4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Ház, táj blog

Tippek a szakszerű otthoni növényvédelmi permetezésekhez

Agrofórum Online

Sajnos sok esetben nem lehet kivédeni a károsítók elleni védekezést a házikertünkben, hacsak nem szeretnénk, hogy egész évi munkánk kárba menjen. A következő cikk egyfajta mankót kíván adni a kezdő kertészek részére ahhoz, hogy vajon mire kell mindenképpen figyelnünk a kisebb területek permetezésekor.

A szakszerű, kiskerti növényvédelem gyakorlatot és tapasztalatot igényel, és amíg ezeknek nem vagyunk a birtokában, addig rengeteg utánajárást, tanulást, türelmet, valamint a szabályok és fortélyok minél pontosabb elsajátítását kívánja tőlünk.

Jó tisztában lenni azzal, hogy milyen permetezőgéppel érdemes dolgozni, milyen előkészületekre lesz szükség, miért fontos és hogyan biztosítható az egyenletes eloszlás és így tovább.

Sajátságos helyzet: kis területek, emberi erővel

A házikertre jellemző kisebb területek permetezésénél egyedi helyzet, hogy a kézi vagy háti permetezőgép emberhez, és nem géphez (pl.: traktorhoz) kötött, ezért az egyenletes kipermetezést elsősorban a lépések sebessége határozza meg. Ezért igyekeznünk kell, hogy minél egyenletesebben haladjunk a permetezendő területen, hogy mindenhova ugyanannyi növényvédő szer jusson.

A permetezést mindenképpen szélcsendes időben, kora reggel, vagy az esti órákban végezzük!

Ajánlás a háti és kézi permetezőkhöz

A permetezéshez alkalmazott géptípusok közül a dugattyús rendszerű permetezőgépek a legmegfelelőbbek házikerti használatra, amelyeknek a nyomása tetszés szerint állítható.

A hagyományos háti permetezőgépeknél célszerű beszerelni egy nyomásmérőt, és a nyomás figyelembevételével végezni a permetezést. A mérőeszközt a szórócsőre is kihelyezhetjük, amit úgyis folyamatosan szemmel tartunk a permetezés során.

A permetezést mindenképpen szélcsendes időben, kora reggel, vagy az esti órákban végezzük (Kép forrása – gardena.hu)

Ha nem szerelünk fel nyomásmérőt, akkor arra mindenképpen ügyelnünk kell, hogy a pumpálást olyan ütemben végezzük, hogy a szórófej ne „ködöljön”. A keletkező apró cseppek ugyanis elsodródnak, és azokat a növényeket is elérhetik, károsíthatják, amelyeket nem akartunk lekezelni.

Nagyon fontos, hogy légporlasztásos gépeket tilos használni házikertekben a fokozott mértékű elsodródás veszélye miatt!

A házikertekben használatos permetező berendezések rendszerint kúpos szórásképet adó szórófejekkel vannak felszerelve. Ezek a szórófejek finom porlasztást végeznek, amellyel biztosítható az egyenletes kijuttatás.

Egyenletes eloszlás

A permetezés egyenletes eloszlását minden esetben szem előtt kell tartani. Ezt nemcsak a haladási sebességgel, de a megfelelő mennyiségű permetlével is biztosítani tudjuk.

Ez esetben az egyenletes eloszlás érdekében 500 m2-re kb. 30 l víz kipermetezésével lehet számolni (megfelelő gyakorlottsággal ez 15-20 literre is csökkenthető), és a kimért szükséges növényvédő szer mennyiséget e vízmennyiségbe kell elkeverni.

Nagyobb összefüggő területek (pl. 1000 m2-es vagy annál nagyobb telek) kezelésénél célszerű a permetezést szakaszosan végezni, már csak azért is, mert egy közepes méretű háti permetezőben nem fér el a kellő permetlé-mennyiség.

Előkészületek

Kezdő kertészeknek ajánlott egy mennyiségben elkészíteni a permetlevet a terület bejárását és a szükséges mennyiségek kiszámítását követően.

Kis területen sokféle növényfaj – a kiskerti növényvédelem ezért izgalmas feladat

A tényleges munka megkezdése előtt tiszta vízzel érdemes próbapermetezést végezni egy előre meghatározott területen, így biztosak lehetünk benne, hogy a permetező berendezés működése kifogástalan, és mi magunk is kicsit begyakoroljuk a mozdulatokat.

Rendkívül fontos a permetlé kikeverésénél, hogy a növényvédő szer koncentrációra ügyeljünk. Túlhígítás esetén a hatás elmarad, túl tömény oldat kijuttatása esetén pedig károsíthatjuk, vagy legrosszabb esetben el is pusztíthatjuk a dísz- vagy haszonnövényünket.

A növényvédő szerek kiméréséhez minden esetben megbízható mérőeszközöket használjunk!

Számolások – segédletek

A szakszerű permetezésen kívül a másik sarkalatos kérdést a növényvédő szer területre szükséges mennyiségének meghatározása jelenti. A növényvédő szerekhez minden esetben mellékelt engedélyokirat és használati utasítás tartalmazza az adott területegységre kijuttatható szermennyiséget – egy a bökkenő, hogy ezt sokszor hektárra vetítve kapjuk meg, nekünk pedig messze nincs ekkora területünk.

A mennyiség kiszámításához, a koncentráció beállításához segítséget az alábbi táblázatok adnak.

Egy hektár területre feltüntetett növényvédő szer dózisának átszámítása kisebb területekre

Különböző töménységű permetlé készítése

Gyakorlatban használt mértékegységek

Kiegészítő tanácsok gyomirtás esetére

A gyomirtás egy igen speciális területe a növényvédelemnek. Talán a legnehezebb feladat, mivel növények közül kell nemkívánatos növényeket kiszelektálnunk. A következő tanácsokat érdemes megfogadni házikerti gyomirtáshoz:

  • a kúpos szórásképet adó szórófejeket gyomirtás idejére célszerű ütközőfejes vagy lapos sugarú szórófejre cserélni – így kisebb az esélye, hogy nem célnövényre is kerül az oldatból,
  • érdemes házikerti gyomirtáshoz beszerezni egy műanyag sapkával árnyékolt permetezőszárat, amivel növeljük a kezelés hatékonyságát,
  • a gyomirtó szerek permetezésénél és a növényvédő szer bekeverésénél fa edényeket ne alkalmazzunk,
  • a permetezést úgy kell végezni, hogy a permetlé a gyomnövényt 70-80%-ban fedje, de azokról ne csorogjon le,
  • a permetezést célszerű úgy végezni, hogy a permetezett területet ne tapossuk, ezért oldalt, vagy hátrafelé haladva magunk előtt permetezzünk,
  • az adott területre bekevert permetlevet ki kell permetezni, ügyelve arra, hogy a talajra, vagy a növényre egyenletesen juttassuk ki.

Kapcsolódó cikkek:

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Mi a teendőnk, ha megfertőzte az állatainkat a kiskérődzők pestise?

2025. február 18. 05:40

A kiskérődzők pestisének megjelenése esetén szigorú előírásokat kell betartani.

Mit kell tudni a kiskérődzők pestiséről?

2025. február 12. 05:40

A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.

A komposzttea alkalmazása a kertben

2025. február 8. 05:40

A házilag elkészült komposztteát számos célra felhasználhatjuk a házikertben: palántanevelésnél, levéltrágyaként, vetőmagkezelésre. A sikeres alkalmazáshoz vegyük végig a legfontosabb szabályokat!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nem halasztható a repcevetések őszi gyomirtása

2022. szeptember 27. 08:42

Az őszi betakarítási munkálatok és a kalászos vetési előkészületek folyamatosan haladnak, időnként az esők miatt megállásra kényszerülnek a gazdálkodók.

Adjunk esélyt egy jó kalászos évnek!

2018. március 2. 07:46

A kora tavaszi fejtrágyázást követően március-áprilisban megkezdődhet az őszi búza tavaszi vegyszeres gyomirtása.

Miyen permetszereket használjunk a házikertben?

2020. május 7. 08:57

Abban kérek segítséget, hogy a cseresznye, barack, szilva, alma, birsalma fákhoz és a szőlőhöz milyen permetszer ajánlott kukacosság, gomba, kártevők ellen? Előre is köszönöm!

Veszélyes kártevők: Kukoricamoly

2019. június 18. 10:56

A kukoricamoly elsődleges tápnövényei az egyszikűek osztályába tartoznak. Több mint 240 növényfaj ismert, amelyen képes a kártevő lárvája kifejlődni, melyek közül kiemelkedik a kukorica.