Japán kutatók új mezőgazdasági fejlesztéssel rukkoltak elő: magas béta-karotin-tartalmú padlizsánokat sikerült termeszteniük, ami különösen fontos lehet azokban az országokban, ahol a padlizsán alapvető részét képezi a mindennapos étrendnek.
A japán Ryukoku Egyetem és az Osaka Metropolitan Egyetem kutatói jelentős áttörést értek el a GMO-mezőgazdaság területén: magas béta-karotin-tartalmú padlizsánokat termesztettek mesterséges világítással. Ez az áttörés különösen fontos India és más dél- és délkelet-ázsiai országok számára. Ugyanis a padlizsán a helyi étkezési szokások létfontosságú alkotóeleme, de alacsony mennyiségben tartalmaz olyan karotinoidokat, mint a béta-karotin.
A kutatócsoport az Erwinia uredovora baktérium PSY génjét juttatta a padlizsánba, ami a béta-karotin jelentős felhalmozódásához vezetett. Az elemzések kimutatták, hogy a mesterséges fényben termesztett, génmódosított padlizsánok béta-karotin-tartalma ötször nagyobb volt, mint a hagyományos üvegházakban termesztett padlizsánoké. A padlizsánok azonban kisebb méretűek voltak. Ez arra utal, hogy a béta-karotin felhalmozódása gátolhatja a gyümölcsök fejlődését.
E tanulmány értékes információkkal szolgál a béta-karotinnal dúsított, transzgenikus padlizsánfajták jövőbeli fejlesztéséhez, amivel javítani lehet ennek az alapvető élelmiszernek a tápértékén azokban a régiókban, ahol jelentős mennyiségben fogyasztják.
A világ legnagyobb padlizsánfogyasztói Törökország, Görögország, Olaszország, Libanon, Szíria, Irán, India, Japán, Kína, Spanyolország és Franciaország.