Állattenyésztés

A víz jelentősége a szarvasmarhaistállóban

Agrofórum Online

A víz létfontosságú a szarvasmarhák számára, így az azzal való spórolás hamar negatív hatással lehet az állatok teljesítményére és egészségére.

A modern szarvasmarhatartásban nagyon sok mindent optimalizálnak: a boxokat, az istálló klímáját, a fényviszonyokat, a járófelületeket és természetesen a takarmányadagot. Ám a vízellátásról valamiért még mindig kevés szó esik.

Pedig víz nélkül nincs élet. A víz minden szervezet egészségének megőrzéséhez elengedhetetlen, így e marginálisnak tűnő téma az egyik legfontosabb szerepet játssza az állatok jóléte szempontjából.

Vízfogyasztás: az élősúly és a tejhozam 10 százaléka

A tehenek naponta 10-15 alkalommal isznak, minden alkalommal körülbelül tíz litert. Az elfogyasztott vízmennyiség az állat élősúlyának, valamint a tejhozamának körülbelül tíz százaléka.  Egy liter tejhez körülbelül négy-öt liter víz szükséges.

A szarvasmarhák vízfelvétele nyáron jelentősen megnő

Természetesen a környezeti hőmérséklet is jelentősen befolyásolja, hogy a tehenek mennyi vizet akarnak inni. Nyáron a vízfelvétel jelentősen megnő, ezért a legjobb minőségű víznek éjjel-nappal az állatok rendelkezésére kell állnia.

A szakemberek tudják, hogy számos jelenség közvetlenül vagy közvetve összefügg a vízfelvétellel:

  • csökkent hőtűrés,
  • az átlagostól eltérő, szilárdabb ürülék,
  • csökkent vizelet,
  • korlátozott takarmányfelvétel,
  • a tejhozam csökkenése,
  • szélsőséges esetekben anyagcserezavarok (acidózis) és termékenységi problémák.

Tejelő szarvasmarhák: kevesebb víz kevesebb tejet eredményez

Ennek oka, hogy a „víztakarékos üzemmódot” a tehén automatikusan aktiválja, amikor szomjas, azaz a víztakarékos antidiuretikus hormon (ADH) elfoglalja az oxitocin hormon receptorait. Ez egyrészt a szomjúság csökkenését eredményezi, másrészt azonban gátolja a méhösszehúzódásokat és a tejhozam jelentős csökkenéséhez vezet.

A tehenek érzékenyek a vízminőségre

Ha a tehenek ivási szokásait figyeljük, érdekes megállapításokat tehetünk. Sok állat, ha teheti, csak ott iszik, ahol a legfrissebb a víz. A tehenek jóval előbb megérzik a szennyeződések szagát, mint mi, emberek.

Az istállóban lévő baktériumok, algák vagy rothasztó anyagok a vízfelvétel csökkenését eredményezik. Emellett a szennyezett víz gyakran csökkenti a szervezet saját védekezőképességét és gyengíti az immunrendszert.

Különös figyelmet kell fordítani az itatóvályú higiéniájára

Már a híres francia kémikus, Louis Pasteur is feltételezte, hogy a kórokozók 90 %-a a vízzel kerül a szervezetbe. Az itatókat rendszeresen, lehetőleg naponta tisztítani érdemes. A tisztítási munkákat ideálisan a napi állatellenőrzéssel egyszerre kellene rutinszerűen elvégezni.

A szükséges higiénia megőrzése azonban a gyakorlatban a jelenleg forgalomban lévő itatók 80 százaléka esetén nem megoldható, mert a tisztítása túl bonyolult.

Rendszeresen tisztítsa meg a vízvezetékeket!

Érdemes a csőrendszert is alaposan szemügyre venni. Szükség esetén kicserélni a régi csöveket, vagy legalábbis rendszeres időközönként megtisztítani a legrejtettebb zugokig. Ezek ugyanis gyorsan a baktériumok táptalajává válhatnak, amelyek gyorsan elterjedhetnek az egész rendszerben.

Az itatók szerepe

Ahhoz, hogy a szarvasmarhák valóban ki tudják elégíteni napi vízszükségletüket, a rendelkezésre álló itatók száma és azok elhelyezkedése sem elhanyagolható. Különös figyelmet kell fordítani az itatók átjárhatóságára (30 liter/perc). A legjobb itatószelep is haszontalan, ha a cső túl szűk vagy eltömődött.

Az ivóvízhigiénia egészségesebb állatokat biztosít

A tiszta ivóvíz fontos alapja lehet az antibiotikum-használat csökkentésének az állattartásban, hiszen az állatok egészségét jelentősen befolyásolja az általuk elfogyasztott víz minősége.

De hogyan fertőtlenítik megfelelően a vízvezetékeket? Általában termikus, fizikai, mechanikus, műszaki és kémiai módszerek állnak rendelkezésre, amelyeket a modern tejtermelésben már egyre gyakrabban alkalmaznak.

A víz kezelése

Az ivóvíz kezelésére klór, klór-dioxid, nátrium-hipoklorit és ózon használható. A klór még mindig bevált anyag a víz fertőtlenítésére, ám erősen pH-függő és bizonyos anyagokat megtámadhat. A klór-dioxid kevésbé pH-függő és kevésbé maró hatású, meg kell azonban jegyezni, hogy a klór-dioxid hatását befolyásolja a maró hatású szerves anyagok, illetve vas- és mangánionok jelenléte.

Az ivóvíz fertőtlenítéséhez használt vegyület kiválasztásakor fontos szempont a víz minősége és a tervezett felhasználás.

Lényeges, hogy tisztában legyünk a gazdaság helyzetével és az egyéni ivóvízgazdálkodás részeként fogalmazzuk meg a célt. Az intézkedéseket a körülményekhez igazítsuk, figyeljük az eredményeket és szükség esetén változtassunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Hogyan lehet víz nélkül halat termelni?!

2024. október 7. 08:10

A hazai halgazdálkodás helyzetéről, az ágazat nehézségeiről és lehetőségeiről beszélgettünk Lévai Ferenccel, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatójával.

Afrikai sertéspestis: nem lazulhat a fegyelem

2024. október 1. 11:10

Az őszi-téli időszakban jellemző tevékenységek kapcsán fontos, hogy mindenki tudatosan figyeljen a járványügyi előírásokra az afrikai sertéspestis megelőzése érdekében.

Az agrárpálya orientációját nem lehet elég korán elkezdeni: KÁN Egyetemi Napok

2024. június 19. 14:10

Sajtótájékoztató keretében ismertették a szeptember 27-29. között megrendezésre kerülő KÁN Egyetemi Napok programját június 17-én, a MATE Kaposvári Campusán.

Vajon lesz elég takarmány? - Sok a kérdés az állattenyésztésben a koronavírus miatt

2020. március 16. 21:43

A koronavírus miatt kialakult válságot sajnos az állattenyésztők és állattartók sem ússzák meg.

Még versenyképesebb lehet a magyartarka szarvasmarha

2020. október 9. 09:48

Az Agrárminisztérium 150 millió forinttal támogatja a magyartarka szarvasmarha fajta genom vizsgálatát.

Jól kezdték az évet a hazai vágóhidak

2018. május 28. 07:43

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentése szerint az üzemekben 11 százalékkal több szarvasmarhát, 1,7 százalékkal több sertést és 15 százalékkal több baromfifélét dolgoztak fel az első negyedévben, mint az előző év azonos időszakában.

Az élőmarha-export 18 százalékkal csökkent 2023-ban

2024. március 14. 16:10

Az AKI statisztikai adatai szerint 2024 januárjában a szarvasmarha vágása élősúlyban kifejezve 13 százalékkal csökkent a 2023. januári mennyiséghez képest.