Házikert
Házikert

Kertünk talajának minőségi javítása tavasszal

Kertünk talajának minőségi javítása tavasszal

Agrofórum Online

Egy jó minőségű kerti föld lélegzik és tele van ásványi anyaggal, élőlénnyel. A sok műtrágyával és más vegyszerrel kezelt talajban ezek az élőlények elpusztulnak, elpusztulhatnak, így a körforgás megszűnik, a növények könnyedén megbetegednek, fogékonyak lesznek a kártevőkre és a betegségekre is. Egy összetapadt, agyagos, építkezés után visszamaradt sittes talaj nem alkalmas ültetésre. Ebben az esetben talajcserére van szükség.

Első lépésként ismerjük meg kertünk talaját. Ássunk fel egy részt és vizsgáljuk meg milyen a szerkezete, morzsalékos laza, netán összetömörödött agyagos? Ma már különböző mérőműszerekkel mérni tudjuk a talaj pH értékét, így megnézhetjük, hogy meszes, savanyú vagy semleges pH értékű földünk van.

A földigiliszta vagy egyéb rovarok jelenléte a legjobb. Ha ezek hiányoznak kertünkből érdemes akár betelepíteni is őket. Ezek a kis hasznos, ám nem túl kedvelt állatok, szó szerint felássák helyettünk a talajt tavasztól őszig.

Ha a talaj minősége nem megfelelő, tavasszal ássuk fel a kertet és válasszunk talajjavító anyagot. Ez lehet jó minőségű komposzt (sötét színű, morzsalékos anyag), amely nagy mértékben javítja a talaj minőségét. De adhatunk hozzá istállótrágyát (szerves trágyát) is, amelyet jó mélyen forgassunk be a földbe. Erre jöhet egy réteg komposzt vagy humusz kerti földdel keverve.

Ősszel és tavasszal is érdemes a talajt „szellőztetni”, vagyis jó alaposan felásni és elgereblyézni. Az ősszel lehullott faleveleket, és a nyáron levágott füvet soha ne égessük el, hanem komposztáljuk és forgassuk vissza a talajba. A komposzthoz egész évben gyűjthetjük akár a konyhai hulladékot, akár a kerti hulladékot is.

Ha megfelelően gondoskodunk minden évben kertünk talajáról, tavasztól őszig lombtenger és virágmező lesz kertünkben, a növények „meghálálják”.

Forrás:

https://www.kertvarazsmagazin.hu/tavaszi-kert/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így fiatalíthatjuk meg az orgonabokrunkat

2024. május 1. 08:10

Amennyiben felkopott a növényünk, télen erősebben visszavághatjuk egy fiatalító metszésre, így ismét megerősödhet.

A bazsarózsa öntözése, metszése, trágyázása

2024. április 29. 09:10

A bazsarózsa kedveli a napos, világos helyeket, és jól reagál a bőséges tápanyagellátásra. Fontos a rendszeres öntözése is, mivel nagy a vízigénye.

18 váratlan tény a kukacvirágról

2024. április 28. 14:10

A Portulaca grandiflora, leggyakoribb magyar nevén kukacvirág igénytelen növény, mégis a kertek éke. Cikkünkből most alaposan megismerheti.

Így dekoráljon muskátlival!

2024. április 27. 16:10

A muskátli élénk színű virágaival nemcsak cserepekben és balkonládákban kitűnő dísz, ezek a könnyen gondozható növények falakon is remekül mutatnak.

Milyen növény a mángold? Mit érdemes tudni róla?

2023. február 14. 04:36

Azt hallottam, hogy nagyon egészséges és sokféleképpen elkészíthető a mángold. Milyen növény a mángold? Mit lehet tudni a termesztéséről?

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.

Milyen növény alkalmas a szőlősorok talajának takarására?

2019. május 14. 05:33

Cs. Marianna kérdése: Milyen talajtakaró növény alkalmazását javasolják a szőlőültetvények soraiban, sorközeiben?

Mi a haszna a vetésforgónak a kiskertekben?

2020. március 27. 04:37

N. Béláné kérdése: Mi haszna van a vetésforgónak? Kiskerti alkalmazása is ajánlott?