Növénytermesztés

Az érzékelő pánikjelzéseket kap a megtámadott növénytől

Agrofórum Online

Az élő szervezetek folyamatosan elektrofizikai jeleket küldenek. A növények ezeket az elektromos jelzéseket használják a stressz észlelésére, amikor kártevők és betegségek támadják meg őket. A Wageningeni Egyetem és Kutatási Központ Üvegházi kertészet és Virághagyma üzletágának munkatársai azt vizsgálják, hogy a szenzorok képesek-e felismerni ezeket az elektrofizikai jelzéseket.

Ezzel a módszerrel a betegségek és a kártevők korábban felismerhetők, ezáltal a növényvédelmi intézkedések hamarabb meghozhatók. Ez igen nagy jelentőséggel bír a kertészetek számára, hiszen tiszta növényeket akarnak szállítani a termesztőknek, akik viszont a lehető leggyorsabban fel akarják ismerni az esetleges fertőzéseket.

A WUR által végzett korábbi kísérletek kimutatták, hogy az elektrofizikai jelek lehallgatása valóban lehetséges. Ehhez a vizsgálathoz tripszekkel fertőztek meg egy eperpalántát, amelynek fertőzöttségét már két nap múlva ki lehetett mutatni egy elektrofizikai szenzorral. Ez jelentős időmegtakarítást jelent a hagyományos szemrevételezéshez képest: a levelek ugyanis általában csak 5-6 nap elteltével kezdenek ezüstös színt ölteni, ami csak a növények alapos átvizsgálásával vehető észre.

Az új, kétéves tanulmány egy zöldségfélére (paradicsom) és egy dísznövényre (gerbera, petúnia vagy Helianthus), valamint három veszélyforrásra összpontosít: lisztharmatra, tripszekre és egy vírusra. A kutatás első heteiben a Vivent elektrofizikai szenzora felméri, hogy a növény normál állapotban milyen jeleket bocsát ki magából, és azokat továbbküldi a háttérben működő szoftverhez. Ezt követi a célzott fertőzés a kártevőkkel. A módszer alapkoncepciója az, hogy a szoftver a mesterséges intelligencia segítségével megtanulja felismerni a sérült növények sajátos jeleit a károsodott szerveken.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Növényvédelem: felhívás 80 órás alaptanfolyamról

2023. december 18. 13:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Budapest-Fővárosi Szervezete 2024. január 22-i indítással növényvédelmi alaptanfolyamot szervez, a II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek vásárlására és felhasználására jogosító engedély megszerzéséhez.

A talajtakarás és növényvédelmi vonatkozásai

2021. április 9. 10:08

Hogyan szolgálhatja a talajtakarás a kertészeti növények védelmét? Milyen élettani és növényvédelmi hatásai vannak a talajtakaró anyagoknak? Miben rejlenek az előnyeik és a hátrányaik?

Növényvédő szerek sorsa az Európai Unióban

2021. október 3. 04:39

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke bejelentette, hogy az Európai Unió Tanácsának francia elnökségi ideje alatt felgyorsítják az egyes növényegészségügyi termékek kivonását.

Ne várjuk meg, amíg a gazdát kirángatják a traktorból!

2018. szeptember 7. 08:39

Jó reggelt!  Kávé mellé hoztam pár gondolatot, amit muszáj kiírnom magamból...