Zöldség-Gyümölcs

Meddig tartható el minőségromlás nélkül a zöldség-gyümölcs a fagyasztóban?

Agrofórum Online

Cikkünket mindenkinek érdemes elolvasnia, aki nézett már farkasszemet egy adag, a mélyhűtőből véletlenszerűen kibányászott fagyasztott parajjal.

A fagyasztás az egyik legegyszerűbb módja az étel tartósításának, amely elméletileg ugyan szinte bármeddig eláll a mélyhűtőben, de ez nem jelenti azt, hogy nem romlik a minősége és teljesen friss marad az íze. A fagyasztás inkább a baktériumok elszaporodásától véd.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerint abban biztosak lehetünk, hogy bármilyen fagyasztott élelmiszer biztonságosan fogyasztható, mivel a baktériumok és egyéb patogén életformák –17,78 °C alatt nem képesek fejlődni. Ugyanakkor az étel veszíthet az eredeti minőségéből és állagából, főleg a zöldségek és a gyümölcsök. Emiatt ajánlatos ezeket 8-12 hónapon belül elfogyasztani.

Egy élelmiszerekkel foglalkozó holland kutató szerint némelyik zöldséget, főleg a zöld leveles zöldségeket, mint a spenót, blansírozni szükséges fagyasztás előtt. A magas víztartalmú zöldségek, például a paradicsom, sokáig tárolhatók, azonban érdemes figyelembe venni, hogy a mélyhűtőből kivéve megpuhulnak, emiatt érdemes úgy tervezni, hogy a fagyasztott zöldségeket főtt ételekhez, szószokhoz, lekvárokhoz és töltelékekhez használjuk fel. A gyümölcsből pedig smoothie-kat, szörpöket és fagylaltot készíthetünk.

A fagyasztás menete pedig a következő: a friss gyümölcsöt-zöldséget hideg vízben mossuk meg, majd egy papírtörlővel szárítsuk meg, esetleg a héját is távolítsuk el. Ezután helyezzük egy légmentesen zárható műanyag zacskóba vagy dobozba, miközben a lehető legkevesebb levegőt hagyjuk a tárolóban, amelyre írjuk rá a fagyasztás dátumát. Ezután már betehetjük a mélyhűtőbe, amely remélhetőleg egyenletes hőmérsékletet biztosít az élelmiszernek, ami a hosszú, biztonságos eltarthatóság garanciája. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Száz milliárd forintnyi beruházást tervez a Bonafarm

2019. május 17. 07:17

Az innovációt és a termékfejlesztést a fogyasztói igények is indokolják, hiszen a felmérések szerint a vásárlást ma már leginkább az egészséges termékek iránti kereslet, valamint a magas élelmiszerárak miatti aggodalom határozza meg.

Magyar élelmiszereket mutatnak be Dubajban

2023. február 20. 16:28

Az Agrármarketing Centrum (AMC) magyar élelmiszereket mutat be a világ egyik vezető élelmiszeripari szakkiállításán, amely hétfőtől péntekig tart nyitva Dubajban.

Melyek az élelmiszer-biztonság kritikus pontjai? - Tények és hiedelmek

2018. december 6. 09:15

Nagy kárt okoznak azok a média- és internetforrások, melyek azt hirdetik egy-egy élelmiszerről, hogy egészéges, és nem teszik hozzá, hogy egy élelmiszer nem lehet egészséges, kizárólag a biztonságos élelmiszereken alapuló, változatos táplálkozás lehet egészséges.

Hathavi csúcsra ugrottak a világpiaci élelmiszerárak

2020. szeptember 4. 10:02

Augusztusban különösen a cukor árindexe emelkedett, 6,7 százalékkal 81,1 pontra, elsősorban az EU-ban és a világ második legnagyobb cukorexportáló országában, Thaiföldön uralkodó kedvezőtlen időjárási feltételek miatt.