Házikert

Hogyan védekezzünk hatékonyan, organikusan a liszteskék ellen?

Agrofórum Online

Szobanövényekre és üvegházban termesztett növényekre egyaránt veszélyes egy apró kis rovarféle, amely nem elég, hogy táplálkozási szokásaival károsítja az állományt, de számos vírus terjesztéséért is felelős. Ismerjük meg a liszteskéket!

A liszteskék vagy molytetvek (Aleyrodidae) apró termetű rovarok, amelyek számos szintetikus növényvédő szerrel szemben rezisztenciát fejlesztettek ki, ami megnehezíti az ellenük folytatott vegyszeres védekezést. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan szabadulhat meg a liszteskéktől bizonyítottan bevált, organikus módszerek segítségével.

A szobanövényeken, paradicsomokon és üvegházakban gyakori egy olyan nedvszívó rovar jelenléte, amely gyakran sűrű csoportokban fordul elő a levelek alján. Ez a rovar az üvegházi molytetű vagy házi liszteske (Trialeurodes vaporariorum).

Ha a fertőzött növényeket megbolygatják, kifejlett egyedek hatalmas felhői szállnak a levegőbe. Mind a bábok, mind a kifejlett egyedek károsítják a növényeket azáltal, hogy a növény nedveit kiszívják az új hajtásokból, ami a növekedés elmaradását, a levelek sárgulását és a terméshozam csökkenését okozza. A növények legyengülnek és fogékonnyá válnak a betegségekre.

A levéltetvekhez hasonlóan a liszteskék is mézharmatot termelnek, ezért a levelek ragacsosak lehetnek, vagy fekete korompenész boríthatja őket. Ezenkívül számos növényi vírus terjesztéséért is felelősek. A gazdanövények közé több mint 250 dísznövény és zöldségféle tartozik.

A citrusfélék, a tök, a mikulásvirág, a burgonya, az uborka, a szőlő, a paradicsom és a hibiszkusz gyakran fertőzöttek. Ha apró, fehér, légyszerű rovarokat észlel a növényein, akkor szinte biztos, hogy liszteske-fertőzéssel lehet dolga.

Mit tudunk róluk?

  • A liszteskék parányi (legfeljebb 2 mm-es), molylepkére emlékeztető növénytetvek.
  • Szárnyaik egyforma hosszúak és fehér, lisztszerű finom viaszos por vonja be őket.
  • Bár „legyeknek” (White Flies) nevezik őket, ezek a rovarok nem valódi legyek.
  • Szárnyuk azonban van, és képesek repülni.
  • A liszteskék jellemzően csoportokba tömörülve fordulnak elő a levelek alján. Alakjuk kissé háromszög alakú. Nappal aktívak, és ha megbolygatjuk a növényt, azonnal szétszóródnak, így jobban láthatóak, mint egyes éjszakai rovarkártevők.
  • A liszteskéknek több száz faja létezik, de a legtöbbjük csak néhány gazdanövényt támad meg.
  • A kertészetekben azonban azok a liszteskék a legproblémásabbak, amelyek a növények szélesebb körét érintik.

Milyen növények fogékonyak a liszteskékre?

A liszteskék a növények széles skáláján táplálkoznak, beleértve a dísznövényeket és a zöldségeket (leggyakrabban a paradicsomot, a padlizsánt és a paprikát támadják meg), de az uborkán, az édesburgonyán és a tökön is megtalálhatók, és vannak olyan fajok, amelyek a citrusféléket, az édesburgonyát és a káposztafélék családjába tartozó növényeket támadják meg.

Hol keressük a liszteskéket a növényeken?

A liszteskék jellemzően az új hajtásokon szeretnek táplálkozni, ezért először a frissen kibontott levelek közelében kell keresni őket. Ellenőrizzük a levelek alját, különösen az erek környékén, hátha akadnak köztük fehér rovarok, amelyeket esetleg nem könnyű észrevenni. A levelek felületét is megtapogathatjuk ragacsos mézharmat után kutatva.

Ha a liszteskék táplálkoznak, akkor hirtelen mind egy rajban repülnek el a levelekről, ezzel jelezve jelenlétüket. A levelek alján petéket is találhatunk. Ez azt jelzi, hogy egy teljesen új nemzedék van kialakulóban. A petékből születő, lábak nélküli, apró, fehér oválisra emlékeztető lárvák nem mozognak, hanem azonnal elkezdik szívni a növényi nedvet. Emiatt a kertészek figyelmét gyakran elkerülik a liszteskék, amíg már túl késő nem lesz.

Hogyan győzzük le hatékonyan a liszteskéket?

  • A ragacsos csapdák segítenek a felnőtt populációk nyomon követésében és visszaszorításában.
  • Erős vízsugárral le lehet verni a nagyobb rovar-csoportosulásokat a növényekről – ezzel csökkentheti a kártevők számát.
  • E kártevő természetes ragadozói közé tartoznak a hasznos rovarok, például a katicabogarak, valamint a zöldfátyolkák lárvái, amelyek a petéikkel táplálkoznak, és a liszteske parazita, amely elpusztítja a nimfákat és a bábokat. A legjobb eredmény elérése érdekében akkor végezzük a kibocsátást, amikor a kártevők szintje alacsony vagy közepes.
  • Ha a liszteske-populációk magasak, használjunk a legkevésbé mérgező, rövid élettartamú szerves növényvédő szert, majd engedjük szabadon a ragadozó rovarokat a védekezés fenntartásához. Miután a hasznos rovarokat kiengedtük, nem ajánlott rovarölő szereket használni, mivel a liszteskék általában ellenállóak, így a növényvédő szer elpusztíthatja ezeket a természetes ragadozókat, amelyek segítenek nekünk.
  • Alkalmazzunk alumínium fényvisszaverő talajtakarót a szezon elején, különösen a zöldségfélék, például a paradicsom és a paprika körül. A fényvisszaverő talajtakaró megnehezíti a liszteskék számára, hogy megtalálják az általuk kedvelt növényeket.
  • Súlyos fertőzöttség esetén a kálium-szappan gyorsan hat. A rövid élettartamú természetes növényvédő szer úgy fejti ki hatását, hogy károsítja a lágy testű rovarkártevők külső rétegét, ami órákon belül kiszáradást és pusztulást okoz. Oldjuk fel a szappant vízben és permetezzük be ezzel a növényeket, és ismételjük meg addig a folyamatot, amíg a kártevők jelen vannak.
  • Használhatunk organikus Neem-olajat zöldségfélékre, gyümölcsfákra és virágokra, hogy elpusztítsuk a petéket, lárvákat és a kifejlett egyedeket.

(Fotó: Koppert Canada/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért ne hagyjuk a leveleket a diófa alatt?

2024. november 24. 10:10

A juglon a diófa különböző részeiben, így például a levelekben, a termésben és a gyökerekben is megtalálható.

Hogyan alkalmazzunk algakivonatokat a kertben, és miért érdemes használni?

2024. november 24. 05:40

Az algákban közel 100 féle bioaktív alkotóelem van, melyeket a termesztésre szánt növények is hasznosítani tudnak.

Miért sárgul el télen a vízipálma?

2024. november 23. 05:40

Őszre vissza kell vinnünk a vízipálmát a lakásba. Ott viszont hamar elkezd sárgulni. De mi okozza?

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

„Először próbáljuk ki a Propulse-t” - Nyereményjáték

2020. április 6. 10:40

Az Agrofórum nyereményének átadásakor a család két tagjával, a fiatalabb és az idősebb generáció egy-egy képviselőjével beszélgettem.

Időszerű a fuzáriózis elleni védekezés

2023. május 25. 05:36

Az őszi búzát megfertőző kórokozók által előidézett növénybetegségek közül a gazdálkodók számára az egyik legnehezebben leküzdhető akadályt a kalászfuzáriózis jelenti.

Miért világosak a naspolya levelei?

2018. május 7. 13:42

H. Lajos kérdése: a holland óriás naspolyának miért világosak a levelei, mi a problémája, mivel védekezzek ellene?

Parlagfű elleni vizsgálatok levél alá történő permetezési technikával, napraforgóban

2018. október 9. 14:41

A levél alá történő permetezési technika régóta ismert, az 1960-1970-es években alkalmazták tág térállású kultúrákban az alapkezelések hibáinak korrigálására. Ennek, a csaknem elfeledett alkalmazási módnak az újraértelmezését a térinformatikával támogatott módszerek teszik lehetővé, melyek segítségével elkerülhetők a fitotoxikus káresetek.