Zöldség-Gyümölcs

Ültessünk vadcitromfát!

Agrofórum Online

Tavasszal nyíló, hatalmas fehér virágaival festményre kívánkozó tündérfaként fest. Amikor pedig beérik a termése, úgy érezhetjük, hogy egy mediterrán birtokon ücsörgünk, a csodás fánk árnyékában. Ha másért nem, már csak ezért is termesszünk vadcitromfát!

A vadcitrom vagy télálló citrom (Poncirus trifoliata) a rutafélék (Rutaceae) családjának tagja. Nem csak látványában hasonlít a közönséges citromra, a vadcitrom a citrusok közeli rokona. Észak-Kínában és Koreában őshonos, de ma már hazánkban is kapható és termeszthető, hiszen a növény fagytűrő és a nálunk ritkán lehulló havat is tolerálja. Dekoratív megjelenése és strapabírósága, valamint viszonylag alacsony ára (5000 Ft) miatt egyre népszerűbb a kertbarátok körében.

Hol érzi jól magát?

A vadcitrom a citrusfélékhez hasonlóan kedveli a napsütötte, szellős helyeket, ahol bőségesen éri a fény, ugyanakkor védve van a legzordabb, legkellemetlenebb fagyos szelektől. A jó vízelvezetésű talajban érzi magát jól, ezért erről mindig gondoskodni kell, és lehetőség szerint kavicsréteget tenni a cserép aljára. A pangó víz gyorsan tönkreteszi, ezért ezt mindenképp el kell kerülni, és az optimális öntözésre szigorúan ügyelni kell.

A vadcitrom hasonlóan fogyasztható, mint a citrom
A vadcitrom hasonlóan fogyasztható, mint a citrom

Mit kell tudni róla?

  • A vadcitrom nem kényes, de azért jobban érzi magát, ha megkapja a számára igazán előnyös, kissé savas, humuszban gazdag virágföldet, amibe előzőleg egy kis szerves trágyát vagy komposztot kevertünk. Ettől csak még bőségesebben ontja majd a virágokat és még egészségesebb hajtásokat hoz, ezért érdemes rá időt, energiát és pénzt szánni minden évben.
  • A szárazabb időszakokat jól tűri, de azért nem szabad kiszárítani – ha például több napra elutazunk otthonról, vagy igazán forró nyári hetek követik egymást, mindenképp gondoskodnunk kell a rendszeres locsolásáról.
  • Szakemberek szerint érdemes évente egyszer formára metszeni, hogy karbantartsuk a növekedését és megőrizzük szépséges formáját. Ha nagyon sűrű a növény, belül is érdemes kicsit megritkítani, hogy a napsugarak mindenhol elérjék.
  • Télire nem kell levinni a pincébe, de ha fiatal a növényünk, jobb, ha betakarjuk, nehogy ártsanak neki a keményebb éjszakai fagyok.
  • Ősszel beérő termése savanyú, talán a lime-hoz hasonlítható. Aki kedveli a fanyar, citrusos ízeket, készíthet belőle dzsemet, lekvárt, szörpöt, de kekszfélékbe, süteményekbe is belefacsarhatja a levét.
  • Kártevők ritkán támadják meg. Ha mégis ilyen problémával kell szembenéznünk, érdemes organikus rovarirtó szereket használni.

Tudta?

Angolul „Flying Dragon”-nak, azaz „repülő sárkánynak” nevezik a Poncirus trifoliata egyik fajtáját, amely megjelenésének köszönheti ezt az elnevezést. Az ágai ugyanis olyan formájúak, mint a keleti mítoszokban és legendákban feltűnő, szerencsét hozó sárkányok.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Vadcitromhttps://www.gardenguides.com/103537-grow-flying-dragon-plant.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Mi rágja a füge leveleit?

2019. május 18. 05:18

K. Balázs kérdése: Fügefám levelein rágásnyomokat és világos színű fekete szemölcsös hernyókat találtam. Mi ez a kártevő és mit tehetek ellene?

FruitVeB: gyorsítani kell a támogatások kifizetését

2020. április 7. 07:36

A kifizetési kérelmek sok projekt esetében már 6 hónapja benyújtásra kerültek, de nagyon lassú a kifizetési kérelmek ügyintézése.

Mikor metsszük a birsfát és mire ügyeljünk metszésénél?

2023. január 8. 04:38

Kertemben több birsfa is található. Kérem segítségüket, hogy mikor metszhetem meg a birsfákat? Mire ügyeljek a metszésüknél?

Megjelent a Nufarmer Magazin 33. száma!

2022. július 29. 13:34

A változások korát éljük, amihez a növényvédelmi feladatoknak is alkalmazkodniuk kell.