Zöldség-Gyümölcs

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

Agrofórum Online

A paradicsompürében lévő paradicsomok tényleg Olaszországból származnak, ahogy az egyes tubusokon lévő feliratokon szerepel?

A német ZDF és a brit BBC közszolgálati televíziók kutatása szerint egy részük kényszermunkával készülhet Kínában.

Összesen húsz tubus német szupermarketekből származó paradicsompürét teszteltek egy speciális laboratóriumban. Az eredmény: hat Kínából származó paradicsomot tartalmazott, bár néhányan azt állították, hogy a tartalom 100 százalékban olasz paradicsomból állt.

Kína tagadja a kényszermunkára vonatkozó vádakat

A Kínában termelt paradicsom az egyik legolcsóbb a világon. A legtöbb kínai paradicsom, amelyet feldolgoznak, például paradicsompürévé, Hszincsiang autonóm régiójából származik. Itt az ideális éghajlati feltételek biztosítottak a termesztésükhöz. A régiót azzal is gyanúsítják, hogy az ujgur kisebbség tagjai kényszermunkát végeznek a szántóföldeken.

A kínai kormány a két tévétársaság vizsgálatára válaszul tagadta a felmerült vádakat, hogy embereket kényszerítenének arra, hogy a paradicsomiparban dolgozzanak, és azt állítja, hogy a munkavállalói jogokat törvényileg védik. Peking szerint az ENSZ azon állításai, miszerint a régióban élő ujgurokat és más kisebbségeket kínzásnak és bántalmazásnak vetették alá, „dezinformáción” és „hazugságon” alapultak.

36 millió kilogramm paradicsompüré

A BBC egy évet töltött a fuvarozási adatok kiértékelésével, és felfedezte, hogy a feldolgozott paradicsom milyen útvonalon érkezik Kínából Európába. A fő útvonal Hszincsiangból, Kazahsztánon és Azerbajdzsánon keresztül vasúton vezet Grúziába, majd onnan hajóval Olaszországba.

Egy céget különösen figyeltek, és állítólag többször is kapott feldolgozott paradicsomot Kínából. Ez az Antonio Petti, amely egy nagy olaszországi paradicsomfeldolgozó csoport tagja. A fuvarozási adatok szerint 36 millió kilogramm paradicsompürét szállítottak oda 2020 és 2023 között a kínai Hszincsiang Guannong cég és leányvállalatai.

Saját márkás termékek

A Petti Csoport saját márkanév alatt állít elő paradicsomtermékeket, de a szupermarketek saját márkásként is árulják Európa-szerte. Egy jó hírű ausztrál szaklaboratóriumban végzett vizsgálat azt mutatta, hogy a német és brit szupermarketekben vásárolt 64 paradicsompüréből 17 kínai paradicsomot tartalmazott. Ebből a Pettitől tíz származott.

Dario Sarmadi, a Food Watch fogyasztóvédelmi szervezet munkatársa szerint a fogyasztók elvárják, hogy a „100 százalékban olasz” feliratú, országzászlókkal reklámozott termékből legalább a fő összetevő Olaszországból származzon. „Ha ez nem így van, akkor a fogyasztók megtévesztéséről kell beszélnünk” – tette hozzá.

A szupermarketek saját kutatásokat végeznek

A szupermarketek reagáltak a vádakra. Nagyon komolyan vették és lefolytatták saját vizsgálataikat. Nem találtak bizonyítékot a kínai paradicsomra – írta honlapján a ZDF. Néhányan még a laboratóriumi vizsgálati módszereket is megkérdőjelezték.

A Petti cég közölte, hogy a jövőben nem importál paradicsomot Kínából. Ezenkívül „fokozni fogja a beszállítók ellenőrzését az emberi és munkajogi körülmények biztosítása érdekében”.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Szigorítják az idénymunkát – ki talál így majd embert?

2025. február 17. 16:10

2025. július 1-jétől egy munkavállaló naptári évenként legfeljebb 120 napot dolgozhat ilyen keretek között.

Melyik betegség okoz foltokat a paradicsom levelén?

2024. július 17. 04:37

Kis fóliaházunkban paradicsomot is nevelünk. Levelein eddig még nem látott foltok jelentek meg, igen sok. Milyen betegség ez, a kép alapján meghatározható? Hogyan lehet ellene védekezni?

Mi a Manó paradicsom? - Ami tényleg kicsi marad

2023. október 8. 05:40

A közelmúltban szembesült egyik olvasóm vele: a Manó bizony ilyen kicsi marad. Érdemes a paradicsomfajtákkal tisztába lenni még az ültetés előtt.

A marokkói paradicsomipar egyre inkább a tengervíz-sótalanító üzemekre támaszkodik

2023. május 12. 11:39

Bár a marokkói paradicsomipar számos nehézséggel néz szembe ebben a szezonban, a Chtouka Ait Baha sótalanító üzemnek köszönhetően már nem az aszály a legsúlyosabb problémája.

A zsák formájú fóliával való takarás megvédi a kártevőktől, betegségektől a paradicsomot?

2023. január 1. 04:37

Olvastam egy ismertetőt, amiben paradicsomnövényre Tomatex zsák formájú paradicsomtermesztő fóliatakarást javasolnak. Kérdésem, hogy jól gondolom-e, hogy ez a fólia a kártevőktől, betegségektől is megvédi a paradicsomokat, azok ellen is hatásos lehet?