Zöldség-Gyümölcs

Panasonic CO₂-es hűtős rendszer: precíz hőmérséklet-szabályozás a gombatárolásnál

Panasonic

A gomba nagykereskedők számára nem csupán hazánkban, hanem például Franciaországban is folyamatos kihívás, hogy biztosítsák a tárolóhelyiségekben azt a megfelelő hőmérsékletet, ami frissen tartja az árut, amíg az eljut a kiskereskedőkhöz és a vásárlókhoz. Egy franciaországi nagykereskedő – Extracèpes – 2020-ban teljesen felújította tárolóját, ahol két hűtőkamra is helyet kapott. Ezekben a gombák számára ideális hőmérsékletet 14 darab Panasonic CO₂ kondenzációs egységgel ellátott rendszer biztosítja. A projekt esetében a gépek teljes hűtési kapacitása 110 kW és a +8 és -20 °C fok közötti hőmérséklet biztosítására lettek kiválasztva.

A berendezések feladata, hogy folyamatosan biztosítsák a tároláshoz szükséges hőmérsékletet a két hűtőkamrában. “Mivel a gombák raktározásához nagyon pontos hőmérséklet-szabályzásra van szükség, ezért mindenképpen olyan gyártó megoldását kereste a cég, amely kiváló minőségű eszközöket kínál, hűtési megoldásaival az élen jár és hosszú távú garanciát biztosít a működtetéshez. Így esett a választás a Panasonicra. A 744 m² és 312 m² tárolót összesen 14 különálló 8 kW-os kondenzációs egységünk hűti” – mondta el Edouard Chalhoub, a Panasonic franciaországi tanácsadója.

A kisebb raktár hűtésének ellátásához öt Panasonic 10HP (10 lóerő) teljesítményű transzkritikus CO₂-es kondenzációs egységet telepítettek, míg a nagyobbhoz kilencet. A telepítés időszaka pont nyárra esett, ami kritikus évszak, egyrészt a tárolási hőmérséklet biztosítása miatt, másrészt pedig a kereslet is ebben az időszakban a legnagyobb a gombák iránt. A hűtőberendezések ilyenkor teljes kapacitással működnek, ellentétben a téli időszakkal, amikor az egységek fele ki van kapcsolva.

A készülékek hatékony, fenntartható és környezetbarát hűtést biztosítanak köszönhetően a természetes hűtőközegnek, a CO₂-nek. A Panasonic több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik a CO₂-hűtés terén, mely technológiának környezetre gyakorolt hatása rendkívül alacsony, a hagyományos rendszerekhez viszonyítva pedig éppen az a másik nagy előnye, hogy esetükben nincs szükség költséges szivárgás-ellenőrzésre. A kondenzációs egységek lelke az a kétfokozatú CO₂-kompresszor, melyet a Panasonic fejlesztett ki, és ami a biztonságos üzem mellett tovább javítja a gépek és ezáltal a kialakított hűtési rendszerek energiahatékonyságát.

A 14 készüléket az épület háta mögé telepítették, a rendszereket külön hűtőkörökre osztották és nem egy központilag kialakított hűtőkörön üzemelnek. Ez a kiépítési megoldás nagyobb üzembiztonságot is jelent a megrendelő számára az egy központi hűtőkörös kialakítással szemben. Jelenleg a Panasonic az egyik meghatározó gyártó, amely transzkritikus CO₂-egységekkel végez ilyen jellegű ipari hűtést. A rendszerek a kompakt kialakítású kondenzációs egységek miatt, a szükséges szaktudás elsajátítását követően, egyszerűen telepíthetőek és üzembehelyezhetőek. A CO₂, természetes hűtőközegnek köszönhetően nincs szükség hűtőközegkezelési szabályzatra, nyilvántartásra és állandó szivárgás-ellenőrzésre sem. Az erre kiképzett üzemeltető szakszerviz nélkül képes elvégezni a „megelőző” karbantartás egy részét az elpárologtató és a kondenzátor felületek tisztításával, így költséghatékonyabb a működtetés.

A Panasonic CO₂-es kereskedelmi hűtős rendszerek a piacon kapható valamennyi jelentős felügyeleti rendszerrel összekapcsolhatók, montírozhatók és üzemeltethetők. A Panasonic széles termékválasztéka lehetőséget biztosít, hogy az egészen kicsi (3,7 kW) és nagy (több 100 kW) hűtési igényű hűtőkamrák, hűtőbútorok esetén is használható legyen ez az innovatív technológia. A széles elpárolgási hőmérséklet (-45 °C~-5 °C) segítségével, a hűtőkamrában vagy a hűtőbútorban +8 °C és -20 °C közötti hőmérséklet érhető el megfelelő méretezés mellett. További előny, hogy a berendezések -15 °C és +43 °C közötti külső hőmérséklet tartományban biztonságosan ellátják feladatukat.

További információért látogasson el www.aircon.panasonic.eu weboldalra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogy a bio tényleg bio legyen: ellenőrizzük a minősítést!

2024. október 10. 12:10

Minden biotermelőnek rendelkeznie kell hivatalos minősítést igazoló okmánnyal. Aki ezt meg tudja mutatni, annak a termékében megbízhatunk.

Ne hagyjuk a gyümölcsöt a földön!

2024. október 10. 09:40

A már emberi fogyasztásra alkalmatlan gyümölcsben található szerves anyag remekül komposztálható, de néhány állat is szívesen csemegéz belőle.

Mi is termeszthetünk pak choit, sőt, el is tehetjük télire

2024. október 6. 08:10

A pak choi vagy bordáskel egy izgalmas leveleszöldség-alternatíva, amelyet érdemes megkóstolni, sőt, a termesztése is egyszerű.

Mihez kezdjünk a megmaradt sütőtökmagokkal?

2024. október 4. 14:40

A sütőtök húsát ezerféleképpen hasznosíthatjuk, azt viszont talán kevesebben tudják, hogy a mag is fogyasztható, és extra egészséges.

Milyen igényei vannak a lombleveles palántáknak?

2023. március 25. 04:37

Milyen igényei vannak a már lomblevelet hozott palántáknak? Várom válaszukat a kérdésemre!

Klímaváltozásnak ellenálló napraforgó nemesítése - a megoldás a múltban rejlik

2021. május 19. 07:39

Tekintettel a bizonytalanságokban bővelkedő jövőre, a tudósok megpróbálják megóvni a napraforgó vad őseit, ezáltal az örökítőanyagukban rejlő evolúciós előnyöket is.

Kedvezőtlen klímaviszonyok miatt jelentkező hiánytünetek

2020. április 16. 06:36

Az asszimilációra ható környezeti tényezők (kevés van, ami nincs rá közvetlen hatással) a tápanyagfelvételt is kisebb-nagyobb mértékben, jól látható tünetekkel, vagy kevésbé észlelhető elváltozásokkal befolyásolják.

Mitől lesz sikeres a fűmag vetése?

2023. június 18. 10:36

Jönnek a nyári melegek, és ha a fűmagvetésbe most kezdünk bele, akkor lesz pár olyan szempont, amit érdemes figyelembe venni.