Végre megérkeznek az ősz pompás színei az erdőkbe és a kertekbe is. Indulhat a gyümölcsfák ültetésének, a gyökérzöldségek felszedésének, a komposztálásnak és a termények betárolásának időszaka, és folytatódik a hagymás dísznövények ültetése, a száraz időben történő szakadatlan öntözés.
Tennivalók a gyümölcsösben
Eljött az ideje a héjas termésűek (a mandula, a dió, a szelídgesztenye), a téli alma és a téli körte szedésének. A dió betakarítását inkább rázással, semmint az ágakat karóval verve potyogtassuk le a fáról, a mandulát pedig akkor kezdjük szedni, ha már látunk a földre leesett gyümölcsöt, és a zöld héjak már legalább megrepedtek, és könnyen eltávolíthatóak. A mogyoróbokrot is megszabadíthatjuk érett, kemény héjú termésétől.
A terméseket még néhány hétig tároljuk a kamrában, pincében vagy a padláson kiterítve, csak ezután tegyük rekeszbe vagy zsákokba.
A csonthéjas gyümölcsök – különösen az őszibarack – koronaritkító metszését sem halogathatjuk! Ha nem tesszük meg, akkor a növény rendezetlen, nem kellően szellős ágrendszere miatt fogékonyabbá válik a betegségekkel szemben, és egy-egy fertőzés súlyosabb kimenetelű is lehet. A metszés növényvédelmi vonatkozásairól bővebben egy korábbi cikkben olvashatunk. Ezenkívül a termés mennyiségében is jelentős csökkenés várható attól a fától, amit nem metszettünk meg.
A gyümölcstermő növények tápanyag-utánpótlásáról ősszel is gondoskodnunk kell a növények védelme és optimális fejlődése érdekében! A témában bővebben az alábbi kiváló cikkeket javaslom tanulmányozásra: a lombtrágyákról, a meggy és a cseresznye, valamint a kajszi tápanyag-utánpótlásáról,
A fás növények (köztük a gyümölcsfák, szőlőoltványok, cserjék, lombhullató díszfák) legjobb telepítési időszaka Bálint gazda szerint is az október, mivel az ilyenkor ültetett növények vegetációja tavasszal korábban megindul, a rügyek idejében kifakadnak, és a hajtások erőteljes növekedésnek indulnak. A gyümölcsfák őszi telepítését tekintve a következő cikkeket ajánlom tanulmányozásra: a csonthéjasok telepítéséről, és külön a kajsziról is olvashatunk. Bármilyen gyümölcs telepítéséről legyen szó, vásárolni csakis megbízható hazai kertészetbe, faiskolába, illetve államilag ellenőrzött faiskolai lerakatba menjünk!
Ha szőlő telepítését tervezzük, körültekintően gondoljuk végig a termesztés célját (pl.: borszőlő, csemegeszőlő) és alaposan nézzünk utána a fajtáknak is! A szőlőalanyokról bővebben Dr. Kocsis László cikkében olvashatunk. Vásároljuk meg egyúttal a szerves trágyát és a műtrágyát (pl.: szuperfoszfát, kálisó), amelyekre már a telepítéskor szükség lesz.
Az őszi növényvédelmi feladatok elvégzése a gyümölcstermő fák és cserjék esetében sorsdöntő! A lombhullás utáni növényvédelmi feladatokról, illetve az őszi lemosó permetezésről Dr. Aponyi Lajos cikkeit ajánlom olvasásra és a bennük foglaltak szigorú betartására!
Tennivalók a veteményesben
A tárolásra szánt gyökérzöldségek (pl.: petrezselyem, sárgarépa, zeller, pasztinák) felszedésénél ügyeljünk arra, hogy ne sérüljenek meg a gyökerek. Ezenkívül érdemes száraz időben betakarítani a zöldségeket. A tormát is tövestől szedjük fel, majd a többi ősszel felszedett zöldségnövényhez hasonlóan tároljuk száraz, hűvös helyen.
Az üres ágyásokat elkezdhetjük felkészíteni a jövő évi vetésre és ültetésre. Ha gyökérzöldségek termesztését tervezzük, akkor mélyebben meg kell forgatnunk a talajt. Spárga jövő évi termesztése esetében 60 cm mélyre kell ásnunk. Ha rendelkezünk érett komposzttal vagy istállótrágyával, dolgozzuk be az ágyás talajába!
A fokhagymát október végéig duggathatjuk, de arra különösen ügyeljünk, hogy olyan ágyásba kerüljön, ahol az elmúlt években nem termesztettünk gyökérzöldséget vagy fokhagymát. Az ültetés előtt egy-két hétig tároljuk hűtőszekrényben a hagymafejeket, és majd csak az ültetés napján válasszuk szét gerezdekre, a héj meghagyásával. Az előkészített, egészséges gerezdek 30 cm sortávolsággal, egymástól 7-8 cm távolságra és mélyen a talajba kerüljenek. Ezután kiadósan öntözzük meg a sorokat.
Október elején még duggathatunk vöröshagymát is, amiből kora tavasszal zöldhagyma lesz; a hónap közepén még ültethetünk áttelelő fejes salátát is. A palánták ültetésénél hagyjuk meg a 30-40 cm távolságot, majd később takarjuk a talajt a tartósabb fagyok előtt.
A hónap közepén vigyük be a salátának vagy köretnek való levélzellert és a zeller gumóit is, október végén, száraz időben pedig szedhetjük majd a fejes káposztát is.
Tennivalók a díszkertben
Enyhe októberi időben még ültethetünk hagymás dísznövényeket. Ügyeljünk arra, hogy mindig tartsuk be a forgalmazó utasításait az ültetési mélységre, a növények egymástól való távolságára és a megválasztott hely paramétereivel kapcsolatban!
Szedjük fel azoknak a dísznövényeknek a föld alatti részeit, amelyek nem télállóak (pl.: dáliafajták, bizánci kardvirág, fehér nárcisz, gumós begónia, kék nőszirom, nagy csodatölcsér, üstökliliom), tisztítsuk meg őket a föld- és növénymaradványoktól, és tároljuk őket szellős, hűvös, fagymentes helyen! A felszedett hagymás dísznövények fiókhagymáit gyűjtsük össze, ha szaporítani szeretnénk! A téli hónapokra helyezzük őket hidegágyba!
A kint telelő hagymás, gumós és gyöktörzses növények védelméről gondoskodjunk talajtakarással: gyűjtsük össze az összegereblyézett lombot vagy szerezzünk szalmát és terítsük szét a hagymák fölé a talajra, ezzel védve őket a keményebb fagyok elől. Esetleg az évelő ágyás által „termelt” lehullott, egészséges növényi részeket is használhatjuk erre a célra.
Az öntözésről továbbra is gondoskodnunk kell, főként az örökzöld növényeink számára, amelyek a téli hónapokban sem lassítják le az anyagcsere-folyamataikat. Éppen ezért a tartós talaj menti fagyok érkezéséig szükséges öntöznünk őket.
További teendőink
A szüretet követően alaposan tisztítsuk meg és fertőtlenítsük az edényeket és a feldolgozás során használt berendezéseket.
Októberben számos növényt szaporíthatunk tőosztással. A fűszerkertből a citromfű és a menta, a veteményesből a téli sarjadékhagyma, és a díszkert legtöbb évelő lakója is most szaporítható. A tőosztást óvatosan végezzük, mindig hagyjunk minden új növénynek elegendő életerős, egészséges gyökeret és hajtást, majd elültetést követően jól öntözzük be.
Az összegereblyézett lombot, gallyakat, elszáradt növényi részeket komposztáljuk vagy ha nincs lehetőségünk erre, szállítsuk a kupacot komposzttelepre. A nagyobb, lassan bomló növényi maradványokat érdemes előtte kerti aprítógéppel kisebb részekre vágni, így könnyebben és gyorsabba lebomlanak. Apropó, komposzt: a komposzt már összegyűjtött anyagait forgassuk meg, így felgyorsítjuk a szerves anyagok bomlását. Az érett komposztból vagy szerves trágyából jusson a díszkertbe is!
Az októberi munkálatokhoz kitartást, türelmet és erőt, az élményekhez pedig jó egészséget és sok szerencsét kívánok!
Kapcsolódó cikkek:
- Metszés tavasztól télig IV. rész – Mit metsszünk ősszel?
- Kerti kalendárium – tennivalók az év utolsó hónapjában
- Kerti kalendárium – évkezdési teendők a házikertben
- Kerti kalendárium – márciusi teendők a házikertben
- Kerti kalendárium – áprilisi teendők a házikertben
- Kerti kalendárium – júniusi teendők a házikertben
- Kerti kalendárium – júliusi teendők a házikertben
- Kerti kalendárium – szeptemberi teendők a házikertben