4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növénytermesztés

Az érzékelő pánikjelzéseket kap a megtámadott növénytől

Agrofórum Online

Az élő szervezetek folyamatosan elektrofizikai jeleket küldenek. A növények ezeket az elektromos jelzéseket használják a stressz észlelésére, amikor kártevők és betegségek támadják meg őket. A Wageningeni Egyetem és Kutatási Központ Üvegházi kertészet és Virághagyma üzletágának munkatársai azt vizsgálják, hogy a szenzorok képesek-e felismerni ezeket az elektrofizikai jelzéseket.

Ezzel a módszerrel a betegségek és a kártevők korábban felismerhetők, ezáltal a növényvédelmi intézkedések hamarabb meghozhatók. Ez igen nagy jelentőséggel bír a kertészetek számára, hiszen tiszta növényeket akarnak szállítani a termesztőknek, akik viszont a lehető leggyorsabban fel akarják ismerni az esetleges fertőzéseket.

A WUR által végzett korábbi kísérletek kimutatták, hogy az elektrofizikai jelek lehallgatása valóban lehetséges. Ehhez a vizsgálathoz tripszekkel fertőztek meg egy eperpalántát, amelynek fertőzöttségét már két nap múlva ki lehetett mutatni egy elektrofizikai szenzorral. Ez jelentős időmegtakarítást jelent a hagyományos szemrevételezéshez képest: a levelek ugyanis általában csak 5-6 nap elteltével kezdenek ezüstös színt ölteni, ami csak a növények alapos átvizsgálásával vehető észre.

Az új, kétéves tanulmány egy zöldségfélére (paradicsom) és egy dísznövényre (gerbera, petúnia vagy Helianthus), valamint három veszélyforrásra összpontosít: lisztharmatra, tripszekre és egy vírusra. A kutatás első heteiben a Vivent elektrofizikai szenzora felméri, hogy a növény normál állapotban milyen jeleket bocsát ki magából, és azokat továbbküldi a háttérben működő szoftverhez. Ezt követi a célzott fertőzés a kártevőkkel. A módszer alapkoncepciója az, hogy a szoftver a mesterséges intelligencia segítségével megtanulja felismerni a sérült növények sajátos jeleit a károsodott szerveken.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-termesztés a mezőhegyesi Ménesbirtokon

2025. február 22. 10:10

Sok esetben előfordul, hogy a napraforgó vetésforgóban két-három év múlva visszakerül ugyanarra a területre.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

2025. február 19. 16:10

A napraforgó 0,9-1,2 millió ha területen termelhető, azaz a vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető.

Mi lesz veled növényvédelem?

2023. december 12. 14:10

A mezőgazdasági növényeink egészségvédelme, vagyis a növényorvoslás helyzete meglehetősen változékony. A Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara hagyományos, és idén 18. alkalommal megrendezett Növényorvos napot a ,,Mi lesz veled növényvédelem” kérdéskör határozta meg.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: több lesz a moníliával fertőzött gyümölcs

2022. július 20. 09:16

A kórokozók most kevésbé képesek komolyabb fertőzést okozni, de néhány kártevő azért ebben a helyzetben is okozhat érzékeny károkat.

Baktériumos betegségek elleni védelem újabb kihívása csonthéjasokban

2019. november 16. 12:58

Az elmúlt időszakban (2017-2018) egy Fejér megyei kajszi és egy Pest megyei őszibarack ültetvényben a sztigminás betegség tüneteivel könnyen összetéveszthető, baktérium okozta levél- és termésfoltosság fellépését figyeltük meg.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: fertőző gombabetegségek jelenléte a gabonán

2023. április 11. 09:38

Az elmúlt hetek szélsőségesen változékony időjárása igencsak próbára tette az élőlények tűrőképességét.