Ismét ellentétesen mozogtak az árak a terménypiacokon Amerikában és Európában.
Míg a tengerentúlon mínuszokat, addig Európában inkább áremelkedést lehetett látni. Chicagóban a búza 0,1 százalékkal, a kukorica 1 százalékkal, a szójabab 1,2 százalékkal, a repce pedig 1,5 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában a malmi búza, a kukorica, a szójabab és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.
A chicagói szójabab határidős jegyzésára kétéves mélypontra esett pénteken, és a kukorica kurzus is csökkent, mivel a dollár drágulása miatt a vártnál jóval erősebb havi amerikai munkaerőpiaci jelentés módosította a kamatvárakozásokat.
Csökkent a versenyképesség
„Amikor ez a munkahelyi jelentés megjelent, az amerikai dollár emelkedést mutatott, és úgy tűnt, hogy ez volt a katalizátor a terménypiaci csökkenéshez” – mondta Randy Place, a Hightower Report gabonaelemzője.
Az erősebb dollár miatt az amerikai gabonák globálisan kevésbé versenyképesek, a magasabb kamatlábak pedig általában visszafogják a gazdasági növekedést és a nyersanyagok iránti keresletet.
Exportkereslet
A szójababra további nyomás nehezedett a rossz exportkereslet miatt. Az Egyesült Államok szójabab exportértékesítése a január 25-ig tartó héten mindössze 165 800 tonnát tett ki – közölte csütörtökön az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA), ami május óta a legalacsonyabb heti adat.
Argentína
A kereskedők nem koncentráltak a stresszes meleg és száraz időjárás miatti aggodalmaikra Argentínában, amely egy jelentős kukoricaszállító és a világ legnagyobb szójaliszt és szójaolaj exportőre.
A Buenos Aires-i gabonatőzsde azt közölte, hogy a magas hőmérséklet és az eső hiánya a vízviszonyok romlásához, egyes területeken vízhiányhoz vezettek. Ugyanakkor hozzátették, hogy a területek körülbelül 90%-a még mindig „normális/kiváló” állapotban van.
Talajnedvesség
A búza támogatásra talált, amikor a kansasi őszi búza határidős ára megszilárdult, az Egyesült Államok síkságának és középnyugati részének javult a talajnedvesség-tartalma.
A heti aszályjelentésben az USDA azt közölte, hogy január 30-án az Egyesült Államok őszi búzatermésének mindössze 17%-a volt aszályos területen, ami az előző heti 22%-hoz és az egy évvel ezelőtti 58%-hoz képest is kevesebb.
Rekord
Eközben a világ gabonatermelése 2023-ban rekordszintet ért el – közölte az ENSZ Élelmiszer-ügynöksége, amikor arról számolt be, hogy januárban az élelmiszerár-indexe az elmúlt három év legalacsonyabb szintjére esett.
Európa drágult
Európában a malmi búza 0,75 eurós plusz után 213,25 euróba, a kukorica 0,75 eurós áremelkedést követően 181,5 euróba, a repce 6,5 eurós mínusz hatására 416 euróba, a takarmánybúza pedig 0,5 angol fontos plusz után 168,95 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pixabay)