Cikkünket mindenkinek érdemes elolvasnia, aki nézett már farkasszemet egy adag, a mélyhűtőből véletlenszerűen kibányászott fagyasztott parajjal.
A fagyasztás az egyik legegyszerűbb módja az étel tartósításának, amely elméletileg ugyan szinte bármeddig eláll a mélyhűtőben, de ez nem jelenti azt, hogy nem romlik a minősége és teljesen friss marad az íze. A fagyasztás inkább a baktériumok elszaporodásától véd.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerint abban biztosak lehetünk, hogy bármilyen fagyasztott élelmiszer biztonságosan fogyasztható, mivel a baktériumok és egyéb patogén életformák –17,78 °C alatt nem képesek fejlődni. Ugyanakkor az étel veszíthet az eredeti minőségéből és állagából, főleg a zöldségek és a gyümölcsök. Emiatt ajánlatos ezeket 8-12 hónapon belül elfogyasztani.
Egy élelmiszerekkel foglalkozó holland kutató szerint némelyik zöldséget, főleg a zöld leveles zöldségeket, mint a spenót, blansírozni szükséges fagyasztás előtt. A magas víztartalmú zöldségek, például a paradicsom, sokáig tárolhatók, azonban érdemes figyelembe venni, hogy a mélyhűtőből kivéve megpuhulnak, emiatt érdemes úgy tervezni, hogy a fagyasztott zöldségeket főtt ételekhez, szószokhoz, lekvárokhoz és töltelékekhez használjuk fel. A gyümölcsből pedig smoothie-kat, szörpöket és fagylaltot készíthetünk.
A fagyasztás menete pedig a következő: a friss gyümölcsöt-zöldséget hideg vízben mossuk meg, majd egy papírtörlővel szárítsuk meg, esetleg a héját is távolítsuk el. Ezután helyezzük egy légmentesen zárható műanyag zacskóba vagy dobozba, miközben a lehető legkevesebb levegőt hagyjuk a tárolóban, amelyre írjuk rá a fagyasztás dátumát. Ezután már betehetjük a mélyhűtőbe, amely remélhetőleg egyenletes hőmérsékletet biztosít az élelmiszernek, ami a hosszú, biztonságos eltarthatóság garanciája.