24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Zöldség-Gyümölcs

Nagy bajba kerülhet a magyar kertészet egy évtized múlva

DélKerTÉSZ

Kertészeti mentorprogramot indítanak a szentesi termelők. Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás.

Ehhez pedig naprakész tudással rendelkező szakemberekre és aktív termelő kertészekre van szükség. A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával.

A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudást kapnak, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ. Emellett a kísérleti kertben a termelési módszereket, jövedelmezőséget, hatékonyságot javító kísérleteket is végeznek. 

A kertészeti szakma utánpótlásának biztosítása érdekében indít mentorprogramot a 450 szentesi termelőt tömörítő Délalföldi Kertészek Szövetkezete az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával közösen.  

Az utánpótlás-képzés célja, hogy 10-15 év múlva is legyenek naprakész tudással rendelkező szakemberek és aktív termelő kertészek. A termelői tagság fiatalítása érdekében a hosszú távú mentorprogram mellett gyakorlati kutatókertet is létrehoznak. 

„Szeretnénk elérni, hogy ismét vonzó szakmává váljon a fiatalok körében a kertészet. Fontos számunkra, hogy a DélKerTÉSZ, mint a legnagyobb zöldség-gyümölcs termelői szervezet ennek úttörő szerepét felvállalja.

Egy termelői szerveződés ugyanis addig életképes, míg abban innovatív, fejlődésre képes és hajlandó, hosszú távon is működő termelői tagok vannak. Ennek elengedhetetlen feltétele, hogy minél több fiatal válassza a kertészeti szakmát, mint élethivatást” – emelte ki Nagypéter Sándor, a DélKerTÉSZ elnöke.

Korszerű tudás, anyagi segítség

A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati tudásra is szert tehetnek a mentorprogram keretében, ha pedig elkezdenek dolgozni, akkor a termesztő berendezések beszerzésében is jelentős segítséget biztosít a DélKerTÉSZ.

Az együttműködő partnerek a fiatal kertészeknek növényházat építenek, ahol a DélKerTÉSZ termelői profiljába illeszkedő növények termesztését tudják elvégezni. Az infrastruktúrát pedig már középtávon jelentős támogatási intenzitás mellett, részletekben tudják saját tulajdonba venni miközben egy jövedelmező hivatást végeznek.

A Szövetkezet értékesítési biztonságot, piacra jutást, szaktanácsadást, minőségbiztosítást, komplex integrált termesztési feltételek kialakítását, valamint korszerű logisztikai és kereskedelmi hálózatot biztosít a fiatalok számára.

Nagypéter Sándor hozzátette: „Ez az új szemléletű mentorprogram az elméleti és gyakorlati kertészeti képzésen felül már egy perspektivikus és biztos piacokra épülő, jövedelmező szakmai hivatást is kínál azon általános iskolai tanulmányokat befejező fiatal tanulók számára, akik ezt a szakmát választják.”

Kísérleti-kutató kert a jövő nemzedékének

A partnerek célja továbbá egy modern bemutató kert kialakítása, amely lehetőséget biztosít a diákok számára, hogy első kézből, gyakorlati úton ismerhessék meg a legkorszerűbb termesztési módszereket, valamint elsajátíthassák a hatékony termelési és üzemgazdasági ismereteket. A bemutató kert az oktatást, a gyakorlati képzést, a tudásátadást, és a gyakorló kertészek szakmai fejlődését fogja szolgálni. 

„A modern kutató-gyakorló kertre, valamint a szakmát tanító pedagógusokra, a Szövetkezet szaktanácsadói hálózatára és szakmai kapcsolataira alapozva egy olyan új szemléletű szakképzést lehet megvalósítani a szentesi szakközépiskolában, mellyel még magasabb szintre kerülhet az Alföldi Agrár Szakképzési Centrum által elindított középfokú duális hallgatói rendszer is” – tette hozzá Nagypéter Sándor.

A gyakorló kert első mérföldköveként a szakközépiskola meglévő növényházaiban indulnak el fajta és technológiai kísérletek. Emellett létrehoznak egy új 3500–4000 m2-es fólia borítású növényház-együttest, ahol a kísérleteket és a gyakorlati oktatásokat a legkorszerűbb módon lehet elvégezni.

A kertben lehetőség lesz komplex, egymásra épülő kísérleti programok végrehajtására is, amely hosszú távon hozzájárulhat a termelés biztonságának növekedéséhez, a környezet fenntarthatóságához, valamint a legmodernebb automatikai és robottechnológiai fejlesztésekhez.

A DélKerTÉSZ-ről

Délkertész

A Délalföldi Kertészek Szövetkezete 2002-ben alakult meg, és közel 450 szövetkezeti tagjának – szentesi és környékbeli termelők, családi gazdaságok, társvállalkozók – termelő tevékenységét fogja össze. A DélKerTÉSZ a legnagyobb termelő és értékesítő szövetkezet Magyarországon.

A kínálat nagy részét a paprikafélék (étkezési fehér paprika, kápia paprika, hegyes erős paprika) alkotják, de emellett paradicsomot, kígyóuborkát, fejes káposztát és kínai kelt is termesztenek. 2021 decemberében a szentesi paprika – ide tartozik a fehér töltenivaló (TV), a hegyes erős, a kápia és paradicsomalakú paprika – bekerült a Hungarikumok közé.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Málnatermesztés agrárerdészeti módszerekkel?

2023. április 18. 10:41

A MATE Kertészettudományi Intézet Gyümölcstermesztési Kutatóközpont Fertődi Kutatóállomásán napjaink meteorológiai szélsőségeinek kiküszöbölésére technológiai kísérletekben, árnyékolási rendszerekben, agrárerdészeti módszerekkel keresik a megoldást a szélsőségek tompítására.

Hullik a beteg termés a szilvafákról – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 6. 08:10

A kései érésű szilvafajtákon, hasonlóan az almához és a körtéhez, sok a gyümölcsfertőző monília és a beteg termés hullása. A fa alatti termést a különböző kártevők dézsmálják.

Milyen vízzel öntözzünk? - Az öntözővíz-minőség elméleti és gyakorlati kérdései a kertészeti termesztésben

2019. január 2. 09:36

Minél jobb az öntözővíz, annál jobban érvényesülnek a kiadott tápanyagok. Az öntözővíz minőségét sok tényező együttesen határozza meg. Ezek közé tartozik a só-, klorid-, nátrium-, vas-, mangán- és a hidrokarbonáttartalom.

Úttörő kertészeti műtrágyák: „A megtérüléshez a technológiából kell több, nem az inputanyagból!”

2021. február 17. 19:17

Mindegy, hogy a népszerű kertészeti kultúrák újbóli elültetéséről van szó, vagy már növekedésben lévők folyamatos táplálásáról, a jövedelmezőség nyitja a tápanyag-utánpótlásban ma már nem a mennyiség, hanem a minőség.