Zöldség-Gyümölcs

Gyümölcstermesztés: a korai virágzás és a késői fagyok kombinációja jelenti a legnagyobb veszélyt

Agrofórum Online

A klímaváltozás jelentős hatással van a hagyományos gyümölcsösökre, különösen a kisebb területűekre, amelyek a mezőgazdasági és kulturális örökség fontos részét képezik. Az emelkedő hőmérséklet, a gyakoribb hőhullámok és a késői fagyok mind veszélyeztetik e gyümölcsösök fennmaradását és terméshozamát.

Egy osztrák kutatócsoport három modellrégióban – az alsó-ausztriai Amstetten déli részén, a stájerországi Pöllauer Tal természetvédelmi parkban és a salzburgi Lungau völgyében – vizsgálta a klímaváltozás hatásait a gyümölcsösökre, valamint az alkalmazkodási stratégiákat.

Megnézték az adatsorokat 1961-től 1990-ig („történelmi éghajlat”) és 1991-től 2020-ig („jelenlegi éghajlat”). A történelmi és jelenlegi éghajlat összehasonlítása már egyértelmű változásokat mutat. A kutatók az átlagos 2 és 3 Celsius-fokos globális felmelegedés forgatókönyveit is kiszámították.

Magasabb területeken

Az eredmények azt mutatják, hogy a gyümölcstermesztés a melegebb éghajlat miatt magasabb területekre tolódik, azonban ezek a területek is ki vannak téve a késői fagyok veszélyének.

A korai virágzás és a késői fagyok kombinációja jelentős terméskiesést okozhat. Ezenkívül a melegebb nyarak és a gyakoribb hőhullámok növelik a kártevők és betegségek előfordulását, tovább nehezítve a gyümölcstermesztők helyzetét.

Javaslatok

A kutatók több alkalmazkodási stratégiát javasolnak a gyümölcsösök fenntarthatóságának biztosítása érdekében. Ezek közé tartozik a fagyvédelmi intézkedések bevezetése, például a fagyvédelmi öntözés vagy a füstölés, valamint a hő- és szárazságtűrő gyümölcsfajták telepítése. Fontos továbbá a gyümölcsösök biodiverzitásának növelése, ami hozzájárul a kártevők és betegségek elleni természetes védekezéshez.

Élőhelyek

A gyümölcsösök nemcsak gazdasági, hanem ökológiai és kulturális szempontból is értékesek. Ezek a területek gazdag élőhelyet biztosítanak számos növény- és állatfaj számára, hozzájárulnak a táj szépségéhez, és fontos szerepet játszanak a helyi közösségek életében – írta az osztrák Bauern Zeitung.

Online tanfolyamok

Néhány gyümölcstermesztő már tanfolyamokat kínál a gyümölcsfák természetes és jövedelmező metszésére. Michael Grolm például a „gyümölcsfametsző iskolájában” a gyümölcsfák ültetésével, gondozásával és különösen a metszéssel kapcsolatban ad tájékoztatást. A sokféle témát érintő személyes kurzusok mellett jelenleg online szemináriumokat is tart.

(Kép: Pexels)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Télen is együnk madársalátát!

2025. január 13. 16:10

A madársaláta egy olyan salátanövény, amelynek gyógyászati tulajdonságait, egészségügyi előnyeit és terápiás értékét régóta ismerik.

Büdös, de ellenállhatatlanul finom gyümölcs: a durián

2024. december 25. 10:10

Ízletes és tápláló gyümölcs a durián. Kutatások alapján az egészségre pozitív hatással bír. Ennek ellenére mégis rossz hírnévnek örvend.

A kelbimbó megterheli a pajzsmirigyet?

2024. december 23. 16:10

A kelbimbó tipikus téli zöldség, amelynek fő szezonja novembertől januárig tart, bár sok helyen már kora ősszel vagy tavasszal is elérhető.

Hazai zöldségek és gyümölcsök az ünnepi asztalon

2024. december 23. 12:10

Szentestén az asztalra nemcsak halászlé és rántott ponty kerülhet. Zöldséges és gyümölcsös fogások is lehetnek az ünnepi menü részei.

Mi lesz télen a kártevő rovarokkal?

2024. december 4. 04:40

Szeretném megtudni, hogy mi lesz télen a kártevőkkel a kertben? Hogyan telelnek át a károsító rovarok?

Tovább fokozódik a mezei pocok és a vetési bagolylepke kártétele

2018. október 17. 08:54

A mezei pocok kártétele most elsősorban az évelő pillangós területeket, az őszi káposztarepce és kalászos vetéseket fenyegeti, mert a rágcsálók betelepedése már megindult az árokpartok, ruderális területek irányából. Az őszi káposztarepce területeinken pedig fokozódik a vetési bagolylepke lárvájának a kártétele is.

10 éve Magyarországon: az aukubaliszteske – Aleuroclava aucubae Kuwana, 1911 – II. rész

2024. szeptember 19. 13:10

A II. részben az aukubaliszteske megismerését megalapozó, helyszíni és „házi-laboratóriumi” megfigyeléseinkről számolunk be.

Ritka kártevőnk: a tűztövis-gubacsatka (Aceria pyracanthi)

2024. február 29. 16:10

A tűztövis (Pyracantha coccinea) Dél-Európában és Kis-Ázsiában őshonos. Magyarországon és Európa számos országában igen gyakran ültetett kiemelkedő díszítő értékű télizöld*.