Gyümölcs

Roncsolásmentes gyümölcsminőség-vizsgálat

Agrofórum Online

A gyümölcs vizuális tulajdonságai vajmi keveset árulnak el annak ízéről. Egy alma, vagy például egy kiwi látványra vonzónak tűnhet, de sokszor egy falat után csalódottan tesszük félre a ,,tízórait”.

A gyümölcstermesztők természetesen nagy erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy megfeleljenek a fogyasztói követelményeknek. Az ágazatot e tekintetben megsegítendő, a Wageningen Egyetem most egy olyan új készülékkel állt elő, amely lehetővé teszi a termés roncsolásmentes vizsgálatát, amely segítségével következtetéseket lehet levonni a gyümölcs cukortartalmával, minőségével kapcsolatban.

Az elmúlt években az Egyetem kutatói az Agro Food Robotics program keretein belül kialakítottak egy úgynevezett ,,mindent az egyben” spektrális rendszert, amely közeli infravörös fénytartomány, valamint egy külön erre a célra fejlesztett szoftveres háttér segítségével képes végrehajtani a közvetlen gyümölcsvizsgálatot. Használat tekintetében a műszer kifejezetten egyszerű: az infravörös fény alá egy adag gyümölcsöt helyezünk, majd a kamera segítségével mérhető a gyümölcs által visszavert fény mennyisége. A szoftver ,,lefordítja” a reflektanciaadatokat, amelyek alapján kiszámítható a termés cukor- és víztartalma.

Eddig hogyan vizsgáltunk?

Egészen eddig a gyümölcsök cukortartalmát refraktométeres vizsgálatokkal határozták meg. Az innovációnak köszönhetően azonban nincs szükség az előbb említett vizsgálat alapjául szolgáló gyümölcspépre, vagy -lére. Ezzel egy idő- és anyagtakarékos megoldást kínálnak a szektor számára. A készülék további előnye, hogy egyszerre egy egész tétel gyümölcs is bevizsgálható. A termelők, és a megrendelők is előnyben részesítik az olyan homogén árut, amelyben minden gyümölcs egyforma érettségi fokkal, cukortartalommal, és egyéb fizikai paraméterekkel rendelkezik.

Hogy áll a fejlesztés?

A készülék olyannyira felhasználóbarát, hogy az ellátási láncban bárki képes kezelni. A műszernek egy kisebb változata is rendelkezésre áll, amellyel még a fán lévő termés összetétele is elemezhető.

Az eszközfejlesztést idén fejezték be, ám a mesterséges intelligencia alapú háttér finomhangolása még folyamatban van. Ennek az az oka, hogy a különböző gyümölcsök fizikai tulajdonságai, cukortartalma között jelentős különbségek állnak fenn, így minden egyes növényfajra különálló modellt szükséges fejleszteni. A vizsgálat más területekre is kiterjeszthető: felmerült például egyes növényi szaporítóanyagok víztartalmának meghatározása is, hiszen az sokat elárul a minőségről.

Az eszköz piaci bevezetését megelőző folyamatok jelenleg folyamatban vannak, és várhatóan már a jövő februári Fruit Logistican is találkozhatunk vele.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyümölcsfajok tápanyag-tartalékolása télre

2024. november 15. 09:40

Tavasszal a csonthéjasok virágzási időszakában még hideg a talaj, a gyökerek még nem kezdtek el igazán dolgozni, nincs jelentős tápelemfölvétel a talajból.

Ehetjük-e nyersen a kökényt?

2024. november 8. 06:40

A kökény magja, hasonlóan a sárgabarack és a mandula magjához, amygdalint tartalmaz, amely a szervezetben ciánsavra bomlik, és súlyos mérgezési tüneteket okozhat.

Hogy éri meg diót termelni?

2024. október 23. 13:10

A dió termesztésének sikerességéről kérdeztük az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát: évről évre színesebb a tapasztalatok köre.

Így teleltethető a pomelo

2024. október 23. 10:10

Közép-európai éghajlaton a cserepes Citrus maxima nyáron a szabadban tartható, mégpedig ott, ahol elegendő fényt és meleget kap.

Gyümölcsös szezonértékelő és jövőbeli kilátások

2020. augusztus 17. 11:17

A 2020-as gyümölcstermesztési szezont talán minden eddiginél nagyobb bizonytalanság jellemezte. Ebben az ágazatban nem csak a koronavírus-járvány okozott gondot. Az erős és sok napon át tartó tavaszi fagyok, majd a hosszú, száraz időszak után a júniusban egyszerre lezúduló csapadék sok gyümölcsöt tönkretett idén. Vajon van még perspektíva az ágazatban? Merre kell a termelőknek fejlődni és van-e kereslet a magyar gyümölcsre?

Kerti kalendárium – júliusi teendők a házikertben

2020. július 14. 13:13

Júliusban is várnak ránk a díszkertben gondozott növények, a veteményest lakó zöldségfélék, a gyümölcsfák, a gyógy-és fűszernövények, sőt a gyep is. Előtérbe kerülnek a júliusban károsító kórokozók és kártevők, fokozottan ügyelnünk kell az öntözésre és a gyomnövényekre is.

Csökkent tavaly az olasz gyümölcs kivitel

2019. május 8. 09:37

Az olasz friss gyümölcsök mennyisége tavaly az ország minden fő exportpiacán esett, de a legnagyobb mértékben Spanyolországban, ahova 30 százalékkal tudtak kevesebbet szállítani, mint a megelőző évben.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.