Ház, táj

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – November

Agrofórum Online

Hihetetlennek tűnhet, de még az idei szeszélyes, nyárias-ködös november is tartogat számunkra idényzöldségeket és -gyümölcsöket. Persze a “kerti asztal” messze nem olyan gazdag, mint szeptember-októberben, de azért még mindig szép számmal választhatunk a szezonális zöldségek közül.

Hazánk jelenlegi éghajlati adottságai nem teszik lehetővé, hogy novemberben is bőséggel válogassunk az idénygyümölcsök közül, de a zöldségeskertben még van keresnivalónk, vagy a zöldségespulton még sok helyen találkozunk a magyar zászlócska jelzéssel, ami hirdeti a magyar szezonális terményeket.

Ha szeretnénk visszatekinteni az elmúlt 10 hónap szezonális növényeire, az alábbi táblázat segítséget nyújt ebben:

JanuárNapsolya
FebruárKökény
MárciusRukkola, spárga, kivi
ÁprilisMetélőhagyma, lestyán, bordás kel
MájusRebarbara, mángold
Júniusfekete ribizli, vörös cikória
Júliussárgadinnye, csillagtök
AugusztusZeller, füge
SzeptemberGesztenye, sütőtök
OktóberCsicsóka, fekete berkenye

Ebben a hónapban kicsit bővebben megismerkedünk a birsalmával és a kelbimbóval, de még előtte tekintsük át az e havi szezonális “piacot”.

ZöldségekGyümölcsökFűszernövények
Brokkoli, Cikória, Radiccio, Fejes saláta, Madársaláta, Endíviasaláta, Mángold, Pak-choi, Rukkola, Sóska, Spenót, Csicsóka, Édesburgonya, Zellergumó, Édeskáposzta, Fodros kel, Kelbimbó, Kelkáposzta, Lilakáposzta, Kínai kel, SnidlingBirsalma, BerkenyePetrezselyem-zöld

A kelbimbó vagy bimbóskel jelentőségét nemcsak remek íze és változatos felhasználhatósága adja, hanem az az előnye is, hogy év végén, akár enyhébb fagyok idején is szedhetjük. Hála ennek a zöldségünknek akkor jutunk magas vitamintartalmú, friss terményhez, amikor már semmi más nem szedhető a kertben.

A bimbóskel magas, erős, oszlopszerű szárának végén neveli a kis káposztafejeket, ezek maguk a kelbimbók

A bimbóskel magas (akár 120-130 cm), erős, oszlopszerű szárának végén neveli a kis káposztafejeket, ezek maguk a kelbimbók. Ősszel levelei színpompásak, másodéves növényként pedig sárga virágai adnak különleges látványt májusban. Főgyökeréről erőteljes növekedéssel terjednek az oldalgyökerei, amelyek akár 1 m mélyre is lehatolhatnak a talajba. Leginkább a középkötött, kissé meszes talajokban termeszthető. Fény- és vízigényes, viszont a káposztafélék közül a leginkább szárazságtűrő.

Visszatérve a fogyasztására, a káposztafélék általában is nagyon értékes táplálékaink, de a bimbóskel ezek közül is kiemelkedik gazdag tápértékével. Vitamin- és ásványianyag-tartalma jelentős: C-vitamin, B-vitaminok, K-vitamin, béta-karotin, valamint kálium, kalcium, magnézium, foszfor, nátrium, vas, kén, króm, gazdag forrása. Mivel emellett a kalóriatartalma igen alacsony, így diétákba is bátran illeszthető. A kelbimbó színe, íze a kelkáposztáéra emlékeztet, de íze annál lágyabb, és finomabb rostokból áll. Fogyasztása bizonyítottan gyulladáscsökkentő, immunrendszert erősítő, emésztést serkentő és antioxidáns hatású.

Kelbimbó vásárlásakor a szép, egészséges, zöld színű, tömör levélszerkezetű, apróbb példányokat válasszuk ki

A kelbimbó zöldséglevesbe, főzelékként, köretként, rakott ételként, önállóan és más zöldségfélékkel együtt is elkészíthető. Főzéskor arra kell figyelni, hogy ne főzzük túl, nehogy elveszítse vitamin- és ásványianyag-tartalmát. Vásárláskor a zöld színű, tömör levélszerkezetű, apróbb példányokat válasszuk.

A birsalma körüli félreértések elkerülése végett kezdjük az elejéről: a birsalma és a birskörte nemcsak alaki sajátossága a növénynek, hanem ez a két név két különböző változatra (latinul varietas) utal. Ez a nevükben is látszik: a birsalma tudományos neve Cydonia oblinga var. maliformis, birskörte pedig a Cydonia oblonga var. pyriformis. Ez a két növényváltozat két alfajt különböztet meg, így valójában olyanok, mint az elsőfokú unokatestvérek.

A birsalma fája májusban tele van apró, fehér vagy rózsaszín virágokkal, míg késő ősszel aranysárga termései ékesítik a kertet

Felhasználásukban nincs nagy különbség, mert bár a birsalmát kemény gyümölcshúsa miatt nyersen nem igazán fogyasztjuk, és a feldolgozása sem egyszerű, mégis gazdag a termékpalettája: készülhet belőle birsalmasajt, gyümölcszselé, kompót, pálinka, bor és lekvár is, de a savanyú káposzta ízesítésére és alacsony pektintartalmú gyümölcsök lekvárjába is kerülhet birsalma.

Amellett, hogy a birsalma sokkal több ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, mint az alma, magas pektintartalmának köszönhetően emésztésjavító hatása is van. A népi gyógyászat a birsből készült főzetet enyhe görcsoldóként és fájdalomcsillapítóként is számon tartja. A birsalmának a cserzőanyagokban gazdag levele is gyógyhatású, így jó hatással van a száj és a garat enyhébb gyulladásos megbetegedéseire, illetve egyes bélrendszeri problémákra is.

A birsalmából készülhet birsalmasajt, gyümölcszselé, kompót, pálinka, bor és lekvár is

A birsalmáról, mint növényről annyit érdemes tudni, hogy nem öntermékeny, azaz minden változatnak megvan a maga porzópárja (általában több is van), ezért egyszerre legalább két-három fajtát kell ültetnünk, ha bőséges termést szeretnénk betakarítani. Értékes termése mellett akár a fa díszítő értéke miatt is érdemes lehet ültetni, hiszen a birsalma fája májusban tele van apró, fehér vagy rózsaszín virágokkal, míg késő ősszel aranysárga termései ékesítik a kertet.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Komoly bajban az afrikai kertészek a világjárvány miatt

2020. október 31. 12:18

Számos kertészeti termelő fontolóra vette a kevésbé kockázatos növények termesztését az afrikai országokban.

Télen veszélyesen magas, nyáron károsan alacsony, II. – Zöldségfélék páraigénye és a páratartalom szabályozásának lehetősége fóliák alatt

2023. október 21. 15:10

Közeledik a primőrök termesztésének ideje, a téli zöldséghajtatási szezon. Folytatva a korábban, légnedvességgel kapcsolatban megkezdett írásunkat, számba vesszük gyakorlati oldaláról az egyes zöldségnövények páraigényét és a páraszabályozás lehetőségeit, továbbá ismertetjük a rossz páraszabályozásból adódó fejlődési rendellenességeket és betegségeket.

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.

Miért ízes a paradicsom?

2021. július 17. 07:36

A kutatócsoport által kifejlesztett új módszernek köszönhetően a pigmentkoncentrációk elemzése nagyszámú mintában, valamint más gyümölcsök és zöldségek esetében is sikerrel megoldható, amely információk hozzájárulhatnak nemesítési irányok kialakításához.