Zöldség-Gyümölcs

Csokoládé színű paprika, rózsaszín alma a polcokra?

Agrofórum Online

Bár feltűnő, nagy csinnadrattával történő beharangozás nincs, ahogy gigabefektetők vagy sztárvezérigazgatók sem, ennek ellenére egyes startupok elképesztően innovatívak az újabb és újabb élelmiszerek megalkotása terén.

Az észak-queenslandi Bowenben Levon Cookson kutató agronómus és növénynemesítő egy vadonatúj „csokoládépaprika” nemesítésével töltötte az elmúlt öt évet.

Elmondása szerint persze a csokoládéra csak küllemében emlékeztet a zöldség, ízben semmiképpen sem. Bár maga nem paprikarajongó, olyan növényt akart nemesíteni, amit ő maga is szívesen rágcsálna. Így született meg a hagyományosnál kétszer édesebb paprika, amire még munka közben is rájár. Reményei szerint így olyanok is megkóstolják a zöldséget, akik egyébként nem nagy paprikaevők. 

Akárcsak egy technológiai startup esetében, a kezdeti napok távolról sem voltak túl fényesek. Szó szerint a semmiből kezdték a munkát. Minimális tőke, se áram, se víz, sem épületek, még út sem volt a jelenlegi helyszínen. Egyedüli tulajdonosként, és saját maguk befektetőjeként a lassú terjeszkedés maradt számukra az egyetlen út.

A sikerhez néha kell a szerencse is

Míg Cookson úr tudatosan törekedett arra, hogy valami újat hozzon létre, Bob és Janelle Martin farmjára inkább a szerencse hozta el a lehetőséget a queenslandi Glass House-hegység gazdag vörös vulkanikus talaján.

Huszonöt évvel ezelőtt egyetlen fa egyetlen ágán megjelent egy szezonon kívüli pudingalma, de ahelyett, hogy kivágták volna, hagyták, hogy virágozzon. 

Karen Martin, a farm egyik tulajdonosa szerint nyilvánvalóan egyfelől szerencse is kellett a sikerhez, ugyanakkor, ha a fát veszni hagyták volna, akkor ez a fajta örökre elveszett volna – nem hagyhatjuk tehát figyelmen kívül az emberi döntés súlyát sem.

A kivágás helyett tehát kinemesítették a PinksBlush puding alma fajtát, amely rózsaszín árnyalattal érik.

Rögös út vezetett idáig

Bár szerencsés felfedezés volt, Martinéknak keményen meg kellett dolgozniuk az újításért és az új gyümölcs hasznosításáért.

A Queenslandi Mezőgazdasági Minisztérium és a Custard Apples Australia ugyancsak évtizedeken át nemesített rózsaszín és vörös héjú fajtákat, de egy hosszú, nehéz, kudarcokkal kikövezett út végén kerültek közelebb a kereskedelmi forgalomba hozatalhoz.

Mr Cookson szuperédes paprikájának sem volt zökkenőmentes az útja. Bár saját bevallása szerint nagyon messze volt a nagy cégek high-tech nemesítő laborjainak fejlettségi szintjétől, és ezer alkalommal bukhatott volna el a projekt, a türelem végül meghozta gyümölcsét – azaz, jelen esetben zöldségét – és a szuperédes paprika idén már a polcokon várja a vállalkozó szellemű fogyasztókat. 

Szezonon kívül is piacképesen

A Yanalla Farms Martinjai már a kezdetekkor nagyon jól tudták, hogy az „új gyümölcsök” piacán hosszú távra kell felkészülni.

Miután sikeresen vették a különféle megbetegedések jelentette akadályokat, kitanulták, hogyan tudják maguk szaporítani a növényeket. így egyetlen PinksBlush ágból 2000 fát ültettek. Így nincsenek ráutalva sem faiskolára, sem külsős nemesítőkre. Maguk nevelik a magoncokat, maguk oltják a fákat – önellátóak lettek. 

Ráadásul Ausztráliában a legtöbb almát március és július között szüretelik, de a PinksBlush alma szeptembertől decemberig érik, így Martinék akkor is el tudják látni a piacot, amikor más termelőknek nincs termése, és az árak is jobbak. 

Most arra készülnek, hogy a PinksBlush fajta termesztését korlátozott számú termelőnek engedélyezzék.

(Fotó: (csak illusztráció!) dimitrisvetsikas1969/ Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.

Permetezhetünk akár sziromhullás után is – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. április 4. 09:10

Minden gyümölcstermő növényünk virágzik, vagy már elvirágzóban van, a növényvédelmi károsítók sorra jelentkeznek a gyümölcsösökben és a szabadföldi zöldségkultúrákban.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.

Növényvédelmi előrejelzés: a hőség a kártevőknek kedvez

2018. augusztus 8. 06:21

A sok évre visszatekintő meteorológiai statisztikák alapján a július a legmelegebb hónap. Erre cáfolt rá az augusztus első dekádjára jellemző hőséghullám. A nappali legmagasabb hőmérséklet az utóbbi napokban 30 0C- alatt ritkán járt, az éjszaka pedig nem csökkent 20 0C alá. A hőséget csak ritkán enyhítették záporok, zivatarok.