Állattenyésztés

A víz jelentősége a szarvasmarhaistállóban

Agrofórum Online

A víz létfontosságú a szarvasmarhák számára, így az azzal való spórolás hamar negatív hatással lehet az állatok teljesítményére és egészségére.

A modern szarvasmarhatartásban nagyon sok mindent optimalizálnak: a boxokat, az istálló klímáját, a fényviszonyokat, a járófelületeket és természetesen a takarmányadagot. Ám a vízellátásról valamiért még mindig kevés szó esik.

Pedig víz nélkül nincs élet. A víz minden szervezet egészségének megőrzéséhez elengedhetetlen, így e marginálisnak tűnő téma az egyik legfontosabb szerepet játssza az állatok jóléte szempontjából.

Vízfogyasztás: az élősúly és a tejhozam 10 százaléka

A tehenek naponta 10-15 alkalommal isznak, minden alkalommal körülbelül tíz litert. Az elfogyasztott vízmennyiség az állat élősúlyának, valamint a tejhozamának körülbelül tíz százaléka.  Egy liter tejhez körülbelül négy-öt liter víz szükséges.

A szarvasmarhák vízfelvétele nyáron jelentősen megnő

Természetesen a környezeti hőmérséklet is jelentősen befolyásolja, hogy a tehenek mennyi vizet akarnak inni. Nyáron a vízfelvétel jelentősen megnő, ezért a legjobb minőségű víznek éjjel-nappal az állatok rendelkezésére kell állnia.

A szakemberek tudják, hogy számos jelenség közvetlenül vagy közvetve összefügg a vízfelvétellel:

  • csökkent hőtűrés,
  • az átlagostól eltérő, szilárdabb ürülék,
  • csökkent vizelet,
  • korlátozott takarmányfelvétel,
  • a tejhozam csökkenése,
  • szélsőséges esetekben anyagcserezavarok (acidózis) és termékenységi problémák.

Tejelő szarvasmarhák: kevesebb víz kevesebb tejet eredményez

Ennek oka, hogy a „víztakarékos üzemmódot” a tehén automatikusan aktiválja, amikor szomjas, azaz a víztakarékos antidiuretikus hormon (ADH) elfoglalja az oxitocin hormon receptorait. Ez egyrészt a szomjúság csökkenését eredményezi, másrészt azonban gátolja a méhösszehúzódásokat és a tejhozam jelentős csökkenéséhez vezet.

A tehenek érzékenyek a vízminőségre

Ha a tehenek ivási szokásait figyeljük, érdekes megállapításokat tehetünk. Sok állat, ha teheti, csak ott iszik, ahol a legfrissebb a víz. A tehenek jóval előbb megérzik a szennyeződések szagát, mint mi, emberek.

Az istállóban lévő baktériumok, algák vagy rothasztó anyagok a vízfelvétel csökkenését eredményezik. Emellett a szennyezett víz gyakran csökkenti a szervezet saját védekezőképességét és gyengíti az immunrendszert.

Különös figyelmet kell fordítani az itatóvályú higiéniájára

Már a híres francia kémikus, Louis Pasteur is feltételezte, hogy a kórokozók 90 %-a a vízzel kerül a szervezetbe. Az itatókat rendszeresen, lehetőleg naponta tisztítani érdemes. A tisztítási munkákat ideálisan a napi állatellenőrzéssel egyszerre kellene rutinszerűen elvégezni.

A szükséges higiénia megőrzése azonban a gyakorlatban a jelenleg forgalomban lévő itatók 80 százaléka esetén nem megoldható, mert a tisztítása túl bonyolult.

Rendszeresen tisztítsa meg a vízvezetékeket!

Érdemes a csőrendszert is alaposan szemügyre venni. Szükség esetén kicserélni a régi csöveket, vagy legalábbis rendszeres időközönként megtisztítani a legrejtettebb zugokig. Ezek ugyanis gyorsan a baktériumok táptalajává válhatnak, amelyek gyorsan elterjedhetnek az egész rendszerben.

Az itatók szerepe

Ahhoz, hogy a szarvasmarhák valóban ki tudják elégíteni napi vízszükségletüket, a rendelkezésre álló itatók száma és azok elhelyezkedése sem elhanyagolható. Különös figyelmet kell fordítani az itatók átjárhatóságára (30 liter/perc). A legjobb itatószelep is haszontalan, ha a cső túl szűk vagy eltömődött.

Az ivóvízhigiénia egészségesebb állatokat biztosít

A tiszta ivóvíz fontos alapja lehet az antibiotikum-használat csökkentésének az állattartásban, hiszen az állatok egészségét jelentősen befolyásolja az általuk elfogyasztott víz minősége.

De hogyan fertőtlenítik megfelelően a vízvezetékeket? Általában termikus, fizikai, mechanikus, műszaki és kémiai módszerek állnak rendelkezésre, amelyeket a modern tejtermelésben már egyre gyakrabban alkalmaznak.

A víz kezelése

Az ivóvíz kezelésére klór, klór-dioxid, nátrium-hipoklorit és ózon használható. A klór még mindig bevált anyag a víz fertőtlenítésére, ám erősen pH-függő és bizonyos anyagokat megtámadhat. A klór-dioxid kevésbé pH-függő és kevésbé maró hatású, meg kell azonban jegyezni, hogy a klór-dioxid hatását befolyásolja a maró hatású szerves anyagok, illetve vas- és mangánionok jelenléte.

Az ivóvíz fertőtlenítéséhez használt vegyület kiválasztásakor fontos szempont a víz minősége és a tervezett felhasználás.

Lényeges, hogy tisztában legyünk a gazdaság helyzetével és az egyéni ivóvízgazdálkodás részeként fogalmazzuk meg a célt. Az intézkedéseket a körülményekhez igazítsuk, figyeljük az eredményeket és szükség esetén változtassunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mennyit hoznak a méhek a konyhára?

2024. december 7. 14:10

Magyarország a Föld egyik háziméhek által legsűrűbben „lakott” helye, ami átlagosan nagyjából 13 méhcsaládot jelent négyzetkilométerenként.

Őszi teendők a termékenyebb legelőkért

2024. november 24. 08:10

Az ősz kiváló időszak arra, hogy legalább 2-3 évente talajmintát vegyünk és az eredmények alapján javítsuk a legelő termékenységét.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Hogyan lehet víz nélkül halat termelni?!

2024. október 7. 08:10

A hazai halgazdálkodás helyzetéről, az ágazat nehézségeiről és lehetőségeiről beszélgettünk Lévai Ferenccel, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatójával.

Nőtt a szarvasmarha kivitel

2018. május 10. 06:55

Marhahúsból 40 százalékkal többet szállítottak külföldre a feldolgozók, az áremelkedésnek köszönhetően a kivitel értéke ennél is nagyobb mértékben, összesen 64 százalékkal bővült.

Új rekord: 130 000 euróért kelt el egy Fleckvieh borjú

2024. július 30. 10:10

A Fleckvieh fajtán belül a legmagasabb minőségi paraméterekkel jellemzett, 8 hetes, ráadásul homozigóta szarvatlan borjú szó szerint vagyont ér.

Nehéz lesz a szarvasmarha-ágazatnak a kibocsátáscsökkentés

2024. június 24. 10:10

A mezőgazdaság a legnagyobb metánkibocsátó, emiatt ütköznek a környezetvédelmi és a termelői érdekek. Ki fizesse meg a kibocsátáscsökkentés árát?

Új szarvasmarha diagnosztikai rendszert fejleszt a MATE és a Béke Agrár Kft.

2022. október 16. 06:38

A hőstressz okozta tüneteket is megfelelően kezelheti az innovatív szarvasmarha diagnosztikai döntéstámogató rendszer.