Házikert

Hogyan tervezek fenntartható kerteket? – Íme az alapok!

Agrofórum Online

A valóban fenntartható kertek tervezésének sok alapszabálya van, és messze más, mint ami a leginkább a köztudatban van. Egy fenntartható kert esetében már az alapoknál úgy kell eljárni, hogy körültekintőek legyünk minden téren. Ezeket az alapokat hoztam mai témának, melyeket mi betartunk minden egyes kert tervezésénél.

Hosszú-hosszú éveken keresztül azt gondoltam, hogy elsősorban az a jó, ha a megrendelő igényeit elkészítem és pont. Aztán sok évvel ezelőtt, még jócskán a nagy “fenntarthatósági láz” előtt eszméltem rá, hogy meghazudtolom önmagam, ha nem arról szól a kert tervezése, amiben hiszek, hanem csak mások elképzeléseit tartom szem előtt, és nem veszem figyelembe a kert, a talaj, a környezet igényeit. Igen, én is terveztem sziklakertes – gyepes – tujasoros kertet, mert erre volt igény, és megfordult mediterrán hangulatú kert terve is a kezemben, és bár elmondtam, hogy fel kell készülni a sok fenntartó munkára, mégis más emberként szemléltem akkor a tervezési folyamatot.

Az alapok nem változtak meg teljesen, mert az első akkor is a talaj megismerése volt, de ma már mégis több szempontot figyelek egy jól működő, valóban fenntartható kert esetében.

Minden a talajnál kezdődik

Egy fenntartható kertnél még inkább fontos, hogy a talajt úgy ismerjük, mint a tenyerünket. Minden talaj más, és minden talaj másképp viselkedik. Két telekforma, lejtés sem egyforma, és minden kertben máshol gyűlik fel a víztöbblet, másképp szivárog el egy nagy eső utáni vízmennyiség is.

Egy igazán fenntartható céllal épített kertnél havonta vagy kéthavonta meglátogatom a területet a tervezés során és alaposan kifaggatom az ügyfelet is, hogy vajon mikor hol olvad el hamarabb a hó, mikor mennyire és hova süt a nap, és hogyan állunk a talajvízzel. A talajszerkezet ismerete sokban segíti majd a munkánkat.

Veteményes minden kertbe kellene, hiszen manapság a legnagyobb érték, ha magunknak termelhetünk zöldségeket, gyümölcsöket

Esőkertek, erdőkertek és veteményes keveréke

A köztudatban talán az erdőkert a legismertebb fenntartható kerttípus, amit ha okosan kombinálunk esőkerttel, akkor akár egy öntözésmentes évelőágyást is kialakíthatunk egy erdős-lombos fás környezet mellett.

De ha ennyire természetközeli a tájkép a kertben, hogyan fér meg benne a veteményes?

Veteményes minden kertbe kellene, nem csak a fenntartható szellemben épültekbe, hiszen manapság a legnagyobb érték, ha magunk termelhetünk friss zöldséget, gyümölcsöt.

Ezt tehetjük akár önöntözős magaságyásokba, hogy a csapadékot a lehető legjobban hasznosíthassuk.

Miért fontos minden apró részlet megfigyelése?

Minden kerttulajdonos vágyik különleges növényekre, netán mediterrán származásúakra is. A magnólia is egy olyan díszfa, melynek védett hely kell, főleg az első pár évben. Ehhez tudni kell viszont, hogy a kertnek melyek a védett zugai.

Amikor időről időre megfigyelek egy üres telket, kertmaradványt egy építkezés után, akkor sok olyan információm lesz a kertről, mely hosszútávon megalapozza a kert fenntarthatóságát. Hol olvad el először a hó? Valószínűleg ott egy melegebb zug van. Hol folynak össze a talajmenti vizek, hol alakulnak ki sárosabb foltok? Oda érdemes a vizet jobban szerető növényeket ültetni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Cultilene kőzetgyapot: ideális termesztőközeg a paradicsom számára

2021. május 19. 09:37

A Cultilene kőzetgyapot lehetővé teszi a víznek és az EC értékének könnyű szabályozását a gyökérzónában, továbbá piacképessége és újrahasznosíthatósága szintén kedvező tényezőkként említhetők.

Eperrel, görögdinnyével és fehér paprikával is átverik a fogyasztókat

2019. május 8. 10:47

Az import nagyon sok esetben hordozza annak a kockázatát, hogy olyan növényvédő szerrel volt kezelve, ami a magyar ellenőrzéseken megbukna.

Ízessé válhatnak a bolti paradicsomok a jövőben

2019. május 24. 05:36

Elképzelhető, hogy kutatók most megtalálták az ízhiány problémájára a megoldást! Munkájuk során körülbelül 5000 új gént találtak, ezzel vélhetően teljesen fel tudták térképezni a paradicsomfajtákban előforduló géneket, melyek között ott van a paradicsom zamatos ízéért felelő gén is!

Miért lila a paprika termése?

2023. október 6. 04:39

Kérem válaszukat: miért lila ősszel a paprika termése?