Az elmúlt időszak csaknem trópust idéző forró időszakát a hónap közepén érkező hidegfront hűtötte vissza néhány Celsius-fokkal. A lehűlés viszont az ország több térségében felhőszakadást, jégesőt okozott, helyenként jelentős károkat okozva. A forró periódus nemcsak az állatokat, embereket, hanem a növényeket is megviselte.
Sokat fejlődött viszont a napraforgó és a kukorica, szinte látható a rohamos fejlődés. Az őszi árpa és az őszi káposztarepce már a közelgő érés jeleit mutatja, az eddigi zöldből fokozatosan sárgulásnak indultak a növények.
Őszi kalászosokon a gabonákat fenyegető gombabetegségek a jelentkező veszélyek ellenére még a kiadós csapadék ellenére sem okoztak idáig komolyabb károkat. Ez alól csupán a kalászfuzáriózis fertőzés jelent kivételt. Érzékenynek mondható búza fajtákon, a jelenlegi fertőzés eléri a 10-15 %-os szintet, de egyéb fajtákon is meghaladja az 5 %-os határt. A tünetek elsősorban kalászka elhalás formájában jelentkeznek, de nem ritka az egész kalász kifehéredése. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak már bábozódnak, egyre több a gabonaszipoly a kalászokon, de gyakori a gabonapoloska is. Most főként mór poloskával és osztrák szipolyokkal lehet találkozni. Veszélyes, védekezésre okot adó létszámban még egyik kártevő sem jelentkezett.
A napraforgó fejlettségben már elérte a 16-18 leveles állapotot, már mutatkoznak a virágbimbók a hajtás csúcsán. Szinte általános a levéltetvek jelenléte a bimbókon, a fertőzöttség szintje 10-15 % körüli. A párás idő kedvez a kártevő szaporodásának, ezért hamarosan nagyobb fertőzéssel kell számolni. A napraforgó tövek 5%-án láthatóak a napraforgó peronoszpóra primer tünetei, de néhány %-ban már másodlagos, szekunder megbetegedést is látni. A szártő és korai szárbetegségek ez idáig még nem jelentkeztek.
A kukorica táblák közelében folyamatos a kukoricamoly rajzása, a csapdák egyaránt fognak hímeket és nőstényeket is. A 14-16 leveles növények ideálisak a tojásrakáshoz és a lárvakeléshez. Az amerikai kukoricabogár lárvák folyamatosan fejlődnek és károsítanak a gyökereken. A kártétel tünetei még nem láthatóak, a növény a sok csapadékban erőteljes gyökérzetet növesztett. A bagolylepke fajok közül a kukoricára veszélyes vetési bagolylepke emelkedő tendencia mellett változatlanul erősen rajzik, míg a gyapottok bagolylepke folyamatosan repül a csapdákba.
A borsóra veszélyes akácmoly erősen rajzik, ezért a borsómollyal együtt károsíthatják a magnak termesztett növényeket.
Betegségek közül fel kell készülni a borsórozsda és a borsólisztharmat elleni védekezésre, de ilyenkor keresi fel a borsózsizsik is tojásrakásra a zsenge hüvelyeket. További csapadék esetén fel kell készülni az aszkohitás fertőzés megjelenésére is.