Zöldség-Gyümölcs

Így tároljuk a birsalmát, hogy hetekig elálljon

Agrofórum Online

Mint minden évben, most is egyre többen keresik fel orvosukat meghűlés vagy egyéb, köhögéssel, náthával járó fertőzések miatt. A megelőzésnek nagy szerepe van, így a fokozott vitaminbevitel is igencsak felértékelődik ezekben a hónapokban. Mielőtt úgy döntenénk, hogy a szükséges vitaminokat kapszulák formájában juttatjuk a szervezetünkbe, menjünk ki a piacra, és vegyünk egy kevés birsalmát is. Nem fogjuk megbánni, valószínűleg hamarosan visszatérünk a következő adagért.

Az almafélék családjába tartozó növény a piacon októberben már kapható. Vásárláskor azok mellett döntsünk, amelyek kemények, „molyhosak”, színük pedig halványsárga. Lehetőség szerint kerüljük azokat a gyümölcsöket, amelyeken barna foltok találhatóak. Ha mégis ilyen kerül a kosarunkba, akkor célszerű minél hamarabb felhasználni őket, mégpedig úgy, hogy eltávolítjuk a hibás részeket.

Az említett molyhos réteget azonban óvjuk, hiszen az védi a termést a túl korán bekövetkező romlástól. Miután megérkeztünk otthonunkba, lehetőség szerint hűvös, száraz helyet keressünk a gyümölcsöknek, ha van száruk, akkor azokkal lefelé fordítva helyezzük el őket. Lényeges az is, hogy hagyjunk köztük helyet, ne érintkeznek egymással, Ilyen gondos tárolás mellett akár hetekig is elállnak. 

Miért ez a gondosság? 

Többek közt azért, mivel a birsalmának számos jótékony hatása ismert, emésztési panaszokra, savhiányra a középkor óta használják. Ezenkívül igen magas a P-vitamin tartalma. A P-vitamin kevésbé ismert, mint népszerű társai, pedig számos ponton segíti a szervezet működését. A P-, más nevén az L-vitamin egy vízoldékony C-komplex vitamin, melynek összetevői között vannak a flavonok, a citrin, a rutin és a heszperidin is.

Szorosan kapcsolódik a C-vitaminhoz, ez is szükséges ugyanis a megfelelő felszívódásához és működéséhez, ezentúl erősítik is egymás hatását . A birsalma még tartalmaz, A-, B1-, B2-, B3-, C- és E-vitaminokat is. Ásványi anyagokban – mint pl. réz, vas, kálium, foszfor – gazdag és pektinben bővelkedik. Ez utóbbi a vérkeringést serkenti, de  elősegíti a  szervezet méregtelenítését is. Külsőleg is remekül hasznosítható, hiszen a birsalmából készült krém nyugtatja a bőr gyulladását. 

Nem csupán a fentiek miatt érdemes fogyasztani, hanem azért, mert rendkívül finom, bár némileg munkaigényes feladat a feldolgozása, hiszen a gyümölcshús nyersen igen kemény. Kedvcsinálónak következzen pár recept.

A klasszikus: 

Birsalmasajt

 A megmosott, meghámozott gyümölcsöt vágjuk kisebb darabokra. Nagy fazékban tegyük fel főni annyi vízben, amennyi ellepi, a gyümölcs puhulásáig főzzük. Miután leöntöttük a levet, mérjük meg a gyümölcsöt, ennek megfelelően adjunk hozzá cukrot a pürésítést követően. Miután ez megtörtént, folytassuk a főzést mintegy 60-90  percig .

Ezt követően két út áll előttünk: A türelmesebbek egy fóliával kibélelt alacsonyfalú tepsibe, vagy fém (üveg) formába helyezik és száraz helyen megvárják, míg egy-két hét alatt megszikkad. Azok, akik hamarabb szeretnék elfogyasztani munkájuk gyümölcsét,  a masszát sütőpapírral, vagy alufóliával kibélelt tepsibe teszik, majd langyos sütőbe, ahol  50 oC-on kiszárítják azt.  

Kísérletező kedvűeknek:

Habart burgonyaleves birsalmával

Hozzávalók:

  •     500 g burgonya, megtisztítva, felkockázva
  •     1 közepes nagyságú birs, kockára vágva
  •     2 dl tejföl
  •     liszt

Sós vízben főzzük meg a meghámozott burgonyát és a birset. Ízlésünknek megfelelően ízesítsünk chilivel, borssal, vagy akár babérlevéllel. Amikor mindkét összetevő kellően megpuhult, akkor habarjuk be és már tálalhatunk is. 

Aminek a vitaminokhoz igen kevés köze van, de igen közkedvelt:

Birspálinka 

Az alapok lerakásának most van itt az ideje októberben, hiszen a cefrének való egészséges gyümölcsök begyűjtéséhez ez a legideálisabb hónap. A jó pálinka feltétele ebben az esetben is az érett, hibátlan gyümölcs. Így penészes, rothadt gyümölcsnek, levélnek, ágdarabnak nincs helye a cefrében!

A birsalmát, mielőtt a cefrébe kerül, szabadítsuk meg a molyhos felületétől, a hibás részeket is távolítsuk el, de a magházat nem kell. Az ép gyümölcsben nehezen indul meg az erjedés, ezért azt aprítani célszerű, hogy a kívánt folyamat gyorsabb, biztonságosabb legyen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Téves hiedelem, hogy a csipkebogyónak jót tesz a fagy

2023. október 20. 14:40

Bicske, hecsedli, és csipkenye. Ismerősek ezek a szavak valahonnan? Esszük-e vagy isszuk ezeket? Ehetjük és ihatjuk is, de most októberben a legfontosabb teendőnk az, hogy gyorsan megszedjük a szükséges mennyiséget a fagyok beállta előtt.

A fokhagyma jótékony hatásai a kerttől az asztalig

2018. október 16. 03:48

Nem ismerünk olyan „társítási szituációt”, amikor a fokhagyma gátolná a másik növényt a növekedésben, vagy odavonzaná valamely kártevőjét. Sőt, inkább elkerülik a kártevők erőteljes szaga miatt.

Most érik a bodzabogyó: mit készíthetünk belőle?

2022. szeptember 23. 05:37

Igazán jó immunerősítő szörpkeverékeket és ivóleveket lehet házilag készíteni bodzabogyóból, különösen, ha más, ízletesebb gyümölccsel keverjük.