Nyáron egyes gyümölcsök és zöldségek valamivel gyorsabban megromlanak – különösen a kamrában tartott tárolókban, gyümölcskosarakban, de akár a hűtőszekrényben is. Mi okozza ezt?
Jasmin Schreiber biológus elmondta, miért van ez így, és hogy egyes termékek miért tarthatóak el hosszabb ideig.
A friss gyümölcsök és zöldségek teszik ki a németországi háztartásokban kidobásra kerülő élelmiszerek legnagyobb részét, mintegy 34 százalékot. Ez derül ki a Német Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Minisztérium 2021-ben végzett felméréséből.
A friss gyümölcsöket és zöldségeket általában nem könnyű tárolni. Ez az egyedi fajtáknak és annak köszönhető, hogy ezek az élelmiszerek a tárolás során miként hatnak egymásra. Egyes fajták, az úgynevezett klimatikus fajták megérnek, míg mások nem, ezeket antiklimatikus fajtáknak nevezzük.
„Az alapszabály az, hogy ne tegyük egymás mellé azokat a zöldségeket és gyümölcsöket, amelyek különböző érési tulajdonságokkal rendelkeznek. Azokat, amelyek utóérők, jobb, ha nem tesszük azok mellé, amelyek nem érnek be” – javasolja Jasmin Schreiber.
Az alábbi gyümölcsök és zöldségek utóérő fajták:
- alma
- sárgabarack
- avokádó
- banán
- körte
- füge
- kivi
- mangó
- nektarin
- őszibarack
- szilva
- paradicsom
Az alábbi gyümölcsök és zöldségek nem utóérők:
- ananász
- padlizsán
- szeder
- eper
- uborka
- málna
- káposzta
- cseresznye
- póréhagyma
- lime
- sárgarépa
- narancs
- paprika
- szőlő
- cukkini
Lehetőség szerint a fent bemutatott két csoportot külön kell tárolni. Szükség esetén hűtőszekrényben is tárolhatók, de lehetőleg zárt tárolóedényekben – például műanyag dobozokban. „Ha valamit hosszú ideig akarunk tárolni, mindig jó, ha egy kicsit utánanézünk, mit lehet tudni róla” – mondja Jasmin Schreiber.
Az érési folyamatok más fajták megromlását okozhatják.
„Ha azt szeretnénk, hogy valami megérjen, a legjobb, ha ezt a hűtőszekrényen kívül tesszük. Ha valami már túl érett, azt általában le lehet hűteni is, de a lehető legkíméletesebben. Erre való a hűtőszekrényben lévő zöldséghordó fiók – magyarázza Jasmin Schreiber. – Ott kevésbé hűvös a levegő, mint a többi rekeszben.”
Ha hosszabb ideig akarjuk tárolni a friss termékeket, akkor tényleg érdemes rákeresni az egyes tételekre. Bizonyos gyümölcsfajták ugyanis olyan érési gázt termelnek, amely miatt a többi gyümölcsfajta gyorsabban beérik.
„Minden érésben lévő fajta egy bizonyos gázt bocsát ki. Ezt etilénnek hívják. Ha olyan gyümölcsöt vagy zöldséget teszünk a hűtőszekrénybe, amely még érésben van, olyan zöldségekkel, például uborkával együtt, amely nem érik tovább, akkor az érésben lévő gyümölcs miatt a többi gyümölcs vagy zöldség megromolhat” – hangsúlyozza a biológus.