Házikert

A madáretetés szabályai házikertben

Agrofórum Online

Mivel télen nem minden madarunk vonul el melegebb tájakra, így időszerű lehet a madáretetéssel is foglalkozni.

Az itt maradó madarak mellett természetesen Északról is érkeznek nálunk telelő madarak. A madarak megfigyelése és etetése a kisgyermekeknek is egy érdekes feladat, így minden kertbarátot csak bíztatni tudok, hogy szoktassa oda a madarakat a kertjébe!

Az sem mindegy, hogyan etetjük a madarakat, így ezen a listán fogunk sorba menni az MME ajánlása szerint. Az interneten sok információ kering, de nagyon sok a félrevezető, így hiteles forrásként ebben a témában is a MME – Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületet érdemes követni.

Alapvető tudnivalók madáretetésről

Alapvető tudnivaló, hogy a természet úgy alkotta meg a szabályait, hogy harmonikusan működnek, és ez a madarak világában sincs másképp. A madarakat amúgy nem kellene etetni, ha természetesebb életkörülmények lennének manapság. A madarak gond nélkül továbbrepülnek, ha egy terület táplálékbázisa megcsappan, emiatt nem kellene aggódjunk.

Ha mégis etetnénk és odaszoktatnánk magunkhoz a madarakat, akkor az első tartós fagyoktól március második feléig tart nagyjából az etetési időszak.

Az első tartós fagyoktól március második feléig tart nagyjából az etetési időszak (fotó: Pixabay)

Fekete napraforgó, némi gyümölcs és állati zsiradék elegendő a madáretetéshez, nem kell több ezer forintos csilivili etetőben és magkeverékekben gondolkodni.

Ha már viszont a gyümölcsöket említettem, ez nem narancsot és banánt jelent, hanem almát és természetben szedhető bogyókat inkább!

Etető mellé itatóról is gondoskodni kell

A téli madáritató nagyon vonzó a madarak számára, sokkal érdekesebb lehet, mint maga az etető.

Amire a költési időszakban is figyelni kell

Ritkán említett, de annál fontosabb dolog: a költési időszakban már semmiképp se etessük a madarakat, mert a kis fiókák nem képesek megemészteni a magkeverékeket és tömeges pusztulásukhoz fog vezetni a jószándékkal kikövezett út is.

Nem az etetés a cél!

Most, hogy az alapvető etetési kérdéseket összefoglaltam, maradt a végére még egy fontos információ, melyet sokan tévesen közelítenek meg.

A madaraknál az etetéssel nem az a cél, hogy életben tartsuk őket, hanem az, hogy magunkhoz közelebb csalogassuk!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Carnadine – új, folyékony rovarölő permetezőszer repcében és almában (videó)

2023. április 12. 14:24

A szokásosnál 25%-kal több acetamiprid hatóanyag hektáronként.

Ha kevés az alma a fákon, nem lesz jól tárolható a termés!

2024. október 17. 08:40

Az almák romlását a tárolóban okozhatják különféle kórokozók, ezt a jó növényvédelemmel kell kiküszöbölni. Mostani cikkünkben nem erről, hanem az élettani okokra visszavezethető károsodásokról lesz szó. Ezt elsősorban a gyümölcsök rossz kalcium-ellátottsága okozza.

Már támad a vértetű is?

2019. július 26. 07:36

G. Krisztina kérdése: A csatolt képeket nem nálam fotóztam, de rá két hétre a saját almafámon is megtaláltam, kevésbé súlyos formában. Fehér, nedves pamacsok, szabad szemmel nem látni, mi van bennük?

Csökkent tavaly az olasz gyümölcs kivitel

2019. május 8. 09:37

Az olasz friss gyümölcsök mennyisége tavaly az ország minden fő exportpiacán esett, de a legnagyobb mértékben Spanyolországban, ahova 30 százalékkal tudtak kevesebbet szállítani, mint a megelőző évben.