Szakcikkek

Egy elmaradt bemutatkozás

Agrofórum Online

Az Agrofórum oldalán vezetett Precíziós Gazda blogban egyfelől az aktuális, időszerű témákról tervezek beszámoló jelleggel írni, másrészt pedig adott technológiai elemeket részletesebben kielemezni egy-egy bejegyzés erejéig. Volt már egy bejegyzésem az Agritechnica kiállításról, így az első írásokban megszokott bemutatkozás elmaradt. Most mindezt pótolom.

Az érettségi után felsőfokú tanulmányaimat a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán végeztem Gödöllőn.

Alapképzésen mezőgazdasági mérnökként, míg mesterképzésen növényorvosként diplomáztam. A tanulmányaimat követően a termelésben helyezkedtem el a feleségem családja által létrehozott vegyes profilú gazdaságban, ahol szántóföldi növénytermesztés és brojlercsirke hizlalás adja a termelés fő vezérfonalát. A szántóföldi növénytermesztés technológiájába mélyebben beleásva magam, találkoztam a precíziós gazdálkodással. Családi hátteremet tekintve erős a műszaki vonal, így nem is volt kérdéses, hogy azonnal az érdeklődésem középpontjába került.

A családi gazdaságunkban, ahogy sok más helyen is, az alapfelállás a sorvezetés volt. A beszerelt monitorok viszont a munkagépek vezérlését is tudták, így a technológia bevezetése plusz beruházást nem igényelt. A forgalmazó cég több eszközre is adott kipróbálási lehetőséget. Ilyen volt például nitrogénszenzor, illetve a hozamtérkép. Ezek minden csínját-bínját a beszereléstől a kiértékelésig, vagyis mind hardware, mind software oldalon lehetőségem volt alaposan megismerni és elsajátítani. Ezekkel az eszközökkel azóta is dolgozunk. Összeállt a sorvezetés, a munkagép vezérlés, az adatgyűjtés, ezek után csak az adatok számítógépes feldolgozása maradt hátra, amelyhez segítségemre volt egy mezőgazdasági modulokkal kiegészített térinformatikai szoftver. Mindezek mellett természetesen sok utánajárással, olvasással és tapasztalatcserével igyekeztem bővíteni ismereteimet.

Így sikerült belecsöppenni a precíziós gazdálkodás világába.

Jelenleg Mosonmagyaróváron az első hazai precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzésen igyekszem ismereteimet bővíteni, látókörömet kiszélesíteni.

A családi gazdaságban végzett munkám mellett időközben megalapítottam kifejezetten a precíziós gazdálkodás menedzselésével foglalkozó vállalkozásomat, melyben gazdálkodóknak nyújtok független tanácsadási szolgáltatást.

Remélem, blogbejegyzéseim is segítik majd a gazdatársakat eligazítani a precíziós gazdálkodás területén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lenyelte a dinnyemagot? Ezt jó, ha tudja!

2025. július 25. 13:10

Véletlenül lenyelte a dinnyemagot? Nem baj! De ha hasznosítani is szeretné, így érdemes fogyasztani.

Kártékony betolakodó: így védekezzünk a svábbogár ellen!

2025. július 25. 11:10

A svábbogár nemcsak kellemetlen látvány, hanem komoly higiéniai kockázatot is jelent. Mutatjuk, hogyan védekezhetünk ellene.

Nyári szárbontás: hatékony tápanyag-utánpótlás a szántóföldeken

2025. július 24. 16:10

Mikor célszerű nyáron szármaradványok bontását végezni, és mikor nem?

10 nyereséges kiskultúra: ezek a növények aranyat érnek

2025. július 24. 14:10

Levendula, sáfrány vagy csípős paprika – ezek a kultúrák lehetnek a kulcs egy sikeres vidéki vállalkozáshoz akár pár száz négyzetméteren.

Gyakorlati tapasztalatokkal bizonyítja a Precea szemenkénti vetőgép „rátermettségét” az Amazone

2024. március 21. 09:10

Egyedi módját választotta a német Amazone a Precea szemenkénti vetőgép reklámozásának. Spanyolországtól Kazahsztánig gazdákat kértek fel arra, hogy ismertessék a gyakorlatban szerzett tapasztalataikat.

Kulcsot adunk a precíziós gazdálkodáshoz!

2021. november 12. 08:59

Új időket élünk a mezőgazdaságban. A digitális forradalom már jelen van a mindennapjainkban. Olyan változások tanúi lehetünk nap mint nap, amelyek a 70-80-as évek agrotechnológiai fejlesztéseinek horderejét idézik fel. A felhasználók rengeteg információval találkoznak, szembesülhetnek ezek előnyével és jövőbe mutató szerepével. Arról azonban sokkal kevesebbet lehet hallani, hogyan építhetők be ezek a megoldások napjaink agrotechnológiájába.

Digitális fejlesztés a jövő kulcsa

2020. augusztus 27. 08:17

A precíziós gazdálkodás nem csak a növénytermesztésben van jelen, a kertészeti-, szőlészeti-, gyümölcs- és állattenyésztési ágazatokban is megjelennek adatalapú fejlesztések.

Léptesse be a XXI. századba használt vetőgépét!

2020. május 8. 09:41

A komplex helyspecifikus gazdálkodás egyik legfontosabb eleme a precíziós vetés.

Gépészet Videó