Zöldség-Gyümölcs

Egy pillanat alatt elpusztult a 30 éves vállalkozás

Agrofórum Online

Az ukrán zöldségtermesztő elmesélte, mit tett a háború a gazdaságával és az üvegházaival.

Az orosz-ukrán háború amellett, hogy napról napra egyre több emberéletet követel, évtizedek óta virágzó gazdaságokat dönt romba és tesz a földdel egyenlővé. A gazdák szeme láttára pusztul el életük fő műve, és még csak nem is tehetnek ellene.

Az ukrajnai Mykolaiv régióban élő 64 éves Adam Melnik zöldségtermesztővel egy ukrán agrárújságíró beszélgetett. A zöldségtermesztő a háborút megelőzően Mykolaivtól körülbelül 9 kilométerre, egy falu mellett élt és dolgozott.

Szemfüles indulás

30 évvel ezelőtt kezdtem el gazdálkodni – mondta Melnik. – Az 1990-es években, amikor a kolhozok (szövetkezés alapján létrejött szocialista mezőgazdasági nagyüzem – a szerk.) összeomlásnak indultak, lehetőségem nyílt arra, hogy megműveljem a földjeiket és gabonát termesszek rajtuk.

De a társam, egy balkáni menekült – aki kiváló agronómus és zöldségtermesztő – meggyőzött, hogy kezdjek el zöldségeket termeszteni. Az 1990-es évek közepétől Ukrajnában kezdtek megjelenni a szupermarketek, amelyek egész évben zöldségekkel akarták ellátni a vásárlókat.

Kihasználtuk, hogy abban az időben a bankok eladták a kolhozok által kölcsönökért elzálogosított ingatlanokat, amelyeket nem tudtak visszafizetni. Hitelkonstrukció segítségével megvettük az egyik ilyen zöldségraktárat. A társam azonban arról is meggyőzött, hogy építsünk egy kis kávézót is, ami még most is megvan Mykolaivban.

Termelés és feldolgozás

A háború előtt 150 hektár (370 hold) földön termesztettünk hagymát, sárgarépát, céklát és káposztát. Emellett burgonyát termesztettünk egy Kijev melletti tudományos intézet számára, és további 150 hektáron kukoricát és lucernát.

A termesztett zöldségek egy részét azonnal értékesítettük, egy részét pedig raktárakban helyeztük el, az év közbeni eladásra. A zöldségek egy részét a saját konzervgyárunkban feldolgoztuk. A paradicsom befőtteket 1,8 literes üvegekben, sárgarépalevet pedig 1 literes üvegekben forgalmaztuk. A gyümölcsleveinket még az USA-ban, Kanadában és Németországban is értékesítettük.

Lebombázott hagyma

Néhány nappal a háború kezdete után a földjeinket az oroszok és az ukrán hadsereg keresztbombázása érte. Az általunk elvetett hagyma mind elpusztult. Rövid időre orosz megszállás alá kerültünk. A háború miatt mindenünk odalett: a termékeink, a vásárlóink és a szakmunkásaink.

Körülbelül ezer ember dolgozott a gazdaságunkban. Amikor megkezdődött az orosz invázió, senki sem jött be dolgozni. Sokan Nyugat-Ukrajnába és külföldre menekültek, elsősorban a nők a kiskorú gyermekekkel. Mostanra körülbelül mindössze egy tucatnyi alkalmazottunk maradt.

Szándékos rongálás

Az üvegházak, egy műhely, egy gépgarázs, házak, paradicsom- és burgonyaszedő gépek, traktorok és ültetvények a bombázások következtében megsemmisültek. Az oroszok szándékosan megrongáltak egy 700 méter hosszú, a zöldségek öntözésére szolgáló vízvezetéket, amikor a tankokkal áthajtottak rajta.

Szerencsére az üvegházak és a konzervgyár szinte sértetlenül megmaradtak, de ez utóbbi sem működik, hiszen nincs nyersanyagunk a feldolgozáshoz. Az oroszok folyamatosan fosztogattak és rongáltak, ellopták az öntözőgépeket, elvágták a vezetékeket.

Tervek az újraindulásra

Az oroszok tavaly áprilisi visszavonulása után elhatároztuk, hogy a mezőket aknamentesítjük, de a katonaság nem engedte, hogy önerőből elvégezzük az aknamentesítést. Ez idő alatt a földeket benőtte a gaz. Csak mostanra sikerült a földeket aknamentessé tenni, de a zöldségek vetési ideje már rég lejárt.

Ezért most csak a paradicsom és a sárgarépa ültetésére készülünk. De előbb el kell távolítanunk a gyomokat, amelyek ez idő alatt nőttek. Idén csak 30 hektárnyi (74 hektár) földet tudunk bevetni. A háború előtt több tízezer tonna zöldséget adtunk el olyan szupermarketeknek, mint a Metro Cash&Carry; ehhez képest most a szupermarketek nem hajlandók velünk dolgozni, mert nem tudjuk biztosítani a számukra szükséges zöldségmennyiséget.

A kávézónk működésének köszönhetően bizonyos mértékig enyhült a pénzügyi helyzetünk, bár az azon keresztül eladott zöldségmennyiség csak talán 1%-át teszi ki annak, amit korábban a szupermarketeknek adtunk el.

Úgy látom, hogy a vállalkozás folytatásához az egyetlen kiutat az jelenti, ha együttműködünk más gazdákkal, így áthidalhatjuk a munkaerő- és felszereléshiányt. A 30 éves vállalkozásom egy pillanat alatt tönkrement.

(Fotó: Couleur/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Friss zöldségek termesztése mostoha körülmények között

2020. október 31. 06:34

A farm 17 hektáros területén összesen 160 ezer négyzetméteres fedett térben indul a gazdálkodás a legfejlettebb technológiára építve az Egyesült Arab Emírségekben.

Mi lehet az oka, hogy foltosodnak a paradicsombogyók?

2023. július 8. 04:38

Valamiért foltosodnak a paradicsombogyók, mi lehet az oka? Büdös bogár vagy esetleg valami betegség? A levelek zöme szinte mindegyik egyszínű, nem nagyon látszik rajta foltosodás, pár levél kicsit bepöndörödött. Inkább a termésen látszik ez a fajta elváltozás.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Június

2023. június 14. 05:37

Júniusban van talán a legkönnyebb dolgunk, ha fontos számunkra, hogy szezonális gyümölcsöket, zöldségeket és fűszernövényeket részesítsünk előnyben.

Zöldségtermesztőknek a foszfortrágyázásról

2023. január 17. 11:28

Jól ismert hazai növénytermesztési lapunkban nemrég egy írás jelent meg a foszforról, amelyben a szerző az alacsony talaj-foszforszintet a hazai termőföldek egyik termés-limitáló tényezőjének nevezte. A zöldségfélék esetében nem végeztünk felmérést, nincsenek külön pontos ismereteink a szántóföldi zöldségfélékkel hasznosított területek foszforellátottságáról, ha nem is limitáló tényező, de valószínű a tápanyagellátás egyik gyenge, vagy éppen a leggyengébb láncszeme.