Kitekintés

A tudósok a műanyaghulladékot értékes talajjavító anyaggá alakítják át

Agrofórum Online

Egy nemrégiben készült tanulmány részletesen ismertet egy olyan módszert, amellyel a műanyaghulladékot a faszén nagy porozitású, nagy felületű, grammonként körülbelül 400 négyzetméteres tömegű formájává alakítják át. Ez a faszén képes megkötni a szenet, javítani a talaj vízvisszatartását és a mezőgazdasági területek levegőztetését, miközben természetes lebomlása során trágyázza a talajt. Ez a módszer hatékony módja lehet a műanyaghulladék-probléma kezelésének és a mezőgazdaság fejlesztésének.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem módszerével műanyag- és kukoricahulladékból hoznak létre hasznos szenet.

A Kaliforniai Egyetem (Riverside) tudósai egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy megoldást találjanak az évente keletkező több százmillió tonna műanyaghulladék felhasználására, amely miatt gyakran elapadnak a patakok és folyók, és amelyek következtében az óceánok is szennyezetté válnak.

Kandis Leslie Abdul-Aziz, a UCR vegyész- és környezetmérnöki tanszékének adjunktusa és kollégái egy nemrégiben megjelent tanulmányukban részletesen bemutattak egy olyan módszert, amellyel a műanyaghulladékot a faszén vagy a faszén egy rendkívül porózus formájává alakíthatják át, amely egy gramm tömegre vetítve mintegy 400 négyzetméteres felülettel rendelkezik.

Ez a szén megköti a szén-dioxidot, és potenciálisan a talajhoz adható, hogy javítsa a talaj vízvisszatartását és a mezőgazdasági területek levegőztetését. Természetes lebomlásával trágyázhatná is a talajt. Abdul-Aziz azonban arra figyelmeztetett, hogy további vizsgálatokra van még szükség ahhoz, hogy az így előállított szén hasznosságát a mezőgazdaságban alá lehessen támasztani.

Az UC Riverside-i Marlan és Rosemary Bourns Műszaki Főiskolán fejlesztették ki az eljárást arra, hogy a műanyagból szenet állítsanak elő. Ennek során két elterjedt műanyagtípus egyikét kukoricahulladékkal – a maradék szárakkal, levelekkel, héjakkal és kukoricacsutkákkal – keverték össze, amelyeket együttesen kukoricacsutkának neveznek. A keveréket ezután forró, erősen koncentrált vízzel megfőzték, ezt a folyamatot hidrotermikus karbonizálásnak nevezik.

A rendkívül porózus szenet polisztirolból, a hungarocell csomagoláshoz használt műanyagból és polietilén-tereftalátból, azaz PET-ből állították elő, amelyet többek között víz- és üdítős palackok gyártásához használnak.

A tanulmány egy korábbi sikeres kísérletet követően készült, amelynek során kizárólag kukoricaszárat használtak aktív szén előállítására, amelyet az ivóvízből származó szennyező anyagok kiszűrésére használnak. A korábbi tanulmányban a kálium-hidroxiddal aktivált, kizárólag kukoricacsutkából készült faszén képes volt a szennyező anyag, a vanillin 98%-át elnyelni a tesztvízmintákból.

A következő vizsgálatban Abdul-Aziz és kollégái arra voltak kíváncsiak, hogy a kukoricatörmelék és műanyag kombinációjából készült aktív szén szintén hatékony víztisztító közeg lehet-e. Ha igen, a műanyaghulladékot újra lehetne hasznosítani a vízszennyezés megtisztítására. A keverékből készült aktív szén azonban csak a vanillin 45%-át szívta fel a tesztelt vízmintákban – így hatástalan a víztisztításban.

Az elméletünk szerint az anyagok felületén még mindig lehet némi műanyagmaradvány, ami megakadályozza a felszínen lévő (vanillin) molekulák egy részének felszívódását

– mondta Abdul-Aziz.

Ennek ellenére a műanyag és a növényi biomassza-hulladék kombinálásával nagy porózusságú faszén előállításának képessége fontos felfedezés, amint azt az ACS Omega folyóiratban megjelent „A műanyag és a kukoricatörmelék együttes pirolízisének szinergista és antagonista hatásai a szén és az aktív szén előállításához” című tanulmány részletesen bemutatja. A vezető szerző Mark Gale, az UCR korábbi doktorandusza, aki jelenleg a Harvey Mudd College oktatója. Az UCR egyetemi hallgatója, Peter Nguyen a társszerző, Abdul-Aziz pedig a korrepetitor.

– Ez egy nagyon hasznos bioszén lehet, mivel ez egy nagyon nagy felületű anyag – folytatta Abdul-Aziz. – Tehát, ha csak megállunk a szénnél, és nem alakítjuk át aktív szénné, azt hiszem, rengeteg hasznos módja van annak, hogy hasznosítani tudjuk.

A műanyag lényegében a kőolaj szilárd formája, amely felhalmozódik a környezetben, ahol szennyezi, behálózza, megfojtja és megöli a halakat, madarakat és más állatokat, amelyek véletlenül elfogyasztják. A műanyagok mikrorészecskékre is lebomlanak, amelyek bejuthatnak a szervezetünkbe, és károsíthatják a sejteket, illetve gyulladásos és immunreakciókat válthatnak ki.

Sajnos a felhasznált műanyag újrahasznosítása többe kerül, mint az új műanyag kőolajból történő előállítása.

Abdul-Aziz laboratóriuma másképp közelíti meg az újrahasznosítást. A laboratórium arra törekszik, hogy az olyan káros hulladéktermékeket, mint a műanyag és a növényi biomassza-hulladék, értékes árucikkekké történő újrahasznosítással visszavezesse a gazdaságba.

– Úgy érzem, hogy az agnosztikus megközelítés jellemző ránk a műanyag újrahasznosításával kapcsolatban, amikor azt (biomasszával együtt) egyszerűen csak el lehet dobni, majd a szenet a talaj javítására lehet felhasználni.  – jelentette ki Abdul-Aziz. – Mi így gondolkodunk.

Forrás: https://scitechdaily.com/scientists-transform-plastic-waste-into-a-valuable-soil-additive/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Meglepő: a cipőiparban is hasznossá teszi magát a BASF

2024. szeptember 16. 14:40

A Make the Move (Mozdulj rá) mottó alatt a BASF olyan anyagokat és technológiákat mutat be, amelyek célja a könnyebb, kényelmesebb és hihetetlenül tartós cipők létrehozása.

Alkalmatlanok szúnyoggyérítésre a jelenleg alkalmazott légi irtási módszerek

2024. augusztus 26. 16:10

Debrecenben a néhány estén át tartó szúnyoggyérítés hatására jellemzően a fecskék alapvető táplálékául szolgáló rovarok estek áldozatul.

Hallépcső: egyedi építmény született Kiskörén, vétek kihagyni

2024. július 18. 13:10

A halfolyosó biztosítja a kapcsolatot a Tisza-tó és az akár 10 méterrel alacsonyabb vízszintű Tisza folyó között.

A vízi madarakról tettek nagy felfedezést magyar kutatók

2024. május 21. 08:10

Az egymástól elszigetelt víztereken megjelenő halak terjedésében a vízi madaraknak nagy szerepe van, a halak ikrái a madarak emésztőrendszerében túlélve képesek terjedni.

Repce vagy kalászos vetését tervezi? Több és jobb hozamot talajjavítással érhet el!

2023. augusztus 9. 06:10

Hamarosan időszerű lesz az őszi vetésű növényfajok előtti talajmunka és így a szükségszerű talajjavítás is.

Változtassuk istállótrágyává a szármaradványokat!

2022. július 8. 08:34

A Biovéd szakmai cikksorozattal kezdte el bemutatni biológiai nitrogénpótló rendszerét.

Kertünk talajának minőségi javítása tavasszal

2023. március 14. 05:39

Első lépésként ismerjük meg kertünk talaját. Ássunk fel egy részt és vizsgáljuk meg milyen a szerkezete, morzsalékos laza, netán összetömörödött agyagos?

Lombtrágyák olcsóbban, ingyen tárolással!

2022. november 22. 06:36

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén év végén is számos lombtrágyára jelentős akciót hirdettünk. Nagyon sok esetben már őszi kijuttatás és állománykezelés is zajlik, de a második-harmadik lombtrágyázás már áthúzódik a 2023-as évre.