Zöldség-Gyümölcs

Az édesburgonya tényleg a krumpli egészségesebb alternatívája?

Agrofórum Online

Észak-Karolina állam a legnagyobb édesburgonya-termelő az Egyesült Államokban, a termesztett teljes mennyiség több mint 60 százalékát itt állítják elő. Nem meglepő tehát, hogy szakmai szervezet, az Észak-Karolinai Édesburgonya-bizottság (NCSPC) segíti az ágazat munkáját, most éppen egy kutatással.

Az NCSPC a 2023-as betakarítást követően kezdeményezte azt a vizsgálatot, amelynek elsődleges célja volt, hogy feltárja az uniós exportpiac ezidáig rejtett lehetőségeit. A kutatás keretében az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország lakosságának az édesburgonyához kapcsolódó fogyasztási szokásait igyekeztek megismerni, a kapott eredményeket látva, úgy tűnik, sikerrel.

Mielőtt azonban ezeket ismertetjük, tegyünk egy kis kitérőt Észak-Karolinába, ahol, mint arról a szakmai oldal is tájékoztat, több mint százféle édesburgonyát termesztenek a fehértől kezdve a mélyvörösön és szuperédesen át a liláig, amelynek  például (rajongói szerint) dióra emlékeztető íze van.

Vannak fajták, amelyet csak kis mennyiségben állítanak elő, ezek jobbára a helyi termelői piacokon fellelhetőek. Az édesburgonya, legyen bármilyen féle, fajta, meghatározó része az étkezésnek, hiszen amellett, hogy egészséges, az év minden hónapjában kapható. A szakma jól reagál a fogyasztói igényekre, hiszen éves szinten kerülnek új fajták a forgalomba.

Megfelelő édesburgonya megfelelő feladatra

Három népszerű édesburgonya fajta az, amely országszerte megtalálható az élelmiszerboltokban. Az íz és a textúra függvényében más és más passzol az adott  recepthez.

A Covington: rózsaszínű héjjal és édes narancssárga hússal rendelkező, pépesítésre, de sütésre is igen alkalmas. 

White: általában halvány rézszínű a héja, majdnem olyan, mint a burgonyáé, de mindez ne tévesszen meg senkit, az íze merőben különbözik attól. A fehér húsa édes, krémes, és ideális levesekhez, sültekhez egyaránt.

Oriental: piros a héja, és száraz, fehér a húsa, emiatt tökéletesen alkalmas arra, gyökérzöldségekkel együtt sütve színpompás köret, vagy akár fő fogás legyen.

Ne hámozzuk!

Erre hívják fel a figyelmet az NCSCP szakemberei, hiszen az édesburgonya, legyen bármelyik is, számos vitamint, ásványi anyagot tartalmaz. Ha azonban héjával együtt fogyasztjuk (egy közepes méretű édesburgonya esetében), akkor A-vitaminból a napi ajánlott bevitel több mint négyszeresét is bevihetjük szervezetünkbe.

Emlékeztetőiül, ez az a vitamin, amely fontos szerepet játszik a látásban, a csontok fejlődésében és az immunrendszer működésében is. Mivel az A-vitamin zsírban oldódik, ezért a felszívódása érdekében egy kis zsiradékkal, például tejföllel, vagy vajjal együtt együk az édesburgonyát.

Európai trendek 

Mindezek jótékony tulajdonságok tükrében érthető a kutatás egyik legfontosabb tanulsága, miszerint az Egyesült Királyságban a batátát a vásárlók 55 százaléka a burgonya egészségesebb alternatívájaként választotta.

A negatív gazdasági hatások sem befolyásolták ezt a tendenciát, 24 százalékkal vásároltak több édesburgonyát az itt élők, mint az előző években. Az értékesítés összege az Egyesült Királyságban 71 millió fontot tesz ki, Franciaországban 79, Németországban pedig 63 millió eurót.

Az NCSPC ezeket az eredményeket megismerve rögzítette, hogy mindhárom kulcsfontosságú európai piacon „jelentős mozgástér” van a vásárlók számának növelésére, és ez a betekintés segíti az exportőröknek abban, hogy a termékeket ennek megfelelően pozícionálják, majd kielégítsék a fogyasztói igényeket Európa ezen országaiban.

Az NCSPC oldalát azon kívül, hogy számos hasznos információval szolgál a termesztésről, a receptek miatt is igen ajánlott felkeresni. Számos új, számunkra még szokatlan felhasználási lehetőségét ismerhetjük meg ennek a sokoldalú zöldségnek. 

Hozzávalók: 

  • 1 csésze csomagolt barna cukor, elosztva
  • 2 körte, hámozva és szeletelve
  • 2 édesburgonya, meghámozva és vékonyra szeletelve
  • 1 1/2 csésze liszt
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 1 teáskanál őrölt fahéj
  • 1/2 teáskanál, ½ teáskanál só
  • 1 csésze főtt édesburgonyapüré
  • 1/2 csésze író
  • 2 nagy tojás

Elkészítése:

Melegítsük elő a sütőt 175 °C-ra. Egy kapcsos kör formának kenjünk ki az oldalát és az alját vajjal. Rögzítsük a peremet a forma alja körül, majd tegyük  bele az olvasztott vajat, és egyenletesen szórjuk ki liszttel.

Ezt követően egyenletesen váltogassuk az egymást fedő édesburgonya- és körtedarabokat, amíg az aljat be nem borítják. Ha ez megtörtént, akkor egy közepes tálban keverjük össze a lisztet, a sütőport, a fahéjat és a sót, majd kis időre tegyük félre.

Egy nagy tálban keverjük össze a barna cukrot az édesburgonya pürét, az írót és a tojásokat. Lassan adjuk hozzá a száraz összetevőket a folyékonyakhoz., óvatosan öntsük  a tésztát az édesburgonya és a körte darabokra. Süssük a sütőben 40 percig, vagy amíg a sütemény közepébe szúrt fapálcika tisztán nem jön ki. Ezt követően vegyük ki a sütőből, és hagyjuk a tortát 10-15 percig hűlni. 

(Vezérkép: domeckopol/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Spárgát is vethet az ősz első hónapjában - szeptemberi kerti munkák

2019. augusztus 13. 04:36

Szeptember az a hónap, amikor a zöldségeskertekből a legtöbb zöldségnövény betárolásra kerül, a gyümölcsösben pedig a nyári metszési munkálatok lezárásáról szól ez az időszak.

A burgonya jelene és jövője hazánkban

2023. augusztus 16. 14:40

A burgonya hazai helyzetével kapcsolatban tájékozódhattak a téma iránt érdeklődők az idén immár 35. alkalommal megrendezett Országos és Nemzetközi Burgonya Tanácskozás, Fajta- és Növényvédelmi és Technológiai Bemutatón. A Nyírtelek-Gyulatanyán megtartott előadássorozat Augusztinyi András kísérletvezető (NÉBIH Gyulatanyai Fajtakísérleti Állomás), a VulcanAgro Kft., a Nitrogénművek Zrt., a NÉBIH, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jóvoltából valósulhatott meg.

Hamarosan olcsóbb lesz a hazai termesztésű zöldség

2019. április 26. 08:46

Az import a paprikaféléknél, paradicsomnál és kígyóuborkánál a legjellemzőbb, de az árak már kezdenek összeérni. Jelenleg a boltokban megtalálható paprika és paradicsom 70-80 százalékban magyar, az arány május közepére 95 százalék fölé emelkedik.

Minden évben nagy a kereslet a korai burgonya iránt!

2019. november 12. 04:36

Úgy tűnik, hogy a korai burgonya termesztői oldalról is egy ígéretes, gazdaságos vállalkozás, noha a szabadföldön és hajtatásban is csak előnövényként, korszerűtlen, kisebb légterű fóliák alatt termesztik.