2021 a szélsőségek évének bizonyul, különösen a hagymatermesztés szempontjából.
Az Egyesült Királyságban hullámzó időjárási körülmények nehezítették a termelést, miközben Hollandiában 11%-kal növekedett a hozam, ugyanakkor az exportértékesítés meglehetősen döcögősen alakul az előző szezonból visszamaradt tételek miatt. Kínában a logisztikai fennforgások gyakorolnak kedvezőtlen hatást a kivitelre: a megnövekedett igények hatására a belföldi értékesítés került előtérbe, mivel az exportőrök nehezen találnak módot a termés kiszállítására.
Hollandiában elkezdődött az idei hagyma betakarítása, ugyanakkor a júliusi értékesítés – a megszokottaknak megfelelően – kissé lassú. A jelenlegi visszaesés – amely bármely pillanatban véget érhet – után élénkülő keresletre számítanak az exportőrök. Afrika és az Egyesült Királyság részéről még vannak megrendelések, de annak fedezésére egyelőre még a tavalyi évi – vártnál sokkal nagyobb mennyiségű – termés van úton, mivel olcsóbb, ám minőségét tekintve jó választásnak bizonyult. A konténerhiány makacsul fennáll, és Damoklész kardjaként lebeg a piac felett. A hagyma egységnyi ára jelenleg 21 és 22 eurocent körül alakul. A magtermelő állományok sorsát az augusztusi időjárás határozza meg – mely remélhetőleg száraz lesz.
Az előző évi hagymakészletek lassan kifutnak, és az idei évi termés kerül forgalomba az Egyesült Királyságban. Az idei év az időjárási extrémitásoké volt, különösen a decembertől februárig terjedő időszakban: az átlagos csapadéknak mintegy 170%-a esett le, ugyan a márciusi időjárás már megengedte a sikeres vetést, de az áprilisi fagyok ismét visszavágtak. Az áprilist követő időszakokban csupán a gyakori, heves esőzések okoztak gondot, de az időjárási események ellenére átlagos termés várható, melyet az elkövetkezendő időszak meteorológiája pecsétel majd meg. A bekerülési költségek emelkedése – kezdve a termelői alapanyagok, a munkaerő, és a szállítási költségek emelkedéséig – szükségszerűen növeli a hagyma árát. A megnövekedett holland termés idén konkurenciát jelenthet.
Olaszországban a hagyma piaca nem túl dinamikus. Az ország termésének legnagyobb részét adó kései vöröshagyma betakarítását nagy várakozás övezi, miközben a hagymaárak párhuzamosan alakulnak a tavalyi évével. Az idei év kisebb hozamai a magas hőmérséklet és csapadékhiánnyal magyarázhatók.
A spanyol, nagy mennyiségű termés alacsony szinten tartja az árakat. Felszedésének elején van a Grano fajta Castilla-La Mancha (az ország legjelentősebb hagymatermő régiója) területén. Változás a tavalyi évhez képest, hogy a hagymatermő területek 24,4%-kal nőttek – a Spanyol Mezőgazdasági Minisztérium szerint. Andalúzia 15 napos késésben van a szedés megkezdését illetően a rendkívül esős időjárás miatt. A vásárlók elsődleges igénye a vastag buroklevél, mivel ez a tartósság elsődleges meghatározója, ezért az andalúz termelők a romlandóbb fajtákat nyomottabb áron tudták csak forgalomba bocsátani. Hiányzik a felvásárlói képből Európa, és Portugália is, utóbbi esetében a rendhagyóan nagy termés miatt a hazai forrásokra támaszkodnak elsősorban a vásárlók, ami hozzájárul a spanyol hagyma kedvezőtlen piaci helyzetéhez 2021-ben.