Az Egyesült Államokban a búza 1,7 százalékkal, a kukorica pedig 0,2 százalékkal drágult, miközben a szójabab ára 0,9 százalékkal a repce ára pedig 0,1 százalékkal csökkent. Európában az eladók uralták a piacot. A négy fontos agrártermék közül a malmi búza, a repce és a takarmánybúza ára is csökkent. A kukorica annyiban jelentett kivételt, hogy stagnált az árjegyzése.
Chicagóban a szójabab ára a korábban elért hét hónapos csúcs után 0,9 százalékkal csökkent, miközben a kukorica enyhén drágult. A piacon a kereskedők hangulatát nagyban befolyásolták a közelmúlt viharkárai, amelyek a betakarítások hozamának alakulására általában erős hatással vannak. A szójabab árának csökkenésében szerepet játszott, hogy a következő 7-10 napra a növény fejlődése szempontjából kedvező időjárást jósolnak.
„Annak ellenére nagyon jó a szójabab-földek állapota, hogy viszonylag száraz volt az időjárás az elmúlt hónapokban. A növények nagyon jól néznek ki, a minőség szerinti besorolásuk viszonylag magas, és jó esélyünk van esőzésre a következő napokban” – mondta Karl Setzer, az AgriVisor árupiaci elemzője.”
Az ország szójabab-exportja az augusztus 13-án zárult héten az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint 12 600 tonna volt, a leszállítás a 2019/2020-as gazdasági évben lesz a szerződések szerint. A legfontosabb szójabab importőr, Kína részéről bizonytalanok a vásárlások, mivel a diplomáciai feszültségek továbbra is fennállnak Washington és Peking között.
A búza azért drágult, mert az oroszországi betakarításra vonatkozó növekvő elvárások és az Argentínában várható esetleges aszálykárosodás vegyes képet mutat az exportpiacok számára. A szakértők szerint jelenleg bőségesek a búzakészletek, de a vásárlói igények is jelentősek lesznek a várakozások szerint.
A párizsi árutőzsdén igaz a kukorica ára nem változott, de másik három fontos termék, a malmi búza, a repce és a takarmánybúza ára csökkent. Egy tonna malmi búzáért 1 euróval adtak kevesebbet a nap végén, így 181,25 euró/tonnára csökkent a kurzus. A forgalom rendkívül alacsony volt a szeptemberi határidőre, csupán 5966 kontraktust kötöttek a piacon. Decemberre már nagyobb volt az érdeklődés, 18 700 üzlet jött létre, itt az ár 50 eurócenttel a 181,25 euró/tonnás szintre ment le. A repce piacán a 379,5 euró/tonnás jegyzésár 25 eurócentes mínuszt követően alakult ki. A takarmánybúza ára 85 eurócenttel a 164,15 euró/tonnás értékig csökkent. A kukorica záró ára ugyanúgy 166 euró/tonna volt, mint előző nap.