6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Növénytermesztés

Az érzékelő pánikjelzéseket kap a megtámadott növénytől

Agrofórum Online

Az élő szervezetek folyamatosan elektrofizikai jeleket küldenek. A növények ezeket az elektromos jelzéseket használják a stressz észlelésére, amikor kártevők és betegségek támadják meg őket. A Wageningeni Egyetem és Kutatási Központ Üvegházi kertészet és Virághagyma üzletágának munkatársai azt vizsgálják, hogy a szenzorok képesek-e felismerni ezeket az elektrofizikai jelzéseket.

Ezzel a módszerrel a betegségek és a kártevők korábban felismerhetők, ezáltal a növényvédelmi intézkedések hamarabb meghozhatók. Ez igen nagy jelentőséggel bír a kertészetek számára, hiszen tiszta növényeket akarnak szállítani a termesztőknek, akik viszont a lehető leggyorsabban fel akarják ismerni az esetleges fertőzéseket.

A WUR által végzett korábbi kísérletek kimutatták, hogy az elektrofizikai jelek lehallgatása valóban lehetséges. Ehhez a vizsgálathoz tripszekkel fertőztek meg egy eperpalántát, amelynek fertőzöttségét már két nap múlva ki lehetett mutatni egy elektrofizikai szenzorral. Ez jelentős időmegtakarítást jelent a hagyományos szemrevételezéshez képest: a levelek ugyanis általában csak 5-6 nap elteltével kezdenek ezüstös színt ölteni, ami csak a növények alapos átvizsgálásával vehető észre.

Az új, kétéves tanulmány egy zöldségfélére (paradicsom) és egy dísznövényre (gerbera, petúnia vagy Helianthus), valamint három veszélyforrásra összpontosít: lisztharmatra, tripszekre és egy vírusra. A kutatás első heteiben a Vivent elektrofizikai szenzora felméri, hogy a növény normál állapotban milyen jeleket bocsát ki magából, és azokat továbbküldi a háttérben működő szoftverhez. Ezt követi a célzott fertőzés a kártevőkkel. A módszer alapkoncepciója az, hogy a szoftver a mesterséges intelligencia segítségével megtanulja felismerni a sérült növények sajátos jeleit a károsodott szerveken.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.

Vidd el most, fizess később!

2023. február 20. 13:26

Az alacsony likviditás, az eladatlan gabonakészletek és sok esetben a termésnövelők finanszírozásának hiánya már-már veszélyezteti az eredményes termelést. Ezért a VulcanAgro Kft.-nél úgy döntöttünk, hogy meghatározott termékek esetében a „Használjuk, amikor szükséges, és fizess, amikor lesz pénz” – kampányt indítjuk el.

Gyümölcsfák: mi a teendő szüret után?

2022. október 25. 04:36

A legtöbb tévhit abból keletkezik a kiskerttulajdonosok fejében, hogy leterem a sok gyümölcs, és ott már lehúzzuk a rolót, nincs több teendőnk a gyümölcsfákkal. De persze a valóság ennél sokkal izgalmasabb és teendőkben dúsabb.

Inváziós kártevők: a burgonyabogár

2019. január 25. 04:36

Az inváziós kártevők című sorozatunkban ez alkalommal a burgonyabogár (Leptinotarsa decemlineata) rendszertani helyét, morfológiáját, földrajzi elterjedését, tápnövényeit és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.