Zöldség-Gyümölcs

A homoktövis szaporítása

Agrofórum Online

A homoktövis szaporításának több alternatívája ismeretes. Gyökérzete a talaj felszínéhez közel igen erős oldalgyökereket képez. Ezekről nagyon könnyen sarjad, így fajtaazonos növényeket kaphatunk.

A homoktövis szaporításának több alternatívája ismeretes. Gyökérzete a talaj felszínéhez közel igen erős oldalgyökereket képez. Ezekről nagyon könnyen sarjad, így fajtaazonos növényeket kaphatunk. A sarjadzás mértéke azonban nehezen szabályozható, és ha a porzós egyedek nincsenek jól elkülönítve, fiatal szaporulatukat könnyen össze lehet keverni a termős egyedekével.

Generatív úton történő szaporítása is lehetséges, de ez a módszer több okból kifolyólag is kevésbé kedvelt. Egyik, hogy magja elfekvő, Hrotkó (1999) tanulmányai szerint 3-5 °C-on 30-60 napig rétegezést igényel. A magágyi csemeték csak 4-5 éves korukra fordulnak termőre, szemben a vegetatív szaporodással létrejött csemetékkel (2-3 év). A szaporulat termős-porzós aránya 50:50 % holott ültetvényeknél ez az arány átlagosan 9:1, emiatt a porzós növények egy jelentős része feleslegessé válik. Azzal is számolni kell, hogy egy genetikailag új állomány jön ezáltal létre, a szaporulatok a szülők egyes preferált fajtajellemzőit elveszíthetik.

A homoktövis gyökeresedési hajlama közepesnek mondható. Legáltalánosabb szaporítási módszere a fás dugványozás 20 cm dugványokkal. Az ehhez használt vesszőket egy enyhe téli napon kell vágni. Fagyott állapotban a dugványalanyok nyomásra érzékenyek, fagyfoltok keletkezhetnek később a növényen. Minden fás dugványnak legalább két rügye legyen. Az éretlen vagy fejletlen rügyű vesszők, illetve a vesszők be nem érett csúcsa nem alkalmas e célra. A vesszőket rügy alatt 5-10 mm-re ferdén kell elmetszeni (1. kép).


1. kép: Dugványkészítés

Ügyeljünk arra, hogy a vágóeszköz (metszőolló) tiszta legyen, lehetőség szerint fertőtlenítsük ugyanis a vágásfelületen megtapadt kórokozók megnehezítik a kalluszosodást. 50-100 darabos kötegekbe érdemes rakni (2. kép).


2. kép: Kötegelt dugványok

A megvágott dugványokat kiültetésig hűtőházban érdemes tárolni (költséghatékonyság érdekében ezért februárban gyűjtsünk), de ha erre nincs mód, a dugványok tárolására a vermelés is megfelel. Ezt tehetjük talajba, de a fűrészpor is alkalmas a célra, sőt, sok esetben előnyösebb is. Közvetlenül kiültetés előtt 0,004-0,005 %-es béta-indolvajsav (IVS) oldatba érdemes mártani, mely megduplázhatja a gyökeresedést. A gyökerek 8-12 nap után jelennek meg a dugványokon. A jól fejlett homoktövis gyökérzetén idővel megjelenik a Frankia alni nitrogénmegkötő baktérium (3. kép). Dugványiskolának a laza szerkezetű, levegős, könnyen felmelegedő humuszos homoktalajok a legjobbak. Szabadba ősszel vagy tavasszal dugványozzunk. Ősszel még időben a fagyok előtt, hogy a kalluszosodás végbe tudjon menni, tavasszal pedig várjunk a talaj felmelegedéséig.

3. kép Egy éves dugvány gyökérzete

Bár a homoktövis legáltalánosabb szaporítási módszere a fás dugványozás, Papp (1982) kísérletei azt igazolták, hogy növényházi zölddugványozás esetén jobb eredményeket lehet elérni. Ebben az esetben humuszos talajon fóliasátrat kell állítani. Az erős fénytől védeni kell a szaporítóanyagot, ennek érdekében 3-4 rétegen árnyékoljunk műanyag hálóval. A talajt 2 %-os Orthocid oldattal fertőtlenítsük. A 10-12 cm hosszú hajtásvégeket június első felében szedjük. A dugványok alsó nóduszairól le kell szedni, míg a kiálló hajtásvégeken meg kell hagyni a leveleket. A dugványok vágáslapját 2 cm mélyen mártsuk serkentőanyagba (indolecetsav, indolvajsav), majd 3 cm mélyen szúrjuk a talajba. A gyökeresedés folyamatának a 20-40 °C közötti meleg és 80 % fölötti páratartalom az ideális. Bár ezzel a technológiával csak második évre kapunk kellően erős szabványos szaporítóanyagot, a kísérlet során 97 %-os gyökeresedést sikerült elérni.

Felhasznált irodalom:
Hrotkó Károly (1999) Gyümölcsfaiskola, Mezőgazda kiadó (159, 203-204. o.)
Papp László (1982): A homoktövis jelentősége és szaporítása, Az erdő (31. évf.) 7. sz. 309-312. old.
Porpáczy A.-Porpáczy A.-né (1998) A hagyományos és különleges bogyósgyümölcsűek szaporítóanyag ellátása, Gyümölcs-Inform 3:124-125.
Rajhárt Péter (2014) Budapesti Corvinus Egyetem Gyógy- és Aromanövények Tanszék; Szóbeli közlés

Bognár Bence Szabolcs
gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök hallgató
Szegedi Tudományegyetem

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Szívgyógyszer sem lenne nélkülük - a gyógynövények reneszánsza

2020. január 12. 08:21

A hazai fogyasztók továbbra is a kamillavirágot, a bodza- és hársfavirágot, valamint a csipkebogyót, illetve az ezekből készült teákat vásárolják a legnagyobb számban.

Hogyan ültessük át a homoktövist?

2022. március 1. 05:06

Néhány tő homoktövis ültetését tervezem. Vannak-e nehézségei, buktatói a homoktövis nevelésének?

Homoktövis a konyhában

2023. november 16. 09:10

A homoktövis sokak számára ismerős lehet – nem csak a kertből, hanem a különféle étrend-kiegészítők és szépségápolószerek összetevőjeként. Kevesen tudják, de a homoktövis bogyóit mi is felhasználhatjuk otthon, a konyhában is.

Őszi terméshatározó V. rész – a homoktövis és a fehér fagyöngy

2020. november 29. 11:21

A tavalyi terméshatározó sorozatból lecsúszott ez a két izgalmas növény, amelyeket érdemes közelebbről megismernünk. A növény kézzelfogható jellemzőin kívül számos érdekességet is felvonultat a cikk: nézzük, milyen a fehér fagyöngy és a homoktövis megítélése és milyen gyógyhatásaikról érdemes tudnunk?