4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Szakcikkek

Az alapfelszereltségű drónok sokoldalú használatának lehetőségei

Agrofórum Online

Az előző blogbejegyzésemben arról számoltam be, hogy hogyan használhatunk egy alapfelszereltségű drónt gyomfelvételezésre. A mostani bejegyzésben - továbbgondolva a drón használatának lehetőségeit - bemutatom, hogy a különböző felvételekből milyen további adatokra tudunk még szert tenni.

Egyedszintű vizsgálat

35 méter magasan repülve a drón által készített képek 1cm/pixel felbontásúak, így minden egyes növény elkülöníthető a felvételeken (1. kép). Különböző szoftveres algoritmusok az ilyen képekből könnyedén készítenek tőszámelemzést, de akár kártevő okozta kelési probléma vagy vetőgép rossz beállítása is felfedezhető egy ilyen felvételen.

1. kép: Vetés ellenőrzésére alkalmas nagyfelbontású drónfelvétel

Amellett, hogy a kultúrnövényen egyedszintű vizsgálatot tudunk végezni, ezen részletességű fényképek alkalmasak lehetnek a kultúrnövény gyomnövénytől való megkülönböztetésére is. A gyomnövények fajszintű meghatározásához nem találom kellő részletességűnek, viszont a gyomosodási foltok felderítésére kiválóan alkalmas módszer lehet. Ezt támasztja alá a korábban bemutatott egyszikűirtó kijuttatási kísérlet, de más gyomnövények (pl. mezei acat) megkülönböztetése is lehetséges.

Problémás foltok felmérése

Az egyedszintű vizsgálaton felül a táblán belül jelentkező problémás foltok felfedezésére is kiválóan alkalmasak az ilyen jellegű felvételek (2. kép). A lerepült területen jól látható foltot tudtunk elkülöníteni. 2018 tavaszán például nagy jelentősége volt a belvizes területek pontos lehatárolásának, mivel a késői tavaszkezdet után mindenki be akarta pótolni az időjárás okozta lemaradást a kint lévő kultúrákban, a belvizes területek viszont egy-egy gazdaságban nagy százalékban akadályozták a munkákat.

2. kép: Táblán belüli foltok felvételezése

A drón által készített nagy felbontású képeket tarlók feltérképezésére is használhatjuk (3. kép), amelyek segítségével előkészíthetjük a totális gyomirtó szerek differenciált kijuttatásának előírási térképét.

Tarló felvételezés

Nyugat-Európában elterjedt technológia a használatban lévő nitrogén szenzorokat glifozát differenciálásra is használni. Ez a módszer azon egyszerű elven alapul, hogy ahol magasabb a tarlón a vegetációs aktivitás, ott nagyobb a gyomosodás, ahol alacsonyabb, ott a gyomosodás mértéke is alacsonyabb. A nitrogénszenzor hiányában a drónfelvételek képezhetik alapját a differenciált glifozát kijuttatásnak, vagy a lémennyiség változtatásával, vagy a gyommentes területek kezeletlenül hagyásával.

3. kép: Helyspecifikus kijuttatás előtti tarlófelvételezés

Összefoglalva tehát az alábbi módon használhatjuk fel a drón által készített felvételeket:
Problémás területek meghatározása – talajfolt, vízállás
Gyomproblémák felmérése
Tarlókezelés megtervezése
Növényállomány egyed szintű analízise – vetés ellenőrzése

A felvételezések alapján megállapítható, hogy a drónok használatának számos lehetősége van a mezőgazdaságban. Az ismertetett módszerek lehetővé teszik, hogy gyorsabban és pontosabban térképezzük fel a táblák tulajdonságait, ezáltal lehetőséget biztosítva a szakmailag megalapozott döntéseknek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási lehetőségek

2025. február 21. 16:10

Magyarországon a kalászosok, kukorica, napraforgó és repce dominálja a termőterületeket, melyek különösen kitettek a toxinfertőzésnek.

Kertészeti pályázatra készen! – Massey Ferguson traktorkínálat a 2025-ös „kertgépes” kiíráshoz

2025. február 21. 11:10

A Massey Fergusonnál a kertészeti géptámogatásban több tucat erőgépverzió közül választhat 50-től egészen 85 kW-ig.

Fókuszban a napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2025. február 21. 09:40

Szántóföldi körülmények között a fehérpenészes szár- és tányérrothadás betegséget minden esetben vizsgálja a Nébih.

A vetésidő hatása a napraforgó betegségeinek megjelenésére

2025. február 20. 16:10

Bizonyos kórokozók nektrotrófok, az öregedő szöveteket támadják meg. Minél idősebb a levél, annál könnyebben jön létre rajtuk a fertőzés.

Drónok: kötelező lesz a regisztráció és az egyedi azonosító, engedély kell a repüléshez

2019. május 27. 13:30

Az Európai Bizottság elfogadta a drónok használatára vonatkozóan a biztonságot és az azonosíthatóságot előíró, korábban jóváhagyott új irányelv végrehajtási utasításait - közölte az uniós bizottság.

A dróntechnológia új módszerrel küzd a gyomok ellen

2023. június 6. 12:45

Mivel a gazdálkodók a gyomnövények gyomirtó szerekkel szembeni növekvő rezisztenciájával küzdenek, ezért az új talajművelési eljárások korszerűbb módszereket kínálnak a gyomnövények elleni küzdelemhez.

Tetten ért a Nébih jogsértő drónos növényvédelmi szolgáltatókat

2023. augusztus 23. 12:10

3 szolgáltató esetében a jogsértés súlyossága miatt növényvédelmi bírságot szabtak ki a szakemberek.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.