Házikert

Készítsen házilag önöntözős balkonládát!

Agrofórum Online

Bár az utóbbi évben nem igazán fenyegetett minket az a veszély, hogy hosszabb időre elutazzunk messzi tájakra, de az önöntözős balkonláda és dézsa akkor is praktikus, ha csak a mindennapos öntözés plusz terhét akarjuk levenni a vállunkról. Ezzel a módszerrel tavaly végre elértük azt a sikert, hogy az alföldi, igen aszályos klímájú és déli fekvésű ablakpárkányainkon is elég volt heti egyszer öntözni a balkonládákat.

Hogyan kezdjen hozzá?

Természetesen minél mélyebb, nagyobb a balkonláda, annál jobb. De egy átlagos balkonládával és akasztós ampolnanövényekhez készült műanyag cseréppel is kivitelezhető a megoldás.

Az egész művelethez szükség lesz geotextilre, jó minőségű balkonnövényekhez való talajkeverékre, agyaggranulátumra és egy ollóra.

A balkonládákat takarítsuk ki alaposan, ne legyen vízköves, koszos. Fontos, hogy az alján ha vannak lyukak, akkor leragaszthatók vagy betömhetők legyenek. Ezért kell, hogy tiszta legyen. Ezeket én ragasztópisztollyal tömítettem ki és garantáltan jól működött tavaly.

Hogyan készítsem el?

A kitisztított balkonládának akkor tömjük be az alján az elfolyó nyílásokat, hogy a drénvíz bent tudjon maradni.

A ládák aljába legalább két ujjnyi vastagon szórjunk bele agyaggranulátumot, mely a drénréteg szerepét fogja betölteni.

Az agyaggranulátum célszerűen nem keveredhet majd a talajjal, így a két réteg közé kerül bele a geotextil. A geotextilt érdemes a ládák pereméig felfuttatni belülről, mert könnyebb lesz a talajt utána beletölteni a ládába, nem fog félrecsúszni a geotextil sem munka közben. Ráadásul a geotextil szépen átnedvesedik és a láda oldalán lévő közeget is nedvesíteni tudja, ami a gyökereknek fog kedvezni majd.

Ha megtöltöttük a talajkeverékkel a geotextil feletti részt, akkor jöhetnek bele a növények és gyakorlatilag az első öntözést követően készen is vagyunk.

Hogyan működik az önöntözős balkonláda?

Az öntözést követően a felesleges víz a drénrétegbe szivárog de nem tűnik el onnan. A növények gyökere érzékeli a nedvességet és a gyökerek elkezdenek a drénréteg felé növekedni és átszövik idővel a geotextiles rétegen keresztül is magukat és a drénvízből is tudnak csemegézni. A geotextil előszeretettel nedvesedik viszont át, ami így közvetve nedvesíti a talajunkat is.

Nagyon száraz napokon még déli oldalon is balkonládaként a heti egyszeri öntözés is elegendő volt, pedig muskátli-lobélia-szúnyogűző összeültetés elég nagy lombtömeget tudott megnevelni, ami rendkívül vízigényes is idővel. A petúniákkal és más egynyáriakkal is kiválóan működött a rendszer, érdemes kipróbálni!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A díszcsalán téli gondozása

2024. december 22. 10:10

A téli időszakban gondos ápolást igényel, mert meleg éghajlati származású növényként érzékeny a hidegre és a fagyra.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

Jól fejlődik a búza és a repce is a szárazság ellenére

2020. április 8. 10:17

Jelenleg a legnagyobb kihívás az öntözéshez szükséges infrastruktúra kiépítése: a következő 20 évben komoly fejlesztések várhatók ezen a területen.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

Mitől színeződtek el a pluméria levelei?

2023. október 17. 04:40

Magaságyásban nevelt Plumeria növényem levelei furcsán elszínesedtek, fehéres színük lett. Meg lehet állapítani, hogy mi történt vele, megmenthető még?