Zöldség-Gyümölcs

A túlzott esőzések hatásai gyümölcstermő növényeinkre

Agrofórum Online

Az idei évben abszolút nem panaszkodhatnak a mezőgazdászok, hogy kevés csapadék hullott az eddigi hónapokban. Szinte minden héten bőséges esővel gazdagodtak a talajszelvények hazánk területén.

A termesztett növényeink a tenyészidőszak során alapvetően vízigényesek, csakúgy mint az emberi szervezet. A növények esetében a fotoszintézis zavartalan működéséhez, a tápanyagok raktározásához, a különböző biokémiai folyamatokhoz és a transzspirációhoz elengedhetetlen.

Nagy esőnek nyögés a vége

Hazánk klímája drasztikusan megváltozott az elmúlt húsz évben, a csapadék formája, eloszlása, mennyisége sem olyan, mint az elmúlt évszázadban. Általánosságban kijelenthető, hogy a gyümölcstermő növényeknek bizonyos fenofázisban megnő a vízigénye, ilyen időszakok például a virágzás és a terméskötődés utáni időszak vagy a nyári intenzív gyümölcsátmérő-növekedés is. Ebben az időszakban fajtától, talajtípustól, és domborzattól függően heti szinten átlagosan 20-25 mm csapadék szükséges az életműködések zavartalan fenntartásához.

Az érkező csapadék akkor hasznosul a leghatékonyabban, ha időben elnyújtva, közepes cseppméretben érkezik. A hirtelen, nagy mennyiségű esőzések erodálják a talajt, elmossák a termőréteget, szabaddá téve ezáltal a hajszálgyökereket. Kifejezetten veszélyes ez a jelenség Észak-Magyarország gyümölcstermő körzeteiben. A hirtelen lehulló csapadék állóvizet eredményezhet, főleg a kötöttebb talajokon, ahol pangó víz alakulhat ki.

Vízelvezetés jelentősége a gyümölcsösökben

A gyümölcstermő területek jelentős része az árterek mellett, folyópartok közelében alakult ki. Gondoljunk csak a tradicionális diótermő vidékekre vagy a zalai gyümölcsösökre. A fiatal csemeték elültetésénél fontos a beöntözés, ezzel légtelenítjük az ültetőgödröt, csökkentve annak az esélyét, hogy valamilyen aerob baktérium vagy gombatörzs megtelepedik a gyökérzónában. A beöntözés serkenti a hajszálgyökerek fejlődését is, a tartós vízállás viszont képes teljes ültetvények sorsát megpecsételni.

Egy átlagos szántóföldi kultúra, például kukorica, búza, tritikálé, 10-12 nap után elhal a tartós vízborítottság hatására. Ugyanis a növényi sejtekben elbomlanak a létfontosságú klorofillmolekulák, felhalmozódnak a különböző nitrit típusú sejtmérgek.

A gyümölcsösök ennél azért ellenállóbbak, azonban itt sem szabad megfeledkeznünk a megfelelő vízelvezetésről. A gyümölcsösök vízelvezetése kiemelten fontos, tekintetbe vége az elmúlt hónapok csapadékmennyiségének hektikus alakulását.

Mit tehetünk már az ültetés előtti időszakban, hogy ne okozzon jelentős kárt a túlzott csapadék? Először is javasolt a mélylazító használata a területen ültetés előtt, ennek segítségével feltörjük a 40-50 cm-es rétegekben lévő esetleges agyagos vízzáró rétegeket. Másodszor a mély fekvésű részeket érdemes átalakítani valamilyen formában kisebb „víztározóvá” vagy árokká, ahol szabadon össze tud gyűlni a területen összefolyó víz. Harmadszor kisebb árkok kialakításával hatékonyan tudjuk elvezetni a területről a hirtelen kialakuló felesleges esővizet.

A hirtelen csapadék hatására a termés is sérülhet

A hirtelen nagy mennyiségű eső ellehetetleníti a különböző ápolási munkák elvégzését, például sorközök fűvágása, tőközkasza használata, kertészeti permetező alkalmazása. A munkagépek nehezebben közlekednek az ültetvényben, a sáros talaj pedig plusz üzemanyag-fogyasztást jelent.

Probléma merülhet fel a szüreti időszakban érkező esőzésekkel is. Számos meggyfajtánk amiatt lesz értéktelen, hogy a hirtelen csapadék miatt kicsattannak a szemek, ráadásul ezután jellemzően valamilyen sebparazita gomba is megtelepszik a gyümölcsökön, például a Botrytis cinerea, Monilinia laxa.

A belvíz kialakulásának megelőzése érdekében érdemes időnként a termő ültetvények sorközét is meglazítani egykéses mélylazítóval, illetve ma már használhatjuk a sűrített levegős gyökérszellőztetést, amellyel csökkentjük a gyökérzóna kötöttségét is. Alkalmazhatunk esővédő hálót, fóliát, melynek segítségével megvédhetjük gyümölcseinket az említett abiotikus károsodásoktól.

Egy mezőgazdász számára minden csepp természetes csapadék kincset ér, főleg a 2022-es év történéseinek tükrében. Azonban ahhoz, hogy elkerüljük a túlzott vízmennyiség káros hatásait, szükség esetén érdemes elvégeznünk a fent említett munkákat gyümölcstermő ültetvényeinkben.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Fontos lenne a csapadék az őszi vetésnek

2023. március 3. 10:04

A hétvége jobbára száraznak ígérkezik, majd hétfőtől több hullámban várható csapadék, eső, hó vegyesen.

Hortenzia a kánikulában: mit tegyünk, hogy életben maradjon?

2022. július 6. 11:31

A hortenzia viszonylag kényes növény, ha a nyári forróságot és a talajminőséget nézzük. Most a nálunk bevált praktikákat ismertetem a hortenziákhoz

Öntözni, öntözni, öntözni!

2018. augusztus 20. 08:44

Komoly vita zajlik hazánkban az öntözés jogosságáról, szükségszerűségéről az öntözni kívánók és az ivóvízért aggódók között. Az ivóvíz nagy kincs, megőrzése fontos, de öntözés nélkül nem lehet ma már eredményesen gazdálkodni.

Olaszországban sem kímélte a fagy az ültetvényeket

2021. április 25. 05:19

A Coldiretti szerint az extrém időjárási események gyakoriságának folyamatos növekedése több mint 14 milliárd eurós kárt okozott már az olasz mezőgazdaságban.