Gépészet

Gépfejlesztési trendek az Agritechnica kiállításon

Agrofórum Online

Napjainkban az egész agrárvilág a hannoveri Agritechnica kiállításról beszél, mivel a kétévente megrendezett esemény kiemelt jelentőségű a mezőgazdasági gépfejlesztés, gépgyártás és forgalmazás területén.

Rauch AGRONATOR műtrágyaszóró drón

A kiállításon bemutatott termékek alapján a fejlesztés fő irányai a következők szerint foglalhatók össze:
• teljesítménynövelés: motorteljesítmény (500-1000LE) és a munkagépek méretének növekedése (10 m-t meghaladó talajművelő gépek, 24 soros vetőgépek, stb.)
• elektromos hajtások (traktor, pótkocsi, munkagépek)
• digitalizáció (gépüzemeltetés, távműködtetés)
• robotizáció (szántóföldön, kertészetben, állattartásban)
• környezet- és talajkímélet (járószerkezeti fejlesztések)

(A teljeskörű tájékoztatás terjedelmi korlátozások miatt nem lehetséges, ezért az egyes témakörök újdonságai közül mutatunk be néhány jellemző megoldást)

Zöld jövő – Okos technológiák

A kiállítás vezérgondolata a Green Future – Smart Technology (Zöld jövő – Okos technológiák) a fenntartható jövőt jelképezi, amelyben a folyamatosan növekvő népesség megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszerrel történő ellátása a legnagyobb kihívás – mindez persze a természeti források megőrzése mellett. A fejlesztés vezérfonala a hatékony, precíz és környezet-barát technológiák megvalósítását lehetővé tévő megoldások létrehozása. Ennek eszköze a munkafolyamatok automatizálása, az intelligens adatkezelési rendszerek alkalmazása, amellyel optimalizálható a gépek működésének szabályozása, logisztikája, a műveletek dokumentációja, a termelés minőségbiztosítása. A hatékony technológiák megvalósításában a digitalizációnak mind nagyobb szerepe lesz. Az automatikus traktorkormányzás, a tápanyag- és terménytérképezés, valamint a szenzor technológiák támogatják a termelési folyamatokat és az adatrögzítést, amely nélkülözhetetlen a tervezéshez és a folyamat megfigyeléshez. A mezőgazdasági üzemek adatainak átlátható kezelése szükséges ahhoz, hogy a digitalizált megoldások széles körben elterjedjenek. Tény viszont, hogy a bemutatott innovációk, több mint 80%-át a digitális hálózati alkalmazás inspirálta.

Optimalizálás, precizitás, automatizálás

A mezőgazdasági technológiák legfontosabb fejlesztési trendjei az idei kiállításon tapasztaltak szerint nem változtak. Továbbra is meghatározó az elektronikus rendszerek jelenléte a gépbeállítás optimalizálásában, a precizitás növelésében és a folyamatok automatizálásában.

Az AGCO Fendt például bemutatta a Fendt e100 Vario akkumulátor hajtású traktorát, amely egy egész munkanapot képes dolgozni feltöltés nélkül. A traktorral hagyományos és elektromos teljesítményt igénylő munkagépek egyaránt üzemeltethetők.

A ZF cég a ZF- TERRA+ integrált generátoros rendszerét felhasználva kifejlesztette az eTRAC elektromos kerékhajtási megoldását. Ez a rendszer használható segédhajtások létrehozására, mint például a pótkocsi tengelyhajtásra, vagy az eke mélységhatároló kerekének hajtására is (Pöttinger). Az ilyen rendszerek kialakítása elvezethet a cég által meghirdetett Zero Emission Tractor vízió megvalósításához.

Környezet- és talajkímélő járószerkezetek fejlesztése

A teljesítmény- és tömegnövekedés okozta talajtömörítés megelőzése számos cég számára jelentett komoly kihívást. A vontatási hatásfok növelésének és egyúttal a talajtömörítés csökkentésének jól bevált módja a gumihevederes járószerkezet alkalmazása. Mind több traktor- és kombájngyártó alkalmazza a gumihevederes cégek által kifejlesztett új megoldásokat (pl. Camso Conversion Track System (CTS) High Speed).

Mások viszont saját fejlesztéssel igyekeznek versenyben maradni. Így tett a CLAAS is, amikor kifejlesztette új járószerkezetét (Terra Trac), amelyet az AXION 900 traktoron mutatott be.


Claas AXION 900 gumihederes traktor

A gumiabroncs-gyártók sem akarnak lemaradni a versenyben. A Trelleborg kifejlesztette a VIP (Változtatható Abroncsnyomás) rendszerét, amely egy intelligens megoldás, és amely a kombájn gumiabroncsok nyomásának önműködő beállítását teszi lehetővé. Munka vagy haladás közben a pontos terhelési adatokra reagálva optimalizálja az abroncs felfekvő felületét, ezáltal csökkentve a talajtömörítést. A vállalat másik megoldási javaslata a PneuTrac, az innovatív mezőgazdasági gumiabroncsok új generációja, amely ötvözi a radiál mezőgazdasági abroncsok és a gumihevederek előnyeit.

Robotizáció

A robotizáció célja a tudás technológia által támogatott transzferrel történő átvitele egy mechanikai folyamatba. A robotizáció elemei azok a szenzor rendszerek, amelyek alkalmasak a gépi adatok (pl. erő, nyomás) a mezőgazdasági anyagjellemzők (pl. mag, műtrágya, növényvédő szer, víz, termény) és környezeti paraméterek (pl. talaj, akadályok, időjárás) mérés általi meghatározására. A szenzoradatok értékelése és az okos algoritmusok felhasználása fontos módszer a szántóföldi műveletek végrehajtásánál. Az adatkezelés a robot megoldások létrehozásának alapvető feltétele.

Számos területen folynak fejlesztési munkák. Példaként említhető a gyom fajtájának és helyzetének gépi látás általi meghatározása és digitális adattá alakítása, amely lehetővé teszi az aktuátor (gyomirtó szerszám) szabályozását. A mechanikus aktuátor, mint amilyen a Garford cég Robocrop kultivátorán található, ökológiai előnyökkel jár, mivel lehetővé teszi a sorközi, sőt, a sorban lévő gyomok elpusztítását. Hasonló megoldás a CLAAS “CULTI CAM”, illetve a John Deere “AutoTrac Implement Guidance” berendezése. 

A Fendt által korában bemutatott kísérleti mini robotsereg (MARS) gyártás előtti stádiumba került és XAVER néven kerül majd forgalomba. A mini robotok együttműködését felhő alapú irányítással valósítják meg a kukorica precíz vetésének tervezésére, megfigyelésére és pontos dokumentálására. A Xaver projekt kulcseleme a kihelyezett robotok (6-12 egység) intelligens vezénylése. Az akkumulátor által működtetett elektromos motorokkal meghajtott kis tömegű robotok automatikus és folyamatos működésre képesek akár egész héten.

 

A drónok a felderítési feladatokon már túlléptek, a legújabbak már képesek könnyű terhelésű műveletek végrehajtására, mint például szőlőpermetezés vagy műtrágyázás (Rauch AGRONATOR octocopter+electrically driven DRACO one disc spreading unit).

A kiállításon a takarmányozás területén alkalmazható, speciális műveletek megvalósítására képes, kisméretű automatizált rendszereket is bemutattak.

A növénytermesztés területén használható robotok a kísérleti stádiumból elérkeztek a prototípus állapotba, és ennek eredményeként valószínűleg olyan korszakváltó időszak jön el a mezőgazdaságban, mint amilyen az elmúlt évtizedek automatizálási tevékenysége volt.

(Jóri J. Istán – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kubota Országos Tavaszi Demó 2025 – Ültetvényekben a Két-KATA gépei!

2025. június 30. 14:10

Májusban országjáró turné keretében öt helyszínen, élőben lehetett megtekinteni a Kubota ültetvénytechnológia legjobbjait.

Lemken munkagépekkel a tarló megmunkálásáért

2025. június 28. 14:10

A tarlóművelés hatékony eszköze lehet a talajkímélő, mulcsos technológia. A LEMKEN intelligens gépláncai segítik ebben a gazdákat.

John Deere: új generációs körbálázók a piacon

2025. június 19. 16:10

A John Deere új körbálázói intelligens vezérléssel és precíziós technológiával forradalmasítják a bálázást.

Jobb megelőzni, mint a szántóföldön bajlódni – gépfelkészítés profi módon

2025. június 13. 14:10

A modern gépek esetében különösen felértékelődik a professzionális szervizháttér és alkatrész-ellátás. Az AGROTEC csapata ezzel tisztában van.

Precíziós Műhely: bepillantás az Agrofil precíziós világába

2018. december 12. 07:44

A hallgatókat egy – a teljes precíziós eszköztárat felvonultató – kiállítással egybekötött konzultációra várta az Agrofil-SZMI Kft. Püskin, ahol a gyakorlatban alkalmazott és kevésbé alkalmazott technológiák teljes arzenálját mutatták be az érdeklődőknek.

Automatikus szarvasmarha istálló üzemeltetése a gyakorlatban – OkosFarm

2024. február 15. 09:10

A Senit Kft. 2013 óta foglalkozik mezőgazdasági telephelyek informatikai fejlesztésének kivitelezésével és üzemeltetésével. A cégen belül egy olyan telepfelügyeleti, automatizációs rendszert hoztak létre, amely az agrárium speciális igényihez igazodva nyújt megoldást az égető problémákra.

Változzon-e a talajművelés?

2018. augusztus 26. 19:18

Mindenhol van mit javítani, de most a kérdés ennél sokkal sarkosabban vetődik fel: legyen-e talajművelés?

Kulcsot adunk a precíziós gazdálkodáshoz!

2021. november 12. 08:59

Új időket élünk a mezőgazdaságban. A digitális forradalom már jelen van a mindennapjainkban. Olyan változások tanúi lehetünk nap mint nap, amelyek a 70-80-as évek agrotechnológiai fejlesztéseinek horderejét idézik fel. A felhasználók rengeteg információval találkoznak, szembesülhetnek ezek előnyével és jövőbe mutató szerepével. Arról azonban sokkal kevesebbet lehet hallani, hogyan építhetők be ezek a megoldások napjaink agrotechnológiájába.