szójabab érzékenyebb lesz a nedvességre, amikor július és augusztus végére érünk, és a mostani időjárás-előrejelzés félelmetes” – mondta Scoville.
A kevésbé a figyelem középpontjában lévő termékek is drágultak, egy hét alatt a zab ára 8,9 százalékkal, a rizsé 4,9 százalékkal, a szójaliszté 1,9 százalékkal, a szójaolajé 6 százalékkal, a cukoré 2 százalékkal, a kávé árszintje 6,5 százalékkal, a narancslé ára pedig 1,9 százalékkal emelkedett. A kakaó ára 0,5 százalékkal mérséklődött.
Párizsban a malmi búzáért tonnánként 214,254 eurót adtak, ami kilenc százalékos rali. A kukorica öt százalékkal került többe, ez 246 euró/tonnás árszintet jelentett. A repce 547,5 euróba került tonnánként a takarmánybúzáért pedig nyolc százalékkal kellett többet fizetni, ami 175,85 angol fontos tonnánkénti árhoz vezetett.
Kiemelt kép: Pixabay