Házikert

Hogyan tervezek fenntartható kerteket? – Íme az alapok!

Agrofórum Online

A valóban fenntartható kertek tervezésének sok alapszabálya van, és messze más, mint ami a leginkább a köztudatban van. Egy fenntartható kert esetében már az alapoknál úgy kell eljárni, hogy körültekintőek legyünk minden téren. Ezeket az alapokat hoztam mai témának, melyeket mi betartunk minden egyes kert tervezésénél.

Hosszú-hosszú éveken keresztül azt gondoltam, hogy elsősorban az a jó, ha a megrendelő igényeit elkészítem és pont. Aztán sok évvel ezelőtt, még jócskán a nagy “fenntarthatósági láz” előtt eszméltem rá, hogy meghazudtolom önmagam, ha nem arról szól a kert tervezése, amiben hiszek, hanem csak mások elképzeléseit tartom szem előtt, és nem veszem figyelembe a kert, a talaj, a környezet igényeit. Igen, én is terveztem sziklakertes – gyepes – tujasoros kertet, mert erre volt igény, és megfordult mediterrán hangulatú kert terve is a kezemben, és bár elmondtam, hogy fel kell készülni a sok fenntartó munkára, mégis más emberként szemléltem akkor a tervezési folyamatot.

Az alapok nem változtak meg teljesen, mert az első akkor is a talaj megismerése volt, de ma már mégis több szempontot figyelek egy jól működő, valóban fenntartható kert esetében.

Minden a talajnál kezdődik

Egy fenntartható kertnél még inkább fontos, hogy a talajt úgy ismerjük, mint a tenyerünket. Minden talaj más, és minden talaj másképp viselkedik. Két telekforma, lejtés sem egyforma, és minden kertben máshol gyűlik fel a víztöbblet, másképp szivárog el egy nagy eső utáni vízmennyiség is.

Egy igazán fenntartható céllal épített kertnél havonta vagy kéthavonta meglátogatom a területet a tervezés során és alaposan kifaggatom az ügyfelet is, hogy vajon mikor hol olvad el hamarabb a hó, mikor mennyire és hova süt a nap, és hogyan állunk a talajvízzel. A talajszerkezet ismerete sokban segíti majd a munkánkat.

Veteményes minden kertbe kellene, hiszen manapság a legnagyobb érték, ha magunknak termelhetünk zöldségeket, gyümölcsöket

Esőkertek, erdőkertek és veteményes keveréke

A köztudatban talán az erdőkert a legismertebb fenntartható kerttípus, amit ha okosan kombinálunk esőkerttel, akkor akár egy öntözésmentes évelőágyást is kialakíthatunk egy erdős-lombos fás környezet mellett.

De ha ennyire természetközeli a tájkép a kertben, hogyan fér meg benne a veteményes?

Veteményes minden kertbe kellene, nem csak a fenntartható szellemben épültekbe, hiszen manapság a legnagyobb érték, ha magunk termelhetünk friss zöldséget, gyümölcsöt.

Ezt tehetjük akár önöntözős magaságyásokba, hogy a csapadékot a lehető legjobban hasznosíthassuk.

Miért fontos minden apró részlet megfigyelése?

Minden kerttulajdonos vágyik különleges növényekre, netán mediterrán származásúakra is. A magnólia is egy olyan díszfa, melynek védett hely kell, főleg az első pár évben. Ehhez tudni kell viszont, hogy a kertnek melyek a védett zugai.

Amikor időről időre megfigyelek egy üres telket, kertmaradványt egy építkezés után, akkor sok olyan információm lesz a kertről, mely hosszútávon megalapozza a kert fenntarthatóságát. Hol olvad el először a hó? Valószínűleg ott egy melegebb zug van. Hol folynak össze a talajmenti vizek, hol alakulnak ki sárosabb foltok? Oda érdemes a vizet jobban szerető növényeket ültetni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Egyelés – nemszeretem feladat, de nagyon fontos!

2023. április 30. 05:36

Az egyelés igazi türelemjáték, és bizonyos növényeink esetében kihagyhatatlan a csírázás utáni időszakban. Mit jelent pontosan ez a művelet? Mikor érdemes elvégezni, és hogyan csináljuk, hogy megfelelően fejlődjenek a növényeink?

Milyen magas legyen a magaságyás?

2024. augusztus 16. 14:40

Sokan nincsenek tisztában vele, milyen mély talajban érzik jól magukat a zöldségnövények. Magaságyás-okosító.

Megerősítette éves árbevételi kilátásait a KWS

2021. május 23. 09:38

A KWS csoport nettó árbevétele 5,8 százalékkal emelkedett a vállalat 2020/2021-es pénzügyi évének első kilenc hónapjában.

A szokottnál hamarabb kezdték el a sütőtök betakarítását

2022. augusztus 22. 11:34

A sütőtök szereti a meleget – ezért a száraz nyárnak kevés hatása van a terméshozamra.