Zöldség-Gyümölcs

A túlzott esőzések hatásai gyümölcstermő növényeinkre

Agrofórum Online

Az idei évben abszolút nem panaszkodhatnak a mezőgazdászok, hogy kevés csapadék hullott az eddigi hónapokban. Szinte minden héten bőséges esővel gazdagodtak a talajszelvények hazánk területén.

A termesztett növényeink a tenyészidőszak során alapvetően vízigényesek, csakúgy mint az emberi szervezet. A növények esetében a fotoszintézis zavartalan működéséhez, a tápanyagok raktározásához, a különböző biokémiai folyamatokhoz és a transzspirációhoz elengedhetetlen.

Nagy esőnek nyögés a vége

Hazánk klímája drasztikusan megváltozott az elmúlt húsz évben, a csapadék formája, eloszlása, mennyisége sem olyan, mint az elmúlt évszázadban. Általánosságban kijelenthető, hogy a gyümölcstermő növényeknek bizonyos fenofázisban megnő a vízigénye, ilyen időszakok például a virágzás és a terméskötődés utáni időszak vagy a nyári intenzív gyümölcsátmérő-növekedés is. Ebben az időszakban fajtától, talajtípustól, és domborzattól függően heti szinten átlagosan 20-25 mm csapadék szükséges az életműködések zavartalan fenntartásához.

Az érkező csapadék akkor hasznosul a leghatékonyabban, ha időben elnyújtva, közepes cseppméretben érkezik. A hirtelen, nagy mennyiségű esőzések erodálják a talajt, elmossák a termőréteget, szabaddá téve ezáltal a hajszálgyökereket. Kifejezetten veszélyes ez a jelenség Észak-Magyarország gyümölcstermő körzeteiben. A hirtelen lehulló csapadék állóvizet eredményezhet, főleg a kötöttebb talajokon, ahol pangó víz alakulhat ki.

Vízelvezetés jelentősége a gyümölcsösökben

A gyümölcstermő területek jelentős része az árterek mellett, folyópartok közelében alakult ki. Gondoljunk csak a tradicionális diótermő vidékekre vagy a zalai gyümölcsösökre. A fiatal csemeték elültetésénél fontos a beöntözés, ezzel légtelenítjük az ültetőgödröt, csökkentve annak az esélyét, hogy valamilyen aerob baktérium vagy gombatörzs megtelepedik a gyökérzónában. A beöntözés serkenti a hajszálgyökerek fejlődését is, a tartós vízállás viszont képes teljes ültetvények sorsát megpecsételni.

Egy átlagos szántóföldi kultúra, például kukorica, búza, tritikálé, 10-12 nap után elhal a tartós vízborítottság hatására. Ugyanis a növényi sejtekben elbomlanak a létfontosságú klorofillmolekulák, felhalmozódnak a különböző nitrit típusú sejtmérgek.

A gyümölcsösök ennél azért ellenállóbbak, azonban itt sem szabad megfeledkeznünk a megfelelő vízelvezetésről. A gyümölcsösök vízelvezetése kiemelten fontos, tekintetbe vége az elmúlt hónapok csapadékmennyiségének hektikus alakulását.

Mit tehetünk már az ültetés előtti időszakban, hogy ne okozzon jelentős kárt a túlzott csapadék? Először is javasolt a mélylazító használata a területen ültetés előtt, ennek segítségével feltörjük a 40-50 cm-es rétegekben lévő esetleges agyagos vízzáró rétegeket. Másodszor a mély fekvésű részeket érdemes átalakítani valamilyen formában kisebb „víztározóvá” vagy árokká, ahol szabadon össze tud gyűlni a területen összefolyó víz. Harmadszor kisebb árkok kialakításával hatékonyan tudjuk elvezetni a területről a hirtelen kialakuló felesleges esővizet.

A hirtelen csapadék hatására a termés is sérülhet

A hirtelen nagy mennyiségű eső ellehetetleníti a különböző ápolási munkák elvégzését, például sorközök fűvágása, tőközkasza használata, kertészeti permetező alkalmazása. A munkagépek nehezebben közlekednek az ültetvényben, a sáros talaj pedig plusz üzemanyag-fogyasztást jelent.

Probléma merülhet fel a szüreti időszakban érkező esőzésekkel is. Számos meggyfajtánk amiatt lesz értéktelen, hogy a hirtelen csapadék miatt kicsattannak a szemek, ráadásul ezután jellemzően valamilyen sebparazita gomba is megtelepszik a gyümölcsökön, például a Botrytis cinerea, Monilinia laxa.

A belvíz kialakulásának megelőzése érdekében érdemes időnként a termő ültetvények sorközét is meglazítani egykéses mélylazítóval, illetve ma már használhatjuk a sűrített levegős gyökérszellőztetést, amellyel csökkentjük a gyökérzóna kötöttségét is. Alkalmazhatunk esővédő hálót, fóliát, melynek segítségével megvédhetjük gyümölcseinket az említett abiotikus károsodásoktól.

Egy mezőgazdász számára minden csepp természetes csapadék kincset ér, főleg a 2022-es év történéseinek tükrében. Azonban ahhoz, hogy elkerüljük a túlzott vízmennyiség káros hatásait, szükség esetén érdemes elvégeznünk a fent említett munkákat gyümölcstermő ültetvényeinkben.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fekete retek: epeproblémákkal nem javallott!

2024. november 5. 13:10

A fekete retek a modern étrendben ugyan kevésbé jelentős zöldségként szerepel, ám az emésztési panaszok és a köhögés elleni gyógyhatása miatt mindmáig népszerű.

Ettől különleges az elefántfokhagyma

2024. november 4. 07:10

Az elefántfokhagyma sokkal lágyabb ízű és lédúsabb, ezért nem tudja kiváltani teljes mértékben sütés-főzés során az intenzív ízű fokhagymát.

Édesburgonyából is készíthetünk szeszes italt

2024. október 30. 06:40

A Juranggae 60% rizst és 40% lila édesburgonyát tartalmaz, és hagyományos lepárlási módszerrel készítik, mesterséges adalékanyagok nélkül.

Ültetőgödör: hogyan alakítsuk ki megfelelően?

2024. október 29. 17:10

Megtörtént a facsemete kiválasztása, és most hazavisszük az ültetésre kiszemelt növényt. Ahogy az egészséges facsemete kiválasztása sem egyszerű művelet, úgy a fa gyökérzetét befogadó ültetőgödör kialakítása is körültekintést igényel. Videónkban Sipos József szaktanácsadó javaslatait mutatjuk be nézőinknek.

Egész héten várható eső, havas eső, hó

2023. január 16. 06:36

Több hullámban érkezik csapadék a héten. Az első napokban még jellemzően esőre kell számítani és csak a magasabb hegycsúcsokon lehet havas eső, hó.

Öntözni, öntözni, öntözni!

2018. augusztus 20. 08:44

Komoly vita zajlik hazánkban az öntözés jogosságáról, szükségszerűségéről az öntözni kívánók és az ivóvízért aggódók között. Az ivóvíz nagy kincs, megőrzése fontos, de öntözés nélkül nem lehet ma már eredményesen gazdálkodni.

A Dunántúlon már lehet vetni a hétvégi esőnek köszönhetően

2019. április 8. 11:04

Egyes régiókban az aszály miatt az őszi repcét ki kell szántani, ami becslések szerint országosan a több tízezer hektárt is elérheti.

Veszélyben a kajszibarack

2022. április 3. 06:04

A március utolsó napjaiig kitartó, az évszaknál jóval melegebb időjárás hatására sok növény, így a csonthéjas termésű gyümölcsfák fejlődése is felgyorsult. Ezt még az országos szinten is igen erőteljes vízhiány sem tudta fékezni. A március utolsó napján kezdődő időjárásváltozás, a régóta várt csapadékos időjárás érkezése azonban néhány növényfaj, így a kajszibarack számára is súlyos mértékű növénykórtani veszélyhelyzetet eredményez.