Ízelítő a tartalomból
Változások a hazai és nemzetközi búzakereskedelemben
A világ búzatermelése viszonylag kiegyenlített. Éves szinten – öt éves átlagban – 650700 millió tonna körül alakul és minden évben…
Bepillantás a Bayer világába. Beszámoló
Környezetterhelés mérséklésének lehetősége csávázáskor Csávázás egykor és ma A vetőmagok védelme egészen az ókori kultúrákig nyúlik vissza. Már akkoriban hamar…
Új ügyvezető igazgató az RAGT Vetőmag Kft. élén. Beszámoló
Patrice Roché, az RAGT Vetőmag Kft. új ügyvezetője Patrice Roché 1979 ótatevékenykedik a már majdnem 100 éves múlttal rendelkező RAGT…
Egész évben kiskert. Júliusi teendők
Júliusi teendők Szüret után nézzünk körül a málnásban! Az idén termett vesszők elhalnak, ezért tőben vágjuk el őket. Ritkítsuk a…
40 éve Rapool. 1.800 kg terméstöbblet hektáronként (x)
40 ÉVE RAPOOL 1.800 kg terméstöbblet hektáronként A LEGNAGYOBB TAPASZTALAT A REPCENEMESÍTÉSBEN A RAPOOL egy 40 éve alakult szövetség, melyet…
Öreg Traktorok Találkozója Csáfordon – hatodik alkalommal. Beszámoló
Június 7-én ismét összegyűltek Zala megye traktorosai Csáfordon, hiszen hatodik alkalommal rendezték meg az Öreg Traktorok Találkozóját a Zalaszentgrót melletti…
Megoldások a tökéletességre törekvőknek! (x)
A John Deere vezető gépgyártóként komoly hangsúlyt fektet a minőségi termékek előállítására. Betakarító gépeknél azonban a termény minősége legalább ilyen…
Deutz-Fahr és Pronar újdonságok Kaposváron. Beszámoló
A rendezvényt Kövesdi László, a cég ügyvezető igazgatója nyitotta meg, majd Szeredai Jenő regionális vezető köszöntötte házigazdaként a megjelenteket. A…
Horsch Pronto – a biztos megoldás (x)
Hamarosan elkezdődik az őszi vetési szezon. Többen már kiválasztották a repce vetőmagot, mások még gondolkodnak rajta. Az apró magvak vetése…
Erdélyi fiatalok a VM-ben. Beszámoló
Tóth Katalin Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és munkatársai fogadták azokat az erdélyi fiatalokat, akik a „jutalomlátogatásra” érkeztek…
Dióhéjban az egyeztető fórumról. Beszámoló
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2014. június 12-13-án rendezte a Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fórumának soron következő, III. ülését…
Vetési helyzetkép – napraforgó
Az UkrAgroConsult adatai alapján Oroszországban 2014. június 4-én a tervezett terület 94 %-án, 6,7 millió hektáron került napraforgómag a földbe,…
Bayer „Légyott” immár tizenegyedszer. Beszámoló
?Tisztelt Przeradzki Úr! A Bayer „Légyott” már jó ideje jól csengő hívó szó a különféle birtokmérettel rendelkező termelők számára,…
A cikória szabadföldi termesztése és hajtatása
A cikória régóta ismert, de nem elterjedt nálunk, napjainkra is igazi zöldségkülönlegesség maradt. Tótfalusi 1847-ben megjelent könyvében (Magyar gazda, mint…
Indulhat a kajsziszüret!
Igen ám, de mikor, hogyan és mivel? Ezek fontos szakmai kérdések, és egész évi, sőt több évi munkánk eredményessége múlik…
Fajgazdag takarónövényzet a sorközben – „élő ültetvény”
A szőlőtermesztési ágazatban az elmúlt évtizedekben mind gyakrabban fogalmazódik meg az igény a kizárólagos mechanikai művelésmód módosítására, leváltására. Az okok…
Pellenc szőlőszüretelő – új vontatott széria (x)
?Valóban, miben különbözik a Pellenc 8030 vontatott gép a már ismert változatoktól? A „Selectiv Process on Board” sorozatú szőlőszüretelők…
Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) elleni védekezés (x)
Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) egynemzedékes és kizárólag szőlőn táplálkozó (monofág) rovar. Tojás alakban, a szőlővesszők háncsszö vete alatt telel…
A GOF növényeket termelő gazdák előtt álló kihívások Franciaországban
A Gabona-, Olaj- és Fehérjenövényeket (GOF) termelők országos szövetségének (ORAMA) februárban tartott kongresszusán a gazdák egyértelműen megfogalmazták mindazon kérdéseket, ahol…
Tallózás külföldi szaklapokban
évente két nemzedéke fejlődik, s hernyó alakban telel. Érdekes biológiai sajátsága, hogy negatív fototaxisa miatt kerüli a fényt. A legveszélyesebb…
Jegyzet gazdálkodóknak. A családi gazdaságokról (2.)
A családi gazdaságokról szóló előző Jegyzet a társadalomban és a nemzetgazdaságban betöltött szerepüket igyekezett méltatni. Jelentőségük miatt megkülönböztetett, az EU…
Agrármúltunk nagyjai. Katona Mihály Dénes (1782-1874)
Agrármúltunk nagyjai szinte kivétel nélkül polgári személyek. Az őket bemutató sorozatban eddig csak Hagyó Kovács Gyula András jelentett eltérést, aki…
Már elődeink is írták…
Július az aratás hónapja. Hagyományosan. Kezdetét ugyan Péter-Pálra szokták időzíteni, de a java mégiscsak júliusra szokott maradni, akármilyen széles is…
Veszélyes növénybetegségek (II. 10.) A repce fómás betegsége
Az őszi káposztarepce (Brassica napus L.) az elmúlt évtizedben vált kulcsfontosságú szereplővé a hazai növénytermesztésben. Az 1. ábra diagramján láthatjuk,…
Az öntözési vízigény-felmérés eredményei
Általánosságban ismert, hogy 2014. január 1-től a víztársulatok által üzemeltetett állami tulajdonú, közcélú öntözést szolgáló vízművek a Belügyminisztérium vagyonkezelésébe kerültek.…
Tárolt termények kártevőinek biológiai, kártételi sajátságai
A 2014-es nyárelő beköszöntével a kalászosok és az egyéves hüvelyesek a virágzás időszakán túl vannak, s a sikeres terméskötést követően…
A terménytárolás ismérvei és buktatói kereskedői szemmel. Riport
?Kérem, a beszélgetés felvezetéseként röviden mutassa be cégüket! 2400 hektáron, klasszikus szántóföldi növénytermesztéssel, valamint 1995 óta gabonakereskedelemmel is foglalkozó…
A jó gazda gondossága a betakarítással nem ér véget! Riport
?Kérem, néhány mondatban mutassa be vállalkozásukat az olvasóink számára! Cégünk földterületei Kaposvártól 12 km-re, nyugatra Somogy megye homokos területein…
Lehet, hogy rosszul gondolom… Debrecenbe kéne menni?
Arról értesültünk, hogy „Debrecenbe kéne menni…” Gondolom, nem igényel magyarázatot, hogy az eredeti nevét visszavett (kapott) minisztériumról, az FM-ről van…
Bemutatóról bemutatóra
A NÉBiH Növénytermesztési Igazgatóságának vezetője, Lukács József elnökhelyettes elérkezettnek látta az időt, hogy felújítson egy régi hagyományt, a fajtabemutatókat. Ha…
Új generációs hibridrepcék a Bayer Seeds-től! (x)
A Bayer Seeds egy olyan repcenemesítési programmal rendelkezik, mely már évek óta dolgozik a magasabb olajtartalom elérésén. A 2014es vetési…
„Innovációs fejlesztések és támogatások a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklusban”. Beszámoló
A 2014. június 13-án a Szent István Egyetem és a DuPont Magyarország Kft. szervezésében XVII. alkalommal került megrendezésre a Gödöllői…
Éljen a lehetőséggel a jobb minőségű takarmányért!
DuPont™ Coragen ® rovarölő szer A Coragen ® megoldást nyújt a kukorica védelmében kukoricamoly és gyapottok-bagolylepke lárva kártevők ellen. Ideális…
Határszemle. Terméskilátások, terményárak. Beszámoló
Beszélgetésünk idején éppen kikecmeregtünk a május végi, június eleji száraz hideg időjárásból. Ezt követően beköszöntött a kánikula. Medárd idején –…
Betakarítás közben, vetés előtt a repcéről (x)
A cikk megjelenésekor betakarítás közben leszünk, de már itt az ideje foglakozni a következő szezon indításával. A repce, mint a…
Égetni való?
Égetni való? Égetni való ez a kölök – mondta Öregapám, mert elloptam Tőle egy fandli cementet. - Minek neked az…
Vigyázni rá és hozzáadni! (x)
Az Agrár Offa Kft. idén márciusra alakult meg a volt Pető? Mezőgazdasági Szövetkezet jogutódjaként. Összesen 1470 hektár szántón gazdálkodnak,…
Az őszi búza rozsdabetegségeiről
Teljesen egyértelmű, hogy az idei esztendőben a betegségek közül a sárgarozsda veszélyeztette legnagyobb mértékben búzatermesztésünket. Ennek ellenére érdemesnek tűnik áttekinteni…
A növénytermesztés javította a mezőgazdaság 2013. évi eredményét (2.)
Az agrárgazdaság kibocsátási értéke 2013-ban is emelkedett az előző évhez viszonyítva, így 2011 óta javul a mezőgazdaság teljesítménye. Elsősorban a…
Talaj-talajvédelem, növény-növényvédelem, integrált növénytermesztés: Áttekintés (3.)
„Olyan nagyobb termőképességű növényekre van szükség, amelyek jobban kihasználják a korlátozott földterület adta lehetőségeket, miközben termelésük a legcsekélyebb környezeti terhelést…
Jól bevált gyomirtó szer – újítással (x)
Jól bevált gyomirtó szer – újítással A Győr-Moson-Sopron megyei Pannonhalmi kistérségben fekvő Hercegrét Kft.-nél mintegy 1400 hektáron végeznek szántóföldi növénytermesztést.…
Második Országos Szója Fórum. Beszámoló
Kezet csak megfogni szabad! Elveszíteni vétek... A. Camus A Második Országos Szója Fórumnak, akárcsak az előzőnek, a Vidékfejlesztési Minisztérium adott…
Agrárfinanszírozásban otthon vagyunk
Az FHB Bank hagyományosan elkötelezett az agrárium finanszírozása, teljes körű pénzügyi, szakértői kiszolgálása iránt. Az őstermelőktől a nagy agrárvállalkozásokig kínál…
Prof. Antal József üdvözlése... Beszámoló
Bensőséges ünnepség keretében adták át – felkért, 11 tagú szakmai zsűri döntése alapján – ez évben már második alkalommal, a…
Könyvismertető. A vidék az agrárium szolgálatában
könyveiben, tankönyveiben, szakcikkeiben, előadásjegyzeteiben írta le, a többi, a nemzedékeket oktató, tanító tevékenysége, ami azt jelenti, hogy több egymást követő…
Kávéházi sarok (x)
Legutóbb a Syngentánál a Contivo programról faggatóztunk, amelyben a Szent István Egyetem is részt vesz. Mit tud az Egyetem…
Égetni való?
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA
Az öntözési vízigény-felmérés eredményei
(ifj. Hubai Imre)
Most, amikor az agrárium egyre jelentősebb szerepet tölt be a nemzetgazdaságban, és ezt a kormányzat is méltányolja, elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy az öntözés és egyáltalán a hazai vízgazdálkodás kérdéseivel foglalkozzunk. Elsőként az igény oldaláról közelítjük a problémát. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – felismerve az öntözés fontosságát – felmérést készített, hogy egyáltalán mekkora az a terület, amelynek öntözésére igény mutatkozik. Ebben az írásban ezt tárjuk olvasóink elé.
FÓKUSZBAN A TERMÉNYVÉDELEM
Tárolt termények kártevőinek biológiai, kártételi sajátságai
(Dr. Keszthelyi Sándor)
A betakarítás időszakához közeledve jelen írásból a terménytárolás során figyelembe veendő legfontosabb szempontokat, valamint a kalászosok és az egyéves hüvelyesek terménytárolást veszélyeztető jelentősebb ízeltlábú fajok biológiai sajátságait, életmódjukat, kártételüket tekinthetik át.
A terménytárolás ismérvei és buktatói kereskedői szemmel. Riport
(Kosztolányi Attila)
A terménytárolásról, a raktári kártevők elleni védekezés alapjairól beszélgettünk Lénárt Bálinttal, a Bogyiszlói Kereskedő-Szolgáltató Zrt. ügyvezető igazgatójával, aki a termelésszervezés, -irányítás, valamint a terménykereskedelem területén fogja össze a feladatokat a cégcsoportnál.
A jó gazda gondossága a betakarítással nem ér véget! Riport
(Kosztolányi Attila)
Szerényiné Németh Ágnest, a kaposfői Kaposmező Kft. termelési ügyvezetőjét, egyik tulajdonosát a terménytárolásról és ehhez kapcsolódóan a raktári kertevők elleni védekezésről kérdeztük.
IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN
Lehet, hogy rosszul gondolom… Debrecenbe kéne menni?
(Dr. Bódis László)
Arról értesültünk, hogy „Debrecenbe kéne menni…” Gondoljuk, nem igényel magyarázatot, hogy az eredeti nevét visszavett (kapott) minisztériumról, az FM-ről van szó. Ezzel kapcsolatban fejti ki munkatársunk a véleméynét.
Bemutatóról bemutatóra
(Dr. Bódis László)
Az elmúlt időszak fajtabemutatóit „csokorba szedve” számolunk be azokról olvasóinknak.
Új generációs hibridrepcék a Bayer Seeds-től! (x)
(Szundy Péter)
Ismerjék meg az újdonságokat a Bayer Seeds hibridrepcékből álló 2014-es portfóliójában.
„Innovációs fejlesztések és támogatások 2014-2020-as uniós költségvetési ciklusban”. Beszámoló
(kgp)
A 2014. június 13-án a Szent István Egyetem és a DuPont Magyarország Kft. szervezésében XVII. alkalommal került megrendezésre a Gödöllői Gazdanapok c. rendezvény, melynek idei témája „A növénytermesztés perspektívái a 2014-2020-as támogatási időszakban” volt. Emellett – a szokásokhoz híven – természetesen a növénytermesztési aktualitások is bemutatásra kerültek.
Éljen a lehetőséggel a jobb minőségű takarmányért! (x)
A DuPont növényvédelmi ajánlata a kukoricamoly elleni védekezésben.
Határszemle. Terméskilátások, terményárak. Beszámoló
(bl)
A TERKA tagok várakozásai a kalászosok és a repce terméskilátásai és a terményárak tekintetében.
Betakarítás közben, vetés előtt a repcéről (x)
(Gyuris Kálmán)
A Yara Hungária Kft. tápanyag-utánpótlási javaslata repcetermesztők számára.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Veszélyes növénybetegségek (II. 10.) A repce fómás betegsége
(Dr. Varga Zsolt)
A sorozat jelen részében a repce egy olyan kórokozóját és az általa előidézett betegséget kívánjuk ismertetni, amely az elmúlt időszakban – negatív értelemben – a repcetermesztés „siker” kórokozójaként tört előre és írta be magát a repce növénykórtani nagykönyvébe.
Vigyázni rá és hozzáadni! (x)
(Horváth Csilla)
A repce növényvédelme és növekedésszabályozása BASF technológiával.
Az őszi búza rozsdabetegségeiről
(Dr. Békési Pál)
Teljesen egyértelmű, hogy az idei esztendőben a betegségek közül a sárgarozsda veszélyeztette legnagyobb mértékben búzatermesztésünket. Ennek ellenére érdemesnek tűnik áttekinteni legfontosabb kalászosunk mindhárom rozsdabetegségére vonatkozó legalapvetőbb ismereteket.
A növénytermesztés javította a mezőgazdaság 2013. évi eredményét (2.)
(Andrási Zsolt)
A Központi Statisztikai Hivatal szakembere írása második részében a 2013-as év mutatói alapján értékeli a magyar mezőgazdaság teljesítményét, továbbá bemutatja, milyen irányban változott az agrárgazdaság munkaerő-felhasználása, valamint a mezőgazdasági eredetű áruk külkereskedelmi egyenlege.
Talaj-talajvédelem, növény-növényvédelem, integrált növénytermesztés: Áttekintés (3.)
(Dr. Horváth József)
Jól bevált gyomirtó szer – újítással (x)
(Gribek Dániel)
Gyakorlati tapasztalatok a BASF technológiára alapozott repcegyomirtás terén.
II. Országos Szója Fórum. Napirenden a szójaprogram. Beszámoló
(Dr. Oláh István)
A Második Országos Szója Fórumnak, akárcsak az előzőnek, a Vidékfejlesztési Minisztérium adott otthont, május 28-án. Ennek a konferenciának az volt az üzenete, hogy küldetést teljesítenek azok, akik a GM-mentes hazai szójatermesztést és feldolgozást – csatlakozva az EU régiós Duna Szója Egyesülethez – magasabb szintre kívánják emelni.
Agrárfinanszírozásban otthon vagyunk (x)
Ismerjék meg az FHB Bank által az agrárium szereplői számára nyújtott szolgáltatások előnyeit.
Prof. Antal József üdvözlése… Beszámoló
(Dr. Oláh István)
A „Márton József Díj a Fenntartatható Magyar Mezőgazdaság Szolgálatáért” elismerést az idén a gödöllői Szent István Egyetem 95 éves professor emeritusa, Dr. Antal József nyerte el.
Könyvismertető. A vidék az agrárium szolgálatában
(öá: Molnár Zoltán)
Az ajánlóban szereplő könyvben országosan elismert agrárszakemberek méltatják a gödöllői Szent István Egyetemet, majd a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar történetének és vezetőinek bemutatása, valamint a szakok és a szervezeti egységek – intézetek és tanszékek – részletes ismertetése következik.
Kávéházi sarok (x)
(Dr. Bódis László)
AGROcafé – a mezőgazdasági szakma kávéháza.
Bayer „Légyott” immár tizenegyedszer. Beszámoló
(Dr. Demes György)
Az idei Bayer „Légyott” rendezvény keretében a Bayer három kultúrára, nevezetesen a kukorica, az őszi búza és repce növényvédelmi technológiájára fókuszált, ezen kívül három új repce hibridet is bemutattak. A rendezvényen látottakról, hallottakról jelen tudósítás keretében számolunk be.
Bepillantás a Bayer világába. Beszámoló
(Dr. Demes György)
Igazi bepillantást nyújtott a Bayer világába a Bayer Hungária Kft. „Innováció az élettudományokban” címmel megrendezett zártkörű sajtóeseménye, amelyre Budapesten, 2014. június 2-án került sor. A mezőgazdaság területéről most a növényvédelem, azon belül is a csávázás által okozható környezetterhelés csökkentését eredményező technikai megoldások kaptak nagyobb hangsúlyt.
Új ügyvezető igazgató az RAGT Vetőmag Kft. élén. Beszámoló
(Dr. Demes György)
2014. június 6-án, Budapesten tartott rendezvényen mutatkozott be az RAGT Vetőmag Kft. új ügyvezetője, Patrice Roché.
Egész évben kiskert. Júliusi teendők
(Tóthné Bogdányi Franciska)
40 éve Rapool. 1.800 kg terméstöbblet hektáronként (x)
(Blum Zoltán)
Tekintsék át a RAPOOL repce hibridek európai sikerének hátterét, valamint 40 év távlatából a mérföldköveket a nemesítő cég életében.
Rapool repceállományok kezelése (x)
A Rapool Hungária Kft. hibridajánlata a repcetermesztők számára.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Öreg Traktorok Találkozója Csáfordon – hatodik alkalommal. Beszámoló
(Gribek Dániel)
Június 7-én ismét összegyűltek Zala megye traktorosai Csáfordon, hiszen hatodik alkalommal rendezték meg az Öreg Traktorok Találkozóját a Zalaszentgrót melletti településen. Több mint 100, többségében veterán erőgép vett részt a programon, amit off-road bemutató, erdészeti gépbemutató és traktoros ügyességi verseny is kísért.
Megoldások a tökéletességre törekvőknek! (x)
(Kiss Sándor)
A KITE Zrt. kínálatában szereplő John Deere kombájnok típustól függetlenül élen járnak a betakarítás minősége terén, melynek mutatói a szemszórás, a szemtisztaság és a szemtörés mennyisége.
Deutz-Fahr és Pronar újdonságok Kaposváron. Beszámoló
(Gribek Dániel)
Nagy létszámmal, hangulatát tekintve mégis családias környezetben tartotta meg idei nyílt napját a Dorker Kft. kaposvári telephelyén. A június eleji rendezvényen természetesen a Deutz-Fahr és a Pronar termékek – köztük az új 5-ös traktorszéria, valamint Z245-ös önrakodó bálacsomagoló és a TB-4-es önrakodó bálaszállító pótkocsi – álltak a középpontban.
Horsch Pronto – a biztos megoldás (x)
(Szász Zoltán)
A HORSCH GmbH a Pronto vetőgépet ajánlja a gazdálkodók figyelmébe, amellyel apró magvakat is kimagasló minőséggel lehet elvetni.
HATÁRTALANUL
Erdélyi fiatalok a VM-ben. Beszámoló
(bl)
Tóth Katalin Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és munkatársai fogadták azokat az erdélyi fiatalokat, akik a „jutalomlátogatásra” érkeztek az anyaországba 2014. május 19-én. A részletekről Dr. Magyar Ferenc egyetemi tanártól, a program szervezőjétől, a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány operatív alelnökétől kértünk tájékoztatást, melyről jelen írásban számolunk be.
Dióhéjban az egyeztető fórumról. Beszámoló
(bl)
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2014. június 12-13-án rendezte a Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fórumának soron következő, III. ülését. Az egyeztető fórumon több olyan problémára keresték a megoldást, amelyek jelenleg megnehezítik a határon túli magyarok és az anyaországi szervezetek kapcsolatát.
TERMÉNYPIAC
Vetési helyzetkép – napraforgó
(Dr. Molnár Zsuzsa, Dr. Tikász Ildikó Edit)
Az AKI szakembereinek tollából a főbb szántóföldi kultúrák közül most a napraforgó vonatkozásában ismerhetik meg az USA agrárminisztériuma (USDA) előrejelzését a következő szezonra szóló termőterület-nagyságot illetően.
Változások a hazai és nemzetközi búzakereskedelemben
(Dr. Lakatos Zoltán)
A szerző az elmúlt évek adatainak tükrében mutatja be és elemzi a világ és az EU-28, köztük Magyarország búzatermésének, valamint a hazai búzaexportnak az alakulását. Az írás második felében pedig azokat a tényezőket foglalja össze, amelyek 2013-ban Magyarországon a búza felvásárlási árára jelentős befolyással voltak.
ZÖLDSÉGTERMESZTÉS
A cikória szabadföldi termesztése és hajtatása
(Dr. Hodossi Sándor, Dr. Terbe István)
A cikória régóta ismert, de nem elterjedt nálunk, napjainkra is igazi zöldségkülönlegesség maradt. Úgy gondoltuk, célszerű és időszerű ezért a növénnyel kapcsolatos legfontosabb tudnivalók áttekintése, melyet jelen írás foglal össze.
GYÜMÖLCSTERMESZTÉS
Kajszi érésvizsgálati módszerek
(Dr. Szalay László, Hajnal Veronika)
Indulhat a kajsziszüret! Igen ám, de mikor, hogyan és mivel? Ezek fontos szakmai kérdések, és egész évi, sőt több évi munkánk eredményessége múlik rajta. Most elsősorban arra keressük a választ, hogy az optimális szüreti időpontot hogyan tudjuk meghatározni a kajsziültetvényekben.
SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT
Fajgazdag takarónövényzet a sorközben – „élő ültetvény”
(Donkó Ádám és mtsai)
Virágzó, fajokban gazdag sorközök intenzív szőlőtermesztés esetén is kialakíthatók, amelyek amellett, hogy látványosak és fokozzák az ültetvény diverzitását, számos gyakorlati előnnyel járnak. Ezen előnyökről, ill. e technológiával kapcsolatos tapasztalatokról, észrevételekről számolnak be a szerzők írásukban, amelyeket természetvédelmi és termesztéstechnológiai szempontokat figyelembe vevő takarónövényzet-magkeverék vizsgálataik alapján szereztek.
Pellenc szőlőszüretelő – új vontatott széria (x)
(Dr. Demes György)
A KITE forgalmazásában a Pellenc önjáró szőlőszüretelő gépek egyszerűbb, olcsóbb, technikai kivitelét és jellemzőit tekintve azonban igen korszerű vontatható változata, a Pellenc 8030 típusjelű szüretelő kombájn is megjelent a hazai piacon.
Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) elleni védekezés (x)
(Horváth Csilla)
A Dow AgroSciences növényvédelmi ajánlata az amerikai szőlőkabóca elleni védekezésben
KITEKINTÉS
A GOF növényeket termelő gazdák előtt álló kihívások Franciaországban
(Dr. Somogyi Norbert)
Ez az írás Franciaországba, a Gabona-, Olaj- és Fehérjenövényeket (GOF) termelők országos szövetségének (ORAMA) februárban tartott kongresszusára kalauzolja el az olvasókat. A kongresszuson több témának is külön kerekasztal-beszélgetést szántak, mint például a piaci kihívásoknak vagy a napi aktualitásoknak, ám a legfontosabb terület mégis az innováció és az ebben rejlő lehetőségek kiaknázása volt.
Tallózás külföldi szaklapokban
(Fordította és összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Jegyzet gazdálkodóknak. A családi gazdaságokról (2.)
(Kurucz Miklós)
A közelmúltban két Jegyzet foglalkozott a háztáji gazdaságokkal. Múltjuk, jelenük és közeli jövőjük volt a gondolatok menete. A mostani rész, az előzőt követve a családi gazdaságokat veszi nagyító alá.
Agrármúltunk nagyjai. Katona Mihály Dénes (1782-1874)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Katona Mihály Dénes életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.