Érthető, hogy még a hobbikertészeket is zavarja, ha a megszokott zöldségformák helyett görbe répákat, torz burgonyákat vagy abnormális alakú uborkákat kell betakarítaniuk, miközben ugyanabban a talajban vagy magaságyásban termesztették őket, mint a korábbi években szépen beérő zöldségeket.
Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen ezek látványos, de egyáltalán nem orvosolhatatlan problémák. Mindössze a nyomába kell erednünk, hogy mi okozza a torzulást, és hogyan változtathatunk a termesztési módszereinken. Rögtön az elején azonban érdemes leszögezni: attól, hogy egy sárgarépa rövid és tömzsi, vagy az uborka csúnyán görbül, még nem kell kidobni. A legtöbb esetben ezek a furcsa küllemű zöldségek éppúgy elfogyaszthatók, mint a „hétköznapi” társaik, az emberek jó része mégis kidobja őket – ezen változtassunk a jövőben!
Most azonban lássuk a torzulás okát!
Torz sárgarépa vagy fehérrépa
A deformált zöldségek oka a talajban keresendő. Az olyan gyökérzöldségeknél, mint a sárgarépa, nagyon fontos, hogy a talaj ne legyen tömör vagy túl kötött, mert ez rövid és deformált zöldségeket okoz.
Ahhoz, hogy a talaj laza maradjon, gondoskodjunk arról, hogy ültetés előtt sok komposztot és más szerves anyagot adjunk a talajhoz, így biztosíthatjuk a zöldségek egészséges fejlődését. Győződjünk meg arról is, hogy nincsenek nagy kövek vagy más akadályok (gyökerek, csövek), amelyek megakadályozhatják, hogy a zöldségek megfelelően fejlődjenek a talajban.
Torz uborka, tök vagy cukkini
A deformált küllemű tökfélék esetében a probléma a nem megfelelő beporzásban keresendő. Az uborka, a tök, a cukkini és a sütőtök egytől egyig rovarok általi beporzást igényel, és ha ez nem történik meg, a termés torz formájúvá fejlődik.
A beporzás fokozása érdekében célszerű olyan virágokat ültetni, amelyek vonzzák a beporzókat. Ilyen például a muskátli és a kasvirág, de ültethet vegyesen gyógynövényeket is, például levendulát, oregánót és a kakukkfüvet. Így nemcsak a beporzók száma növekszik a kertjében, de megoldódik a burgonya-problémája is, miközben szép virágai és gyógynövényei is lesznek.
Görbe uborka
Az olykor a boltokban is látható, szablyaszerűen elgörbült uborkák problémáját általában a nem megfelelő hőmérséklet okozza. A hőmérséklet ugyanis hatással van a kertünkben élő rovarokra.
Az egyenletlen vízellátás is okozhat görbe uborkákat – főként a forró nyári időszakban, illetve ha nem megfelelő a talaj. Ha a termőföldünk silány, érdemes időről időre trágyázni, és a problémák jó eséllyel megoldódnak. Ügyelni kell azonban arra, hogy a túl sok műtrágya is gondot okozhat, és ha nem megfelelő mennyiséget juttatunk ki, az is torz zöldségeket eredményezhet. Az idősebb növények kevesebb tápanyagot igényelnek, erről sem szabad elfeledkezni.
Forrás: https://www.gardenstead.com/why-your-vegetables-grew-into-weird-shapes/
Fotó: Pixabay