Gyomirtás

A szója gyomirtásának tapasztalatai 2017 tavaszán

Agrofórum Online

A 2015-ben meghirdetett fehérjenövény-támogatásnak köszönhetően fokozódott a szójatermesztés iránti érdeklődés, és a vetésterület közel 40 %-kal nőtt, 70.000 ha fölé emelkedett. 5100 termelő vetett szóját, túlnyomó többségük 10 ha körüli területen. 2016-ra a termelők száma 1700-ra esett vissza, és a terület is 62.000 ha-ra csökkent. Ennek okait elemezve, látható, hogy a csökkenés leginkább a 10 ha alatti termelőket érintette. Ezek a termelők korábban soha nem foglalkoztak szójával, így a termesztéstechnológiában semmiféle tapasztalatot nem szereztek. Sokan nem érték el a minimálisan elvárható 1 tonna/ha átlagot sem. Amilyen nagy felbuzdulással kezdtek neki a szójatermesztésnek (és támogatás igénylésének), olyan gyorsan fel is hagytak vele.

Mezei acat Pulsar 1 l /ha kezelés után három nappal

A szója termesztésének sok buktatója van. A termőhely megválasztása, a talajművelés, a tápanyag-visszapótlás, a fajta, a vetés sortávolságának megválasztása, a megfelelő gyomirtó szer kiválasztása, a gyomirtás kivitelezése, egyéb növényvédelmi munkák elvégzése, hogy csak a legfontosabb tavaszi teendőket emeljük ki.

Ha a technológiai elemek sorában bárhol hibát vétünk, a szója ezt mindig terméscsökkenéssel „hálálja” meg. Ezek közül az elemek közül a szója gyomirtása az a terület, amiben a gazdák a legtöbbször vétenek hibát.

Az első kérdés a gyomirtásban, hogy alapkezelés vagy állománykezelés?


Bóly-Sátorhely kultivátorozott szója enyhe jégverés után

Javaslatunk: Az alapgyomirtást mindenképp el kell végezni. Ahhoz, hogy a szójaállomány tiszta, gyommentes maradjon, betakarításig szükség lesz egy vagy két felülkezelésre is. Az alapgyomirtásra 8 hatóanyag engedélyezett (1. táblázat). Ezekkel az egy- és kétszikűek elleni védekezést lehet megoldani. Közülük a termelők körében a legkedveltebb kombinációk:
• flumioxazin + dimetenamid (Pledge 50 WP 80-120 g/ha + Spectrum 1,4-1,5 l/ha),
• linuron (Afalon Dispersion 2-2,5 l/ha),
• klomazon (Command 48EC 0,2-0,6 l/ha önmagában),
• metribuzin + pendimetalin vagy dimetenamid (Sencor 600 EC 0,55 l/ha + Stomp 330 EC 3-4 l/ha vagy Spectrum 1,4-1,5 l/ha ),
• pendimetalin + dinetenamid (Wing 3,5-4 l/ha).

A gyomirtó szerek és kombinációik kiválasztásának fő szempontja a területre jellemző gyomnövények elleni hatékonyság! Ennek meghatározásához célszerű növényvédő szakember segítségét kérni.

A felülkezelésben jellemzően három hatóanyagot lehet felhasználni: az imazamoxot (Pulsar), a bentazont (Basagran, Benta 480, Troy 480) és a tifenszulfuron-metilt (Refine 50SX), illetve ezek kombinációit. Ezek közül a gyakorlatban mind használható, attól függően, hogy az alapgyomirtás után melyek a szójaállományban kelő gyomok. Nálunk, Baranyában, az ország legnagyobb szójatermő megyéjében, legfőbb és legáltalánosabb problémát a parlagfű okozza, de nagy mennyiségben van jelen a selyemmályva, csattanó maszlag, emellett a libatopfélék, keserűfűfélék, disznóparéjfélék és a szerbtövis fajok is. A felsorolt hatóanyagok/készítmények önmagukban vagy kombinációkban is használhatók. Itt új fejlesztés a Corum nevű gyomirtó szer, ami az imazamox és bentazon gyári kombinációja.

Külön kérdés az IMI- és Express-toleráns napraforgó árvakelés elleni védekezés szójában. Ezt a leggyakrabban kombinációkkal lehet megoldani, ebből a bentazon hatóanyag ne maradjon ki! Jó, de igen drága megoldás a Corum (1,9 l/ha) + Refine 50 SX (10-15 g/ha) vagy IMI-napraforgónál a Refine 50 SX (15 g/ha) + bentazon (2,0 l/ha) illetve Express-toleráns napraforgó ellen Pulsar (0,8 l/ha) + bentazon (2,0 l/ha). A nagyra nőtt 30-40 cm-es napraforgó elleni hatása nem lesz tökéletes. Itt marad végső megoldásnak a kézi kapálás. Nem lehet hatékonyan irtani a szója állományból a mezei acatot sem!


Most kell a felülkezelést elvégezni!

Amennyiben a terület fenyércirokkal fertőzött, a gyomnövény a táblázatban megadott egyszikűirtó hatóanyagok (kletodim, propaquizafop, quizafop-P-tefuril, quizalofop-P-etil) bármelyikével a szója állomány fejlettségétől függetlenül jól irtható.

Júniusi országos szója gyomirtási helyzetkép

A szójaállományok országosan, június közepén vegyes képet mutatnak, amit nagyban befolyásol, hogy a vetés és a gyomirtás mennyi csapadékot kapott.

Baranya megyében a helyzet jobb, mint az országos átlag. Tolnában – Baranyához hasonlóan – az alapgyomirtások jól sikerültek a csapadékeloszlástól és a csapadék mennyiségétől függően. Fejérben, Zalában, Somogyban inkább a szárazság okozott gondot, az alapgyomirtó szerek hatása ezért nem volt tökéletes. Legtöbb gazdaságban felülkezeléseket kellett végezni. Az állomány így elég vegyes képet mutat. Északnyugat-Magyarországon, Vas megyében több volt a csapadék, mint Győr-Moson-Sopron megyében. Kevés eső volt a Szigetközben, itt az egyszikűek pl. köles jöttek fel. Az alapgyomirtások a lokális esőnek megfelelően sikerültek, így majdnem mindenhol felülkezelésekre volt szükség. A Duna völgyében, Pakstól délre a szójatáblák megkapták a szükséges bemosó csapadékot – sőt, néha többet is, mint ami kívánatos –, ennek ellenére igen erős a gyomnyomás, nagy erőkkel folynak a felülkezelések. Északkelet-Magyarországon inkább a sok csapadék okozott gondot, a vetéseket több helyen csak szakaszosan tudták elvégezni pl. a Taktaközben. Itt is folynak a felülkezelések. Békés megyében – Mezőhegyes, Dombegyháza környékén, ahol a szójatermesztés centruma van – kevés volt a csapadék, szükség van a felülkezelésekre. A napokban lehullott 30 mm eső az utolsó pillanatban jött, de sokat segített a szójaállományokon.

Jelenleg az utolsó pillanatban vagyunk a felülkezelések elvégzéséhez. A megkésett gyomirtással a túlnőtt gyomok már nem irthatók kellő hatékonysággal. Nagyon fontos a jól beállított permetezőgép, a jól megválasztott szórófej, a permetlé koncentrációja és a permetezővíz keménysége is.


1. táblázat: A szója gyomirtó szerek hatékonysága (Forrás: Dr. Kádár Aurél 2017)
Nagyításhoz kattintson a képre!

A gyomirtás okozta stressz hatását jól kiegyenlíthetjük különféle bio-stimulátorokkal és egy újonnan kifejlesztett, speciálisan a szója tápanyagigényét kielégítő lombtrágyával (PLANTAL-SZÓJA FF – 2 l/ha) A speciális szója lombtrágyával a kezelést a virágzás kezdetén és a hüvelykötődés kezdetén is javasolt felhasználni. Gomba- és atkaölő szerekkel jól keverhető.

A cikkben leírtakat figyelembe véve tudunk megfelelő beállottságú, tiszta szóját betakarítani.

A 2017 tavaszán elvetett szója 66 ezer ha. A termelők a tavalyi rekordtermés után újra bizalommal fordulnak a szójatermesztés felé. Fontos feladatunk, hogy átadjuk ismereteinket egymásnak, hiszen az elmúlt évek legfontosabb szójatermesztési tapasztalata az, hogy a termesztéstechnológiát meg kell, és meg is lehet tanulni.

Dr. Bárány Sándor
Szójamag Kft., Szentlőrinc

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan terjednek a herbicid-rezisztens gyomok? 

2024. október 15. 16:10

A herbicid-rezisztens gyommagok szántóföldről szántóföldre és államhatárokon át történő elterjedésének egyik fő módja a szántóföldi munkagépekkel történő terjesztés.

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag!

2024. szeptember 6. 05:40

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet.

Az aszat visszaszorítása

2024. július 15. 13:10

Bár megjelenése fenyegető, és néha rendkívül invazívvá válhat, nem olyan nehéz visszaszorítani, mint sok más fajtát.

A gyomnövények elleni hatékony védelem kulcsfontosságú a termésbiztonság eléréséhez

2024. április 17. 11:10

A kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét jelentősen meghatározza a gyomnövények elleni védekezés eredményessége.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erősödött a moníliás gyümölcsfertőzés

2022. augusztus 31. 09:15

Az elmúlt időszak változékonyabb időjárása kissé emelte a talajok nedvességtartalmát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: jelentős a megbúvó fénybogarak száma

2023. április 4. 09:34

Április első napjaiban visszatért a hűvös, szeles, fagyveszélyes időjárás.

Mitől zsugorodnak a körte levelei?

2018. május 7. 13:03

T. László kérdése: A körtefáimon összezsugorodtak a levelek, hogy védekezzek?

Eljött az idő a vírusvektor rovarok elleni védekezésre

2021. október 18. 05:36

Az őszi vetésű kalászos gabonákra a tél előtti időszakban is leselkednek különböző növényvédelmi jellegű veszélyek. Javarészt a még álló kezeletlen gabona árvakeléseknek köszönhetően a vírusvektor rovarok és egyes kórokozók folyamatos veszélyt jelentenek a nemrég kikelt árpa, majd pedig a búza állományokra. Kellő odafigyelés és ha szükséges, védelem nélkül ezek a kalászosok súlyos mértékben elfertőződhetnek gabona vírusokkal és gombás eredetű betegségekkel is. Ezek közül a vírusos megbetegedések vektorai, a levéltetvek és kabócák elleni védekezés ideje jött el.