A fatüzelésű kályhatulajdonosok gyakori kérdése, hogy mi legyen a sok hamuval? De ugyanígy a grillezőből, kemencéből kikerülő hamu is idetartozik.
A fahamut a kertben nagy becsben tartják a biokertészek is. Természetesen ez akkor igaz, ha valóban fahamuról beszélünk, és bár a törvény tiltja a szemét égetését, tudjuk jól (érezzük is sajnos), hogy sokan ezt figyelmen kívül hagyják. Viszont az égetés után visszamaradt mindenféle műanyaghulladékok végterméke azért nem a tiszta fahamuval egyenlő.
Burgonyabogár ellen is jó a fahamu
A vetőburgonya gumói alá fahamut szórunk, és úgy készítünk utána bakhátat, ezzel távol tudjuk tartani a burgonyabogarakat.
Ugyanígy többen esküsznek a borsó- és babvetésnél is a fahamuval való takarásra a talajban, hogy a kártevőket távol tarthassuk. Ez utóbbit még nem próbáltam, de a burgonyabogár ellen a padlizsánnál és burgonyánál már bevált ez a módszer.
Amit a fahamuról tudni érdemes
Még a háború idején hamulúgból szappant is főztek, edényeket is súroltak vele, így igazán univerzális anyagnak számított a fahamu.
Például állatok alá is javasolták egyidőben szagtalanító hatása miatt.
Viszont azt fontos tudni, hogy erősen lúgosító hatású a kémhatása miatt: pH-ja 10-13 közötti.
A fahamu esetében a kiindulási alapanyag is meghatározó. A lúg tisztító hatása a káliumtartalomtól függ, ezért az egyes fafajták hamujából eltérő erősségű lúg keletkezik. A gyümölcsfáknál erősebb lúg nyerhető a bükkfa hamujából, de egyes leírások szerint még annál is erősebb az akácfa, és a kukoricaszár hamujából.
Vetőmagok téli tárolására is jó lenne?
Amikor a vetőmagtárolásra kerestem opciókat, akkor szintén szembejött a hamu megoldásként. A magvakat forgassuk fahamuba, és úgy zárjuk be egy edénybe, így a kártevők és a kórokozók is elkerülik az értékes vetőmagjainkat.
Télen a jeges útra is szórhatjuk
Bár nem a legszebb és nem is minden burkolat viseli el a hamuval való szórást, sima betonozott járdákon és aszfaltos felületen a fahamu jó szolgálatot tehet, ha télen a jégpáncél beteríti a járófelületet.
Biokertészeknek még tipp
A tiszta fahamu foszfort, káliumot és egy jó adag nyomelemet – magnéziumot, bórt, vasat, – tartalmaz, amely serkenti a növények természetes fejlődését. Mivel nincs benne klór, a hamu a legkiválóbb káliumos trágya sok leírás alapján.
Mivel nagyon lúgosít, így mi bekomposztáljuk először a fahamut, és úgy juttatjuk vissza a természetbe, a házikertünkbe.
Kiemelt kép: Pixabay