Vajon mi lesz a több tízezer embert foglalkoztató csomagoló-ágazattal, ha a Parlamentben és az Európai Tanácsban úgy döntenek, hogy a csomagolóanyagoknak veszniük kell?
Senki sem akarja elbagatellizálni a környezetszennyezés és/vagy az éghajlatváltozás elleni küzdelem valamennyi stratégiáját, de közös, átgondolt, tervezett döntésekre van szükség, amelyek egy ágazat, jelen esetben a gyümölcs- és zöldségágazat valós helyzetén alapulnak – jelentette ki Claudio Gamberini a csomagolásról szóló rendelet tervezet kapcsán, amelyről az Európai Parlament november 22-én, az Európai Tanács pedig december 18-án fog szavazni.
Gamberini a gyümölcságazat szakértője, sokéves tapasztalattal rendelkezik a nagy kiskereskedelmi láncok beszerzőjeként, jelenleg pedig tanácsadóként segít vállalkozásoknak.
Ma a gyümölcsök és zöldségek 50 százalékát becsomagolják, így a csomagolóanyagok eltörlésének kilátásba helyezése komoly következményekkel járna.
„Először is növekedne az élelmiszer-pazarlás, mert a gyümölcsök és zöldségek, még azok is, amelyek nem túl sérülékenyek, gyorsan megromlanak, amint a polcokra kerülnek. Másodszor elveszítenénk az érettebb, fogyasztásra kész termékek olyan prémium kategóriáit, amelyeket védeni kell, mint például a datolyaszilvát, ami egy kifejezetten érzékeny gyümölcsnek számít.
És ha a kiskereskedelmi üzletekben is gondolkodom, ez növelné a költségeket, mert több személyzetre lenne szükség a nagy mennyiség kezeléséhez, a minőség folyamatos ellenőrzéséhez. Mindez egy dolgot jelent, vagyis költségeket, amelyeket áthárítanak a fogyasztókra, a kilogrammonkénti ár növekedését, éppen egy olyan történelmi időszakban, amikor az infláció és a vásárlóerő csökkenése miatt csökken a fogyasztás” – magyarázta Gamberini.
Egy másik tényező, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a kis kiszerelés megszüntetése, és itt leginkább a műanyag tálcákról beszélünk (de nem csak azokról), egy egész, tízezreket foglalkoztató ágazatot kényszerítene térdre.
„Az egész gyümölcs- és zöldségágazat védelme érdekében nagyon remélem, hogy mind a Parlamentben, mind az Európai Tanácsban lesz némi átgondolási szándék, és feloldják ezt a tilalmat. A helyes út azonban az, ha a környezet védelme érdekében a csomagolás fenntarthatóságán továbbra is az ágazat szereplőivel együtt, nem pedig felülről irányított szabályozással dolgozunk” – zárta Gamberini.