Gyümölcs

Szamócatermesztés szabadföldön és hajtatásban

Agrofórum Online

Lajosmizse a hazai szamócatermesztés egyik központjává nőtte ki magát az elmúlt években. Szabadföldi és hajtatott termesztéstechnológiát is alkalmaznak, ami kiváló lehetőséget nyújt a kétféle módszer összehasonlítására.

Lajosmizse határától nem messze fekszik az a nagyjából 1 hektár területű ültetvény, ahol Kisjuhász Attila feleségével, Kisjuhász Attilánéval és segítőjével, Suba Tiborral évtizedek óta foglalkozik szamócatermesztéssel. A termesztés kizárólag fekete fóliás talajtakarással borított bakháton történik szabadföldön és hajtatásban. Az öntözés és a tápanyag-ellátás csepegtetőszalagos öntözőrendszeren keresztül valósul meg. A palántákat ikersorba ültetik nagy adagú szerves trágya kijuttatása és a bakhátak elkészítése után, palántatípustól függően július-augusztus hónapban. A cikkünk tárgyát képező összehasonlító vizsgálat az’Alba’ fajtával telepített ültetvényben készült.

A teljes állomány szabadtériként, takarás nélkül telelt át, csak február 20-a után került fel a fólia a vázakra a hajtatott állomány fölé (1. kép).

1. kép: Az ’Alba’ szamócafajta hajtatásban (Fotó: Ugrina Szilvia)

A szabadföldi állomány is kapott némi védelmet, a termés 80 %-os érettségi állapotában eső- és jégvédelmi fóliát helyeztek fölé, mely a májusi heves esőzésektől és az esetleges jégveréstől volt hivatott óvni a növényeket (2. kép). A két technológia párhuzamos fenntartásának célja a folyamatos érés biztosítása volt.

2. kép Az ’Alba’ szabadföldi termesztése, eső- és jégvédő fóliával kiegészítve (Fotó: Ugrina Szilvia)

A szabadföldi termesztés és a hajtatás összehasonlítása

A két termesztési mód különbségei jól megfigyelhetők a vizsgálati eredmények alapján. A szabadföldi állomány vegetatív fejlettsége erősebb volt mind az őszi, mind pedig a tavaszi levelek mérésekor, de a hajtatott növényeknél sokkal előbb indult a generatív fejlődés (1., 2. táblázat).

Termés összesen (g) – hajtatásban
Hozam (g) Torz termés (g)
I. tő 86 0
II. tő 334 0
III. tő 337 28
IV. tő 305 89
V. tő 252 45
VI. tő 279 26
VII. tő 330 22
VIII. tő 231 11
IX. tő 228 0
X. tő 899 22
Összesen: 3281 243
Átlagosan: 328,1 24,3
Torz termés %-os átlaga 7,41

1. táblázat: Terméshozamok és torz termések hajtatásban (Ugrina, 2015)

Megállapítható, hogy hajtatásban a szamóca lényegesen korábban hozott termést (esetünkben 12 nappal), mely magasabb értékesítési árat biztosított a piacon. A hozam sokkal magasabb (esetünkben 929 g a különbség), és a szüretelt bogyók átlagtömege is nagyobb volt. A kiegyensúlyozottabb, állandóbb környezeti feltételeknek köszönhetően hajtatásban az érés elhúzódóbb, mint szabadföldön, és a gyümölcs minősége is egyöntetűbb, sokkal kevesebb a kisebb méretű, alacsonyabb áron értékesíthető szamóca az érés utolsó harmadában. Fólia alatt csak a nagyon erős fagy veszélyezteti az állományt tavasszal, ám a megporzás elégtelenségére oda kell figyelni. Emellett nagy gondot kell fordítani a hajtatásban arra, hogy megfelelő időben történjenek a növényvédelmi kezelések és a szellőztetés is biztosított legyen.

A szabadföldi technológia ezzel szemben kiküszöböli a megporzás hiányosságából eredő problémákat, hiszen a növények felett a rovarok járása akadálytalan. Előnyként említhető a zamatosság és ízletesség, mely a szabadföldi körülmények között sokkal erőteljesebben jelentkezik a gyümölcsöknél. Nem elhanyagolható pozitívum ezen kívül, hogy kevesebb növényvédelmi problémával találja magát szembe a termesztő.

A 1. és 2. táblázat a torz gyümölcsök hányadát is elemzi. A hajtatásban a torz termések nagy aránya a nem megfelelő megporzásból adódik. Ezen poszméhek betelepítésével lehet javítani.

Termés összesen (g) – szabadföldön
Hozam (g) Torz termés (g)
I. tő 123 1
II. tő 201 2
III. tő 144 5
IV. tő 308 35
V. tő 313 6
VI. tő 392 1
VII. tő 172 2
VIII. tő 425 0
IX. tő 151 0
X. tő 123 1
Összesen 2352 53
Átlago-san 235,2 5,3
Torz termés %-os átlaga (+15,2941 % fagyott virág) 2,25

2. táblázat: Terméshozamok és torz termések szabadföldön (Ugrina, 2015)

 

A szabadföldi körülmények között a növények kevesebb virágot hoztak, esetünkben 6,2 %-kal. A terméshozam a vizsgálat során 28 %-kal maradt el a hajtatott állomány eredményeitől. A szabadföldi technológia fontos eleme a tavaszi fagyvédelem, főleg ha termesztő berendezésen kívül nevelünk korai fajtákat. Erre mutat rá vizsgálatunk is, hiszen a tavaszi fagykár kiküszöbölésével 15 %-kal több gyümölcsöt értékesíthettünk volna. A tavaszi fagyvédelem egyik megfelelő eszköze szamócánál a fátyolfóliás takarás, mely egyszeri, nem több napon át tartó lehűlés esetén –10 °C-ig képes megvédeni a növényeket.

A fajtacsere több problémára is megoldást nyújthat

Az összehasonlító elemzés az ’Alba’ fajtával készült (3. kép).

3. kép: Az ’Alba’ szamócafajta gyümölcse (Fotó: Ugrina Szilvia)

A fajta az olaszországi Cesenából származik. A NEW FRUITS cég keresztezéses nemesítéssel állította elő, szaporító anyaga a 2002-2003-as évtől szerepel a piacon, az XCEU16744 európai fajtaoltalmi számon nyilvántartva. Erős habitusú, télállósága kiváló. Az Oidium gombával és a Xanthomonas baktériummal szemben ellenálló, Colletotrichumra azonban nagyon érzékeny. Az ’Alba’ darabos, piacos termést ad, ezért főleg áruházakban történő eladásra alkalmas, hiszen gyümölcse hosszan pulton tartható, ám kis piaci értékesítésre kevésbé alkalmas, hiszen cukortartalma alacsony (6,2 Brix), ami miatt a fogyasztók körében egyre kevésbé népszerű. Pozitív tulajdonságai ellenére a Kisjuhász-gazdaság is a fajta leváltása mellett döntött, hiszen a szamócatermesztésben is a piac követelményei az irányadók. Leváltására ’Joly’ (4. kép) fajtájú palántákat ültettek 2015 nyarán kísérleti jelleggel.

4. kép: A ’Joly’ szamócafajta (www.plantcoop.hu)

E fajta középkorai érési idejű, a ’Clery’ és a ’Darselect’ fajták keresztezésével állították elő. Előnyei között említhető kifejezetten zamatos, édes íze mellett, jó termőképessége. Ajánlják kimerült, tápanyagban szegény talajokra is, ahol szintén kiemelkedő eredményekre képes. A kis területen gazdálkodók gyakori problémája, hogy nincs minden évben lehetőség új területre telepíteni. Emiatt gyakran jelentkezik a talajuntság, ami jelentős terméskiesést okoz. A ’Joly’ fajta erre a problémára is megoldást hozhat.

 

Az Agrofórum átszerkesztett változata Ugrina Szilvia, Kajtár-Czinege Anikó: Szamócatermesztés szabadföldön és hajtatásban (2016. 5. szám, 144. old.) című írása alapján

Ugrina Szilvia, Kajtár-Czinege Anikó
Kecskeméti Főiskola, Kertészeti Főiskolai Kar

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Korai gyümölcshullás: mikor kell beavatkozni?

2025. július 1. 13:10

A júniusi gyümölcshullás természetes folyamat, de ha túlzott mértékűvé válik, komoly terméskiesést és anyagi veszteséget okozhat.

Ez az eper nem az, amire gondol – de igazi kincs!

2025. június 24. 14:10

Az eperfa nemcsak árnyékot adó fa, hanem gyógyhatású gyümölcs, állattakarmány és kerti kincs is – mégis kevesen ismerik valódi értékeit

Innovatív körtefajták

2025. június 14. 16:10

A konzervatív fajtahasználat veszélyeket rejt a körtetermesztésben. Ezt egyre többen fölismerik, és próbálnak nyitni az új fajták felé.

Cseresznye minden mennyiségben – fogyassza okosan!

2025. június 8. 16:10

A cseresznye nemcsak finom, de egészséges is. Szezonja rövid, de annál édesebb. Mutatjuk, mikor, hogyan szedje, tárolja és dolgozza fel!

Hozamfokozás napelemek segítségével

2021. augusztus 11. 06:36

A projektben az installáció potenciális hozamra gyakorolt kedvező hatásainak vizsgálata mellett cél az energiatermelés hatékonyságának felmérése is.

Miért indult pusztulásnak a folyton termő szamóca?

2023. szeptember 26. 04:36

Folyton termő szamócám pusztulásnak indult. Mi okozhatja az elhalást? Mit tehetnék ellene?

Mitől alakul ki szürkés színű penész a szamóca termésein?

2025. május 26. 04:38

Miért alakul ki szürkés színű penész a szamóca termésein? Hogyan védhetem ki ezt a problémát?

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben